Версія для друку Версія для друку

Урожай залежить не тільки від насіння…

Ще не встигли завершити цьогорічні жнива, як дбайливий господар уже турбується про підготовку насіння до сівби під майбутній урожай. І то закономірно: 50-60 % урожаю залежить від якості насіннєвого матеріалу, решта – технологія вирощування, ґрунтово-кліматичні умови. Водночас необхідно постійно дбати про автотракторний парк і внесення у ґрунт достатньої кількості органічних і мінеральних добрив.
− Для забезпечення своєчасних дружніх сходів озимих культур потрібно використовувати кондиційне насіння лише з насінницьких посівів з високими посівними якостями, що відповідає вимогам ДСТУ 2240-93, − каже головний спеціаліст відділу контролю в насінництві та розсадництві Головного Управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області Володимир Галас. − Уже зараз слід дбати про підготовку ґрунту перед сівбою озимих культур, реалізацію науково-обґрунтованих заходів та особливості вирощування озимої пшениці в екстремальних умовах, дотримання вимог до якості насіння, підбір рекомендованих сортів озимих культур для регіону.
− Володимире Юрійовичу! Цьогорічні весна і літо показали, що не все залежить від високоякісного насіння та належного дотримання агротехнічних вимог. Із змінами клімату на урожай впливають і погодні умови, адже насіння несе у собі біологічні та господарські властивості.
− Звичайно, погодні аномалії негативно впливають на ріст і розвиток сільськогосподарських культур. Ще наші діди і прадіди говорили, що дуже багато залежить від природи. Якщо протягом травня не випала жодна краплинка дощу (а саме так було цьогоріч), то на високий урожай сільськогосподарських культур сподіватися марно. Однак, попри це, в підвищенні врожайності озимих зернових культур, зокрема пшениці озимої, одне із чільних місць займає сорт. З метою раціонального використання сортового складу та щорічного одержання сталих урожаїв рекомендується висівати в господарствах 3-4 сорти, які відрізняються між собою біологічними і господарськими ознаками – зимостійкістю, скоростиглістю, посухостійкістю, різною реакцією на попередники, строки сівби, добрива тощо.
Обов’язковою умовою є сортозаміна у виробництві старих сортів новими, більш урожайними, з кращою якістю продукції та іншими господарськими ознаками й властивостями.
Звичайно, як правило, нові сорти істотно перевищують старі за врожайністю та іншими селекційно-цінними ознаками. Тому сортозміну необхідно проводити швидко, протягом одного – двох років.
У товарних господарствах Іршавщини необхідно проводити сортооновлення базовим насінням (супереліта, еліта) або сертифікованим насінням першої генерації в певні строки. Урожайність сортів залежить від дії багатьох факторів, тому завданням насінництва є збереження генетичного потенціалу продуктивності, який сорт мав при виведенні.
− Володимире Юрійовичу! А що можете сказати про якість насіння?
− Для сівби бажано відбирати насіння з масою 1000 зерен понад 40 г, рослини вирощені з такого насіння є більш стійкими і витривалими протягом усього вегетаційного періоду, у ньому міститься більше білка, фосфору, вітамінів, нікотинової кислоти, завдяки чому воно інтенсивно проростає, формує потужну кореневу систему. Крім того, крупніше насіння можна висівати глибше у вологий шар ґрунту.
Основними показниками якості озимих культур є чистота насіння – не нижче 97-99% залежно від категорії, схожість – не менше 92 %, або життєздатністю не нижче 95 %, вологість не вище – 14,5 %. При визначенні схожості свіжо зібраного насіння слід звертати увагу на післязбиральне дозрівання, яке у озимих культур може тривати до одного місяця. Тому таке насіння бажано прогріти при температурі 35-40 С протягом 7 діб і більше.
– Насіння і садивний матеріал вводиться в обіг після їх сертифікації.
– Звичайно! Сертифікати на насіння і садивний матеріал можуть бути видані, якщо насіння або садивний матеріал належать до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України; насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва (ст.15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал»). Обов’язково перевіряйте залишки насіння, термін дії на які акінчився.
Нагадуємо та застерігаємо споживачів, що згідно з ст.17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» використання для сівби – посадки насіння та садивного матеріалу, що не має відповідного сертифікату, забороняється.

Розмову вів Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар