Версія для друку Версія для друку

Зустріч із Господом в день свята Стрітення

У період блаженного життя наших прародителів Адама і Єви в раю, Бог перебував із ними, дарував їм єдину заповідь та підтримував із ними благодатний союз. Читаючи Святе Письмо ми зустрічаємося із розповідями про явлення Боже древнім ветхозавітнім праведникам.
Звичайно, не кожному з нас дарована можливість побачити Бога так, як бачив Його в неопалимій купині Мойсей (Ісх.3,2-4). Не всім дано побачити Господа так, як бачив Його Авраам під дубом Мамврійським. Не кожному дано побачити Бога, як бачили Його ветхозавітні патріархи Авраам, Ісаак, Іяков, про які говорить Мойсей у П’ятикнижжі.
У свято Стрітення Господа нашого Ісуса Христа Церква Христова згадує важливу подію у земному житті нашого Спасителя. У сороковий день після народження Богодитя Ісус Христос був принесений до Ієрусалимського храму, який був центром релігійного життя богообраного єврейського народу. Згідно із законом Мойсея, жінці, яка народила младенця чоловічої статі, на протязі сорока днів було заборонено входити до храму Божого. Після цього періоду матір приходила до храму з новонародженим младенцем, щоб принести Богу жертви благодаріння і за очищення.
Пресвята Діва Марія, Матір Божа, не маючи потреби в очищенні, бо народила Ісуса Христа − Джерело чистоти і святості, але по глибокому смиренню Вона виконує приписи древнього закону.
Свято Стрітення – це свято зустрічей: зустрічі праведного Симона з Господом, зустріч людини з Богом, зустріч Старого Завіту з Новим. Це свято нашої зустрічі з Господом нашим Ісусом Христом. «Ти, Господи, створив нас з метою йти до Тебе і не заспокоїться наше серце, поки не знайде Тебе», − говорять Отці Церкви. − Як повчальна і спасительна для віруючої душі ця подія із земного життя Господа нашого Ісуса Христа. Глибше вдивляючись в цю євангельську розповідь, кожен християнин може подумати: «Яке було б щастя, якщо б Господь благословив мені побачити Його, або оросити Його пречисті ноги сльозами своєї любові і розкаяння в гріхах». Потрібно сказати, що і ми не залишені цієї можливості. Ми маємо ту ж саму радість, яку досяг на склоні літ праведний Симеон Богоприїмець. Серед нас і з нами завжди наш Христос Спаситель, Який «вчора, сьогодні і вовіки той же».
Перед Своїм Вознесінням на небо Він сказав апостолам і всім Своїм послідовникам: «Я з вами у всі дні до кінця віку» Слово Спасителя істинне, і обіцянку Свою Він виконує.
Саме через молитву Господь обіцяє послати християнину, чого він просить у Нього. «Просите і вам буде даровано». Особливо постійна Ісусова молитва дорогоцінна для християнина, бо вона допомагає пізнати Бога і Його святу волю та божественну природу. «Бог є любов». І саме Бог шукає цієї зустрічі з людиною, бо Він бажає усім нам спастися і отримати вічне життя. І якщо християнин щиро молиться, то він відчуває у своїй душі радість, божественну благодать, а його серце наповнюється любов’ю до Бога і ближніх. Ця радість свідчить, що в молитві відбувається зустріч людини з Ісусом Христом, про що розповідають нам житія святих.
Ми зустрічаємося з Господом, коли робимо ближньому добрі діла. Коли ми творимо добро ближньому, то світло добрих діл служить для ближнього прикладом і він буде прославляти Отця нашого Небесного. А коли ми робимо добрі діла людям, то ми робимо це Самому Господу. На Страшному Суді, Сам Спаситель скаже тим, хто буде стояти на правій стороні біля Нього, щоб вони ввійшли в Царство Боже, ввійшли у радість Господню, бо ми, зробивши добре діло ближньому – зробили це Самому Господу.
Зустріч з Господом відбувається, коли ми згадуємо про Спасителя, який благословляв Своїх мучителів, що розпинали його на Хресті. «Ти, Господи, − говорить преподобний Єфрем Сірин, − приніс Себе в жертву за нас, щоб кров’ю Своєю загладити провини наші. Ти став заради нас Священиком, щоб кропленням Своєю кров’ю очистити нас. «І коли ми прощаємо ближнім, хто нас зрадив, зробив брехню, приніс нам біди − знайте, що душа ваша зустрілась з всепрощаючим і смиренним Ісусом Христом.
Наша зустріч із Господом, коли бачимо прекрасну природу, нічні зірки, то знаємо, що все це «премудрістю створив Господь». Недаремно апостол Павло говорить, що вивчаючи навколишню природу, ми приходимо до Невидимого Бога.
Святитель Іоанн Златоуст говорить: «Хто приходить у храм з вірою у серці, той виходить з безмежними дарами». А щоб отримати ці Божі дари, потрібно правильно поводитися у ньому зі страхом Божим і вірою. Він також говорить: «Храм є дім Божий, який належить тільки Богу, тут перебуває любов і мир, віра і ціломудріє».
У святому храмі Господь відкриває нам Свою святу волю словами святого Євангелія через пастирів Церкви під час богослужіння.
І під час щирої молитви наша душа відчуває особливу присутність Христа Спасителя. У храмі під час богослужіння знаходяться не тільки два, або три християни, тут вся земна воїнствуюча Церква з’єднається з небесною, святковою, торжествуючою. Тут святі Ангели, тут особливий Покров Цариці Небесної над нами, тут особлива присутність Божа. Ось чому святі Отці Церкви закликають нас любити святий храм – цей рай небесний на землі, це вчилище християнського благочестя, в якому відбувається наше освячення, в якому ми досягаємо спасіння і вічне життя в Царстві Божому. У храмі Божому здійснюються сім святих Таїнств Церковних. У храмі Господь дарує нам прощення всіх гріхів через Таїнство Покаяння. Під час чистосердечної Сповіді Господь прощає нам гріхи. А в таїнстві Причащання Господь входить у нашу душу, освячує, просвіщає, укріплює і приготовляє нас до вічного життя.
Кожний раз, коли ми зустрічаємося з Словом Божим, з пастирями Церкви, з глибоко віруючими православними християнами, які проповідують його не тільки словами, але і всім своїм праведним життям, коли ми зустрічаємося з перемогою правди Божої над диявольською брехнею, коли зустрічаємося із справедливістю, з мирним устроєм людського Духа − ми зустрічаємося з Богом, Який все це вклав у людину праведну і святу. Великий праведник – преподобний Максим Сповідник повчає нас: «Ніхто не може стати на дорогу спасіння, якщо на обличчі праведника не побачить світло вічного життя».
Що відбувається з нами у сучасному світі? Часто ми прагнемо знайти відповідь на ці питання. Хіба перестав Ісус Христос бути «предметом протиріч?». Звісно, ні. Христос Спаситель приніс на землю і заповідав людям мати: мир Божий, жертовну любов до Бога, ближнього і наших ворогів, кріпость, смирення, живу і істинну віру в Бога, дарував усім можливість отримати благодатні Дари Духа Святого, заснував єдину, святу, соборну і Апостольську Церкву Православну, яка на землі є «Тілом Христовим» і безліч інших духовних дарів.

Протоієрей
Василій ІГНАТ.

Ваш отзыв

Ваш коментар