Версія для друку Версія для друку

Хороший початок – непоганий кінець!

Полеміка про шашки ведеться досить давно. То в одному, то в іншому друкованому виданні автори пробують показати своє власне бачення. Шашки – це хоч і досить корисна для всіх категорій населення, особливо для діток, але все-таки просто гра-забава, кажуть одні.
Інші, більш ознайомлені з цією грою, доказують, що шашки – це спорт, адже кожний старається перемогти, йде двобій двох інтелектуалів. Як на мене, шашки – це трохи щось більше, більш ємне, що ввібрало в себе цілий комплекс важливих для життя факторів. Це, можна сказати, стиль життя із певними правилами, адже заняття цим видом спорту позитивно відображається на характері спортсмена, на його стилю поведінки. А ще один досить вагомий фактор, це – можливість самостійно творити, тому що, використовуючи тільки доступні для всіх знання, виграти партію не часто вдається, а що вже казати про виграш турніру. Виходить, що шашки – це можливість для творчості, для самовираження і самоутвердження через гру в шашки. Недаром цей вид цікавої діяльності, яка змушує розум робити інтенсивні інтелектуальні зусилля, дуже популярні в багатьох країнах, особливо шашки на 64-клітковій дошці (різновиди шашок).
Найдавніші відомості про шашки збереглися на малюнках у древніх могилах єгипетських пірамід, а перший посібник до гри випустили у Франції. Є відомості про сучасний вигляд гри в шашки. Артефакти знайшли в європейській країні Іспанії. Археологи працюють далі, поповнюючи наші знання, в тому числі і про шашки.
Кілька слів про користь занять шашками:
– незалежність у прийнятті рішень (юний спортсмен при грі знає, що він особисто вирішує, який хід-продовження вибрати, відповідно нести відповідальність за прийняті рішення);
– розвиток концентрації, уваги, мужності, відваги, терпіння, наполегливості, (спортсмен починає певною мірою розуміти, що чим більше часу приділить стеженню і аналізу позиції, яка виникла на шашковій дошці, тим швидше віднайде правильне продовження гри, яке може виникнути і нарешті привести спортсмена до такого бажаного результату – виграшу;
– тренування пам’яті (з кожним заняттям, грою, турніром вона покращується;
– розвиток абстрактного і логічного мислення;
– позитивний вплив на спортсмена в плані передбачення розвитку подій;
– культурне дозвілля і здоровий спосіб життя.
Для вихованців клубу “Вікторія” Іршавського міського Центру позашкільної освіти спортивний 2022 рік розпочався Всеукраїнськими дитячими змаганнями “Диво-шашки в сніжних Карпатах”, на яких Катерина Мойсей, виступаючи серед юнаків, в двох програмах виборола друге і перше місця. А ось команда “Вікторія” (Вероніка Терпай, Володимир Погоріляк, Дарина Лелітка) посіла 4 місце, відставши від третього місця на мінімальне 1 очко. Призерами цих змагань в особистому заліку стали ще кілька наших спортсменів: Ігор Гуляна, Анастасія П’ятак, Анастасія Купар, Вероніка Терпай. Далі настав виступ на особистому чемпіонаті області з шашок-64. Відбір спортсменів для участі в цьому чемпіонаті йшов за кращими результатами 2021 року. До фіналу вийшла наша Катерина Мойсей, яка в боротьбі з найсильнішими дорослими чоловіками – спортсменами виборола перше місце. Це вперше чемпіоном області серед чоловіків стала дівчина, хоча Катруся і на минулих чемпіонатах виборювала призові місця, але до того вона не вважалася фаворитом змагань.
Чемпіонат України з шашок-64 серед юнаків та дівчат було проведено в Херсоні. У чемпіонаті взяла участь єдина представниця Закарпаття Катерина Мойсей. Здобуток нашої вихованки: три срібні нагороди. Ввечері, 23 лютого ми повернулися додому, а на ранок… війна.
Перерва в участі у змаганнях тривала три місяці. На запрошення угорської сторони кілька наших юних спортсменів взяли участь у міжнародних турнірах. Були три турніри, за відомими нам шашки-64, шашки-100, а ще вперше спробували гру в екзотичні для нас турецькі шашки. Всі наші спортсмени показали добротну підготовку, бійцівський характер і відповідні високі результати. Це Володимир Погоріляк, Дарина Лелітка, Вероніка Терпай, Валентин Осійський, Катерина Мойсей.
У жовтні наші спортсмени взяли участь (як же без нас!) в особисто-командному чемпіонаті області з шашок-64 серед юнаків та дівчат. Команда – вкотре перша. Добротні результати показали Євген Коваль, Анастасія П’ятак, Марк Рацин, Володимир Погоріляк, Андрій Кузьма, Вероніка Терпай, Ігор Гуляна. Ну а чемпіонкою стала уже традиційно Катерина Мойсей.
Ми з Катериною Мойсей готувались взяти участь у чемпіонаті Європи з шашок-100. Об’єктивні причини стали на заваді. Але нам вдалося взяти участь в чемпіонаті світу з цих же шашок. Турецька Анталія стала для Катерини щасливою. В першій програмі по класичній грі вона виборола третє місце, чим виконала норматив кандидата в майстри спорту ФМЖД. В блискавичній грі наша “зірочка” посіла чисте друге місце. Такі вражаючі результати на світових чемпіонатах з наших вихованців показувала лише Сільвія Марковці в уже далекому 2006 році.
Особисто-командний чемпіонат області з шашок-100 став завершальним у 2022 році. Боротьба за чемпіонство була дуже напруженою, адже в ньому взяли участь практично всі найсильніші спортсмени області з даного виду шашок. Назву деяких. Це призер чемпіонатів України серед ветеранів Микола Коперльос (В. Бичків), багаторазовий чемпіон області Георгій Плавайко (с. Шенборг Мукачівського району), призер чемпіонатів України відповідно своєї вікової групи Богдан Роман (клуб “Вікторія”), дворазова чемпіонка України серед дівчат Катерина Мойсей (клуб “Вікторія”). Чемпіонство виборювалось у додатковому матчі між 4 претендентами. Переможцем став Богдан Роман, який пройшов додаткове навантаження найуспішніше. Катерина Мойсей на другому місці.
Щиро вдячні нашим відважним воїнам ЗСУ, які вдень і вночі успішно воюють на фронті. Дякуючи їм юні спортсмени мають можливість займатися спортом!

Анатолій Вайда

Ваш отзыв

Ваш коментар