Версія для друку Версія для друку

Контроль зимівлі бджіл

Узимку бджоли не впадають в заціпеніння чи сплячку, як комахи, які живуть поодиноко. Тому до зими бджоли готуються ще з весни, перетворюючи зібраний нектар на мед – продукт, який вони споживають під час зимівлі.
Щоб у меду не розвивались грибки, він на 80-82% повинен складатися із цукрі. А щоб не поглинав вологу і не висихав, бджоли покривають його восковими кришечками – запечатують.
Іншим важливим кормом, який бджоли накопичують зазвичай на крайніх рамках є перга – перероблений квітковий пилок. Вона незамінна, особливо, раньою весною, коли матка почне відкладати яйця, а бджоли ще не вилітають з вулика.
Проте, це у природних умовах бджоли зимували, споживаючи саме мед. Тепер комахи формують кормові запаси, зокрема із цукрового сиропу, який пасічник їм згодовує взамін відкачуваного меду. Такий корм за дослідженнями вчених навіть кращий, бо, до прикладу, не кристалізовується так швидко як мед, що походить із хрестоцвітих рослин.
Коли бджоли виганяють трутнів із вулика, то це свідчить, що вони готуються до зимівлі. Комахи в цей період стають озлобленими. Після цього формується бджолиний клуб. Слабкі сім’ї починають збиратися у клуб при +13 С0 , середні – при +10, сильні – при +7. Клуб ущільнюється, а на його поверхні утворюється кірка з живих бджіл. У середині клубу комахи розміщуються вільно. Спочатку клуб не є постійним. Він утворюється, коли температура знижується, і розпадається у теплі дні. Кінцево клуб формується з настанням тривалого холодного періоду. У середині клуба, де перебуває матка, бджоли можуть вільно рухатися. А ті, які утворюють кірку, переважно сидять нерухомо. Товщина такої кірки, що утримує тепло клуба, залежить від коливань температури зовнішнього середовища. При її зниженні кірка стає товстішою, а весь клуб стискається.
Способи облаштування зимівлі бджіл кожен пасічник визначає індивідуально, орієнтуючись на кліматичні умови місцевості. Із настанням зими, бджоли поводяться досить пасивно. Турбувати їх у цей період немає жодної потреби.
Методів контролю зимівлі бджіл у вуликах досить багато – практичних і непрактичних. Можна дивитись у вулики чи прослуховувати їх. Також можна скористатись широким аркушем паперу чи плівки, який розташовують під гніздом бджіл. Періодично, виймаючи його, можна зробити певні висновки: чи за кристалізувався мед, чи почався у бджіл пронос, в який бік рухається клуб, чи є у вулику миша тощо. Якщо кристалів цукру небагато, то нічого страшного немає. Але якщо кристали становлять основну частину відходів або багато крапель закислого меду, потрібний терміновий огляд з наданням допомоги. Інші відходи й сліди зимового клуба – сліди поносу, що випали кліщі тощо. Це дає додаткову інформацію про хід зимівлі – вживають заходи щодо проведення надраннього обльоту.
Прослуховування та уважний і своєчасний огляд та аналіз відходів клуба, може дати достатню кількість інформації, що не виникне необхідності у проведенні додаткових оглядів. При прослуховуванні, коли бджоли у доброму стані, то дзижчать тихо й дружно, при поганому − неспокійні, голосно, із надривами. Причини поганої зимівлі може бути декілька: втрата матки, наявність мишей або павуків, перегрів бджіл, сильне охолодження, недоброякісність кормів, нестача меду. Тому слід з’ясувати причини занепокоєння бджіл і усунути їх.
Про наявність мишей у вулику свідчить специфічний запах із льотків, наявність у підморі мишачого посліду та бджіл із відгризеними головами. Якщо у вулику є миша – виганяють її чи ставлять мишоловку.
Активний шум у вулику свідчить про підвищену температуру. В цьому разі доцільно зняти верхнє утеплення для зниження температури і розширити самі льотки.
Особливий шум бджіл із завиваючими нотками свідчить про загибель матки. Така сім’я приречена на загибель. Лише приєднання відводка чи матки з нуклеусом може врятувати таку сім’ю.
Загибель всієї сім’ї наприкінці зимівлі найчастіше стається через голод або неправильне розміщення кормових запасів. Бджоли взимку можуть переходити з одного щільника на інший тільки тоді, коли настає потепління. Тобто, коли в щільниках, на яких утворюється зимовий клуб, бракує меду під час сильного морозу, бджоли не перейдуть на бічні рамки з кормом. Тому вони можуть голодувати й гинути, хоча кормові запаси є, але вони неправильно розміщені.

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар