Версія для друку Версія для друку

Берегти, як зіницю ока

Десь два роки тому в Мукачеві мої рідні зустрічалися з Іллею Шманьком, відомим автором досліджень про його рідне село Копинівці. На тій зустрічі я дізналась, що Ілля Іванович готує книжку про свого видатного односельця – Юрія Васильовича Бадзя. Після виходу з друку цієї книги автор подарував мені її один екземпляр.
Книги роблять наше життя яскравішим і цікавішим, вчать нас любові, добру, сміливості. У цьому я вкотре переконалася після прочитання книжки Іллі Шманька «Не зрікаючись любові до України». Це історично правдива книга про складне життя славного сина закарпатської Срібної Землі Юрія Бадзя (1936-2018 роки), українського дисидента та борця за українську незалежність.
Юрій Васильович також був відомим ідеологом національно-визвольного руху, автором наукового трактату «Право жити. Україна в складі СРСР, людина в системі тоталітарного соціалізму», політологом. За свою громадсько-політичну діяльність він був незаконно засуджений та провів багато років у радянських таборах і на засланні як політичний в’язень.
У книзі І. Шманька яскраво і глибоко розкрито жорстоке ставлення тоталітарної радянської влади до політика і теоретика Ю. Бадзя. Останній був засуджений не за реальні злочини, а за його прогресивні погляди, які згодом були реалізовані під час «перебудови» радянського лідера Михайла Горбачова (1985-1991 роки) та у роки незалежної України.
У згадуваній книзі мене зацікавив не лише політичний образ Ю. Бадзя, його мужність і самопожертва, але й причини, що спонукали І. Шманька дослідити та видати книгу про Юрія Васильовича. Для мене, як працівника культури, насамперед надзвичайно ціннісне те, що в його книзі піднімаються важливі проблеми етики нашого життя. Такі, як питання добра і зла, сили волі і подолання страху, закону і свавілля та інші.
Не можу не згадати про підняті у книзі І. Шманька кризові явища української культури 1960-1970-х років, звернення до яких у радянські часи кваліфікувалось як буржуазний націоналізм. Наша культура успішно долає минуле й одним з тих, кому вона особливо вдячна за її захист від русифікації, є Юрій Васильович Бадзьо.
Тому і надзвичайно актуальна книга І. Шманька «Не зрікаючись любові до України» у наші часи, коли озброєний до зубів «русский мир» увірвався в наші міста і села, масово нищить українську культуру та на окупованих територіях забороняє українську мову. Ми переможемо і в цьому запорука нашої культури, яку відстоював Юрій Бадзьо і заповів нам її берегти, як зіницю ока.

Оксана Сідор,
провідний методист
Іршавського МБК,
керівник народного хору ветеранів та хору «Мелодія».

Ваш отзыв

Ваш коментар