Версія для друку Версія для друку

Важливий фактор успішної зимівлі

« Гарна вентиляція – одна з перших і важливих умов благополучної зимівлі бджіл» − так визначив роль обміну повітря у вулику академік О.М.Бутлеров. Це одне з основних правил бджільництва. Наукові дослідження, практичні результати показали, що від вентиляції залежить тривалість життя, енергія і працездатність бджіл що перезимували. Свіже, багате киснем повітря потрібне їм у досить значній кількості. Адже в гарній, нормальній сім’ї буває 30 000 комах і навіть більше.
У гнізді з поганим повітрообміном бджоли поводяться неспокійно, посилено вентилюють гніздо. Шум, що йде з вулика і не припиняється ні вдень ні вночі, незалежно від того, на волі чи в приміщенні проходить зимівля, − ні що інше, як заміна в гнізді відпрацьованого повітря чистим, багатим киснем, а не реакція на холод і не спосіб зігрівання «змерзлих» комах, як думає багато хто. Інакше кажучи, бджолам узимку потрібне повітря, повітря і повітря.
Мабуть, кожному бджоляреві відомо, що з’їдаючи кілограм меду, сім’я бджіл виділяє майже стільки ж води. Якщо кінцеві продукти розпаду вуглеводнів – водяні пари і вуглекислий газ вчасно не видаляються чи видаляються занадто повільно, то вологість у вулику поступово наростає, і, зрештою, досягає критичної відмітки – з повітря випадають краплі води, що осідають на стінках вулика і стільниках. А це вже біда. Відкритий мед вбирає вологу і розріджується, розмокає і закисає перга. Харчування зіпсованим кормом порушує в бджіл обмінні процеси. Бджоли занедужують. Надлишок води в кормі першопричина поносу.
За даними закордонних дослідників, при відносній вологості повітря у вулику 97% життя бджіл коротшає на чверть. Установлено, що надлишкова вологість повітря сприяє виникненню і поширенню аскофероза. При вогкості незайняті бджолами стільники покриваються цвіллю.
Сирі гнізда холодні. Бджоли, що знесиліли від духоти і важкості випарів, фізіологічно зношуються. Як показує практика, навесні такі сім’ї значно відстають у рості, вирівнюючись лише до кінця головного взятку з акації.
На жаль, навчальні посібники з бджільництва в основному говорять про необхідність збереження тепла в гнізді, утеплення і укутування його подушками, що і сприяє вологості. Бджоли самі без особливого клопоту справляються з холодом. Механізм теплоутворення і збереження тепла в них відпрацьований досконально.
Головну роль в обміні вуликового повітря грають льотки. Практика останніх років показала, що при широких нижніх льотках зимівля проходить краще, ніж при відкритих, на 2-3 чи 5 см. Невеликий льоток приховує велику небезпеку. Він майже завжди забивається підкормом.
Величина льотка не робить впливу на температуру у вулику. Маленький отвір так само безперешкодно пропускає холод, як і великий, тільки, може бути повітря у вулику остиває ледь повільніше, але, зате, при відлизі невеликий льоток повільніше зігріває. Повітря, що йде знизу, якого зустрічаються стільники, лише слабко і повільно обходить сидячий на них клуб бджіл, не пронизуючи його і не викликаючи якої-небудь відповідної реакції бджіл. Кірка клуба надійно захищає їх від проникнення холоду у середину. Однак відкриті ніжні і верхні льотки можуть не забезпечити своєчасного видалення вологого повітря з гнізда. Через це, у вуликах зимуючи на волі, у сильні морози стільники і стінки покриваються інієм. Для гарантії підключають додаткову вентиляцію через верх. Вона більш надійна й ефективна.
Складається думка, що вуглекислий газ, що виділяють бджоли, у силу своєї ваги опускається на дно вулика і виходить через нижній льоток. Однак, за даними вчених, бджоли видихають повітря, у якому лише 7% вуглекислого газу. Змішане з повітрям вулика, воно не опускається на підлогу. Якщо є верхній льоток чи отвір у стелі, виходить через них. Верхня стельова вентиляція тому дуже важлива, але на така, що робить протяг.
Приплив холодного, зовнішнього повітря у вулик – єдиний спосіб видалення вологи. Захоплене морозне повітря сухіше теплого. Як не дивно, у вулику з гарною вентиляцією бджолам тепліше, ніж у вулику із сирим, застійним повітрям.
Гарна вентиляція вуликів узимку – не менш важливий фактор, ніж достатня кількість доброякісного корму.

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар