Версія для друку Версія для друку

Прогноз зимівлі бджіл

Бджільництво – це галузь сільського господарства, яка не тільки дає населенню цінні харчові продукти, але й забезпечує запиленням більше 80% ентомофільних культур. Однак, бджільництво зазнає суттєвих збитків від хвороб, отруєння пестицидами, зниження резистентності бджіл внаслідок безконтрольного використання антибіотиків тощо.
Зазвичай, нормою вважається смертність бджолосімей в рік у межах 10-15% від загальної кількості сімей. Її причиною є хвороби, відсутність достатньої кількості кормів або невідповідна їх якість, помилки бджолярів тощо.
Втрати бджолиних сімей від варроатозу бджолярі навчилися зводити до мінімуму за умови, якщо вони стежать за ступенем ураження бджіл кліщем. Щоб підтримувати паразита на безпечному для бджіл рівні, сьогодні вже недостатньо обробити сім’ї від кліща в кінці пасічницького сезону одним із акарицидів хімічної природи. Бо, знявши кліща з покоління бджіл, яке йде в зиму, бджолярі вже запізнюються з обробкою, тому й мають або зліт бджіл восени, або загибель під час зимівлі. У разі, якщо бджоли перезимували, спостерігається активізація нозематозу весною та вірусного паралічу або мішечкуватого розплоду влітку. Бджолині сім’ї розвиваються слабо, і бджолярам не доводиться розраховувати на їхню високу продуктивність.
Дані інституту бджільництва ім. П.І.Прокоповича свідчать про те, що зменшення відсотка закліщеності бджіл в першій половині літа екологічно-безпечними засобами, а саме препаратами на основі ефірних олій чи органічними кислотами, зокрема молочною, щавлевою чи мурашиною, дозволяє відтермінувати обробку препаратами на основі амітразу, флуметрину чи флувалінату до останнього відкачування меду. Та, якщо закліщеність бджіл 1-5 липня становить 1% і вище, більш радикальні противароатозні заходи мають бути невідкладними. Контроль за ураженням бджолосімей кліщем можна вести, визначаючи відсоток закліщеності бджіл кліщем Варроа за формулою: кількість кліщів ділимо на кількість проаналізованих бджіл і множимо на 100. Досить надійний результат дає визначення кліщів на 100 запечатаних трутневих личинок. Обробка бджіл препаратами на основі амітразу можлива тільки в кінці пасічницького сезону, але ці рамки повинні бути вилучені з гнізда до головного медозбору. Отож, щоб уникнути ризику втрати бджіл, треба ретельно стежити за закліщеністю бджолиних сімей кліщем Варроа протягом сезону.
Окрім того, потрібно користуватися противарроатозними препаратами тих виробників, в ефективності яких немає сумнівів. Для цього достатньо придбати невеликі партії препаратів різних виробників та на час обробки підкласти під гніздо бджіл змащений жиром цупкий папір чи плівку. Про ефективність препаратів можна судити за кількістю кліщів, що осипаються протягом терміну використання акарицидів.
Якщо протягом літнього сезону були випадки отруєння бджолиних сімей, або весною в сім’ях спостерігалося загострення нозематозом, то у таких сім’ях необхідно поміняти маток, оскільки матки в уражених сім’ях не зможуть забезпечити достатню кількість бджіл зимової генерації.
Раджу бджолярам також дотримуватися породного районування бджіл, пам’ятаючи про те, що гонитва за італійськими, країнськими, бакфастськими, кавказькими матками в більшості випадків не є виправданою, оскільки бджоли не районованих порід менш стійкі до хвороб бджіл у нашій місцевості.
Основною причиною втрат бджіл у більшості випадків буде занадто пізнє зняття кліща Варроа або використання противарроатозних препаратів, що не дали бажаних результатів.

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар