Версія для друку Версія для друку

Чи буде зима?

Слідом за аномально теплою осінню, природа побалувала пасічників теплою зимою, точніше її відсутністю. Минає лютий, а найбільш схожою на зиму була у першій декаді грудня, коли мороз стабільно тримаються декілька днів. Під час зимових місяців мокрий сніг пару разів вкривав землю на декілька днів, інколи вода вкривалася тонкою кригою і все! Нічні приморозки – це за щастя. Здебільшого температура більш-менш стабільно трималася у районі 0 +/- -3-5 С0 , без різких перепадів. За 30 років пасічникування, чогось подібного ніколи не було. Бувало, зима затримається на місяць-півтора, але, потім обов’язково брала своє. Як буде цього разу – побачимо. Очікувати слід будь-чого. Якщо взимку стоїть осінньо-весняна погода, то чому навесні не може бути зими? Тим більше, що бувало і в травні випадав сніг, а на Урбана бував мороз. Отже попереду ризиковані місяці зимівлі бджіл.
Тут можливі два крайніх сценарії розвитку подій. Перший полягає у тому, що зими так і не буде, наступить надрання весна, сади зацвітуть у березні, а гарно перезимувалі бджоли стрімко розвиваються. Наразі погодні умови є досить сприятливими для зимівлі. Тримається майже ідеальна температура, що дозволяє бджолам сидіти спокійно, мінімально розходуючи корма. Поряд з цим є кілька негативних моментів. Через плюсову температуру і високу вологість повітря, спостерігається надмірна сирість, якої під час нормальних зим не буває.
За нинішніх погодних умов є великий ризик появи раннього розплоду, якщо бджоли облітаються. Якщо у лютому масово «підуть у розплід», а потім таки почнеться справжня зима – це буде найбільше випробування, потім таки почнеться справжня зима – це буде найбільше випробування, результати якого передбачити зараз доволі складно.
Враховуючи такі ризики, не завадить під час лютневих «вікон» заглянути до усіх сімей пасіки і там, де треба, переформувати гнізда, поставивши у центрі (врозріз) повномедну рамку, а може й дві. Або ж бути готовими підтримати бджіл коржиками канді чи меду.
Одним словом, найвідповідальніший період зимівлі ще попереду. Погодні умови можуть як пом’якшити його перебіг (рання весна), так і значно ускладнити (настання справжньої зими).
Ще один недолік нинішньої зими – це брак опадів: снігу немає, дощі також особливо не докучають. Якщо додати до цього сухе літо і осінь, то запаси вологи у ґрунті викликають побоювання щодо гарного медозбору.
Минула осінь та весна наочно засвідчили, що під час теперішніх кліматичних змін пасічникування стає усе більш екстремальною та ризикованою справою. Це на додачу до усіх конюктурних (ринкових) негараздів. Тобто, займатися бджільництвом стає все важче не тільки з огляду на економічні чинники, а й технологію догляду.

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар