Версія для друку Версія для друку

Він мав стати професійним медійником

Це мова про Петра Юрійовича Пітру із села Білки, нашого багаторічного дописувача. Він легко міг стати прекрасним журналістом, літератором чи науковцем. Буваючи в Іршаві, він не оминає редакцію газети «Нове життя».
Напередодні Дня журналіста ми взяли у нього інтерв’ю.
− Першим моїм дописом, − почав він, − була замітка «Ветеран народної освіти» про вчителя Білківської середньої школи Петра Михайловича Світлика. Це було далекого 1958 року. Відтоді і став дописувати в районну газету «Нове життя» та обласні видання «Молодь Закарпаття» та «Закарпатську правду». І хоча давно то було, але дотепер згадую, як приємно було прочитати своє прізвище на сторінках газет чи почути по радіо. А ще у ті часи за опублікований матеріал платили непоганий гонорар. Писав про будні і життя рідної школи, про відомих людей села, про їх невтомну працю.
Надав мені наснагу дописувати в газети і на радіо приїзд у лютому 1948 року в Білки молодого кореспондента газети «Закарпатська правда», в подальшому відомого письменника і громадського діяча Івана Михайловича Чендея. Ночував у нашій хаті, спали ми разом на одному ліжку. Нині приємно усвідомлювати, що та перша зустріч переросла з роками у дружні журналістські стосунки.
Після закінчення середньої школи я вступив на навчання в Мукачівський сільськогосподарський технікум на спецвідділення, що готувало зоотехніків. Тут зустрівся з близькими за характером, нахилами, захопленням журналістикою, творчими юнаками Іваном Миговичем із Свалявщини та Іваном Мокряником з Міжгірщини, − у майбутньому відомими журналістами, науковцями, громадськими діячами.
Жили в гуртожитку сутужно, але дружно, весело. Всі троє друкувалися в газетах «Закарпатська правда», «Молодь Закарпаття», мукачівській міській газеті «Прапор Перемоги», в Іршавській, Свалявській і Міжгірській районних газетах.
Часто нас навідував мій батько, Юрій Юрійович, розпитував про те, як живемо. У невимушеній розмові похвалив за відмінне навчання, а щодо газетних публікацій, зазначив: «І то добре! Будете такими як наш Потушняк».
Все в мене йшло гладко, доки не зустрівся на археологічних розкопках із Федором Михайловичем Потушняком – доцентом, викладачем Ужгородського державного університету. Він сказав, що я неправильно вибрав для себе майбутнє. «Ти природжений історик і газетяр. Поступай до нас, на історико-філологічний факультет».
Так і сталося. Я продовжив свої журналістські пошуки на історичному факультеті. Тут я зустрів і подружився з Василем Вовчком, Петром Скунцем, Василем Вароді, Василем Ігнатом, Володимиром Фединишинцем та іншими, у майбутньому відомими журналістами, поетами-письменниками. Співробітничали в університетській багатотиражці «Радянський студент», випускали стінгазету «За знання». Часто наші замітки друкувалися як в університетській багатотиражці, так і в обласних газетах та на радіо. Усі ми були активними дописувачами.
Після закінчення навчання в університеті мене направили на роботу в Сваляву кореспондентом-організатором районного радіомовлення. Звідси мене забрали в армію, де теж публікував свої замітки у військових виданнях.
Після армії, працюючи в Іршавському райокомі комсомолу, очолював позаштатний відділ молоді, організовував і випускав сторінки в газеті із життя комсомольців і молоді району, активно дописував і в інші видання області, за що неодноразово був нагороджений цінними подарунками, бібліотечками, як активіст преси.
Працюючи в партійних, державних і освітніх органах, я писав статті з досвіду роботи. Виходили сторінки-плакати за моїм підписом.
Свалявський досвід роботи в районному радіомовленні дозволив мені реформувати місцеве радіомовлення колгоспу «За нове життя». Було встановлено дні й час виходу в ефір. Готувалися спец матеріали з життя колгоспу і села. До того ж щодня транслювалися наряди на роботу.
Можливість і змогу спілкуватися з широкою аудиторією, тісно пов’язала весь мій трудовий шлях.
На основі опублікованих матеріалів я видав дві книги: «Білки. Славетне село, славетних родин» та «Білки. На берегах долі.»
Велике спасибі за це друкованій пресі та журналістиці.

Розмову записав
Василь БУЖОРА.

Ваш отзыв

Ваш коментар