Версія для друку Версія для друку

Ференц-Федір Гогола – художник з Боржавської долини або світ митця Ференца-Федора Гоголи

Ференц Гогола прожив достойні роки. Народився 21 січня 1897 року в м. Будапешт (Угорщина). Ще в школі в нього проявилися неабиякі здібності до малювання і художньої творчості. З успіхом закінчує художню школу, активно спілкується і набирається досвіду від тодішніх знаних майстрів пензля Угорщини.
У 1915 році виїхав у Італію на навчання і там активно продовжує займатися мистецтвом. У Європі точилася війна, і його мобілізують в австрійську армію.
У 1922 році повертається до рідного Будапешта. Того ж року одружується з уродженкою села Білки, тогочасної Березької жупи, Єлизаветою Олександрівною Орбан (дочкою відомого Шандора Орбана, який був тричі старостою села). Цей крок і визначив майбутній шлях художника. У 1923 році молода сім’я перебирається на батьківщину дружини. У Білках продовжував займатися улюбленою справою. Тематика його творів була різноманітною: натюрморти, портрети, пейзажі, збільшення фотографій графічним способом, ікони, святі образи, розп’яття, різні написи, рекламні вивіски.
Серед населення Боржавської долини швидко поширилися чутки про талановитого художника. Він виконав розписи ряду сакральних споруд, розмалював стіни багатьох місцевих кафе, їдалень і ресторанів краєвидами Карпат.
Потрібно відзначити, що майстер багато уваги приділяв своїм дітям, яких часто брав із собою та залучав до творчої роботи. Ця турбота дала свої плоди – більшість нащадків Гоголи продовжили справу батька і діда.
Помер Федір Гогола 21 серпня 1984 року. Поховали його на протестантському цвинтарі Білок. Життя завершилось, та залишилися численні його роботи та пам’ять людей, для яких він творив красу і сіяв добро.

Барви Степана Гоголи
Він успадкував свій талант від батька Ференца Гоголи, славетного художника із Боржавської долини. Сорок років, із 1950 по 1990 р.р. викладав образотворче мистецтво у школах.
Степан Федорович (Ференцович) народився 29 грудня 1933 року . Працював у Білківській середній школі, впродовж десяти років керував студією образотворчого мистецтва при районному Будинку піонерів і школярів, куди з’їжджалися талановиті хлопчики й дівчатка із усієї Іршавщини. Талановитий учитель виховав цілу плеяду закоханих у живопис учнів, які працюють нині по цілому світу.
Борис Фірцак – в Києві. Він був учасником першої обласної олімпіади з образотворчого мистецтва і зайняв друге місце.
Терезія Балог стала відомою модельєршою і дизайнером, розробила в столиці України учнівську форму.
Петро Дерда розробляє тканини, Ярослав Ракович працює з металом в Ужгороді, Надія Мостовик в Словаччині, Ельвіра Гогола на Берегівщині. А ще Петро Ряска, Олександр Гаврилик, Іван Зейкан, Марія Староста, Олександр Попсабов, Михайло Шолоді, Віталій Мостовик, Іван Ліхтей, Іван Староста та багато інших.
Степан Федорович уже давно на пенсії. Але кожного дня працює: пише пейзажі, натюрморти, бере участь у виставках. Він був учасником ВДНГ в 1970 році і має срібну відзнаку. А за заслуги на педагогічній мистецькій ниві йому присвоєно звання вчителя-методиста. У його обійсті – справжня галерея, де виставлено понад 50 картин, написаних його батьком, донькою Ельвірою, братом і його сином та ним самим.
До речі, 29 грудня Степану Федоровичу виповнилося 88 років, із чим його щиро вітаємо.

Спадкоємниця знаних художників.
Донька Степана Федоровича Гоголи – Ельвіра народилася в селі Білки. Закінчила вісім класів середньої школи, а потім вступає до Республіканської художньої школи імені Т.Г. Шевченка в Києві. Ще під час навчання Ельвіра виставляла свої картини на виставках поруч із роботами своїх викладачів. Мала неабиякі успіхи. Потім закінчила Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, відділ художньої графіки. Нині – викладач угорської середньої школи на Берегівщині. Має у своїй колекції сотні картин.

Четверта генерація
Золтан Стефанович Гогола народився 16 січня 1982 року в м. Берегово у родині художників. Після прадіда, діда та батька він нині представляє четверту генерацію художників у сім’ї.
2005 року здобув диплом про вищу освіту у Прикарпатському університеті імені Василя Стефаника на факультеті образотворчого мистецтва. Наступного року брав участь у роботі курсів підвищення майстерності у м. Вац (Угорщина).
Із 2001 року вів гурток малювання у Берегівській ЗОШ №8, займав посаду вчителя образотворчого мистецтва.
Із 2002 року працює у Берегівській угорській гімназії. З 2010 року − вчитель образотворчого мистецтва у Великоберезькій ЗОШ І-ІІІступенів. Його учні успішно беруть участь в олімпіадах з образотворчого мистецтва.
Він – член творчого об’єднання майстрів декоративно-прикладноо та образотворчого мистецтва «БЕРЕГ». Брав участь у виставках у містах Берегово, Мукачево, Ужгород та в багатьох містах Угорщини. Є одним із засновників творчої організації «АРТ ТИСА».

Петро ПІТРА,
с. Білки.

Ваш отзыв

Ваш коментар