Версія для друку Версія для друку

Служба зайнятості: з людьми – та для людей

21 грудня, відзначається  3-ша річниця з Дня утворення Державної служби зайнятості
Служба зайнятості в Україні впроваджена Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 1990 р. № 381 „Про утворення державної служби зайнятості населення України”. Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 р. № 47 затверджено Положення про Державну службу зайнятості, згідно якому Державна служба зайнятості визнана централізованою структурою спеціальних органів, впроваджених для комплексного вирішення питань регулювання зайнятості населення, професійної орієнтації; працевлаштування і соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян. З метою здійснення заходів по забезпеченню комплексного вирішення таких питань було прийнято рішення виконавчого комітету Іршавської районної ради народних депутатів від 13 лютого 1991 року № 40 «Про створення державної служби зайнятості в районі». Так почалась історія служби зайнятості Іршавського району.
У державі закінчилась адміністративно-територіальна реформа, так звана децентралізація. У рамках адміністративно-територіальної реформи, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року №712-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Закарпатської області», у області створено 64 територіальні громади, з них 5 в колишньому Іршавському районі, зокрема, Іршавська міська рада, Білківська, Довжанська Зарічанська та Кам’янська (входить до складу Берегівського району) сільські ради. Також, такі сільські ради, як Доробратівська та Негрівська увійшли до складу Мукачівської територіальної громади, а Лисичівська та Кушницька до складу Керецьківської територіальної грамади. Результатом цієї реформи із колишнього Іршавського району з населенням близько 100 тис. осіб, в територіальних громадах залишилося майже 89,0 тис. чоловік.
З метою наближення соціальних послуг до клієнтів, в кожній з об’єднаних територіальних громад створюється доступна для людей система оперативного і безперешкодного реагування на їх потреби у сфері соціального захисту. Оскільки, однією з провідних структур у сфері соціального захисту населення виступає державна служба зайнятості, тому Іршавська районна філія Закарпатського ОЦЗ активно долучилася до процесів, що відбуваються у зазначеній сфері в об’єднаних територіальних громадах.
До центру зайнятості хоча б раз у житті звертався кожен з нас. Різноманітність послуг сьогодні вражає: єдина база вакансій по всій Україні, можливість пройти професійне навчання, організація громадських та інших робіт тимчасового характеру, отримання різних видів компенсацій, допомоги по безробіттю, послуги з професійної орієнтації, підтримка при започаткуванні власної справи та інші. Всі послуги є безкоштовними та гарантовані державою.
За  31 рік служба зайнятості пройшла непростий, насичений подіями шлях становлення і розвитку, отримала безцінний досвід роботи в сфері соціального захисту населення від безробіття. За цей час в Україні створено ринкову систему соціального захисту від безробіття на страхових засадах. Розроблено і впроваджено сучасні інформаційні технології,  що забезпечують більш ефективне та якісне надання соціальних послуг населенню та роботодавцям. Створені належні умови для прийому громадян та надання послуг з підбору роботи.  Служба зайнятості також робить обслуговування клієнтів більш зручним та мобільним.
З метою поліпшення якості надання послуг з працевлаштування особам, які перебувають на обліку в службі зайнятості з 2016 року було впроваджено новий регламент роботи служби зайнятості для  забезпечення якісного підбору персоналу на замовлення роботодавців, задоволення потреб клієнтів щодо їх зайнятості,  прискорення працевлаштування шукачів роботи та безробітних. Ефективне використання Інтернет-сервісів в роботі служби зайнятості: Інтернет-порталу ДСЗ trud.gov.ua, сайтів з пошуку роботи, тач-скрінів для самостійного підбору роботи, впровадження скайп-співбесід з роботодавцями, створення  відео резюме, відео вакансій та відео презентацій роботодавця, запроваджено працевлаштування методом рекрутингу. Також з’явилася можливість  направити своє резюме на електронну адресу Іршавської районної філії ОЦЗ зі своїх електронних пристроїв, які будуть опрацьовані фахівцями служби зайнятості та доведені до роботодавців, які бажають укомплектувати вакансії. З 2017 року Державна служба зайнятості запустила в роботу сервіс «Електронна черга реєстрації безробітних», за допомогою якого кожен може самостійно, не витрачаючи зайвого часу, записатись на індивідуальний прийом до фахівця будь-якого центру зайнятості України. В 2018 році запроваджено ще один новий підхід та форму роботи – це профілювання та кейс-менеджмент в сфері зайнятості населення. На сьогодні, кожного клієнта супроводжує свій кар’єрний радник, який разом з шукачем роботи, складає індивідуальний план надання соціальних послуг, щоб підібрати роботу максимально швидко. Уже переважна більшість роботодавців активно використовують у своїй роботі сервіс служби зайнятості «Електронний кабінет роботодавця», за допомогою якого подається інформація про наявні вільні робочі місця. Інститут консультанта роботодавця є другим етапом стратегічного розвитку сервісів державної служби зайнятості. Основною метою впровадження новацій є розширення підходів до надання послуг роботодавцям з урахуванням специфіки підприємницької активності регіону, особливостей розвитку регіонального ринку праці та загального балансу між попитом і пропозицією робочої сили. Володіючи такими потужними ресурсами державна служба зайнятості має безперечні переваги для роботодавців, що потребують персоналу для впровадження і розвитку свого бізнесу.
Клієнтам служби зайнятості, які звернулися в пошуках роботи пропонується підбір роботи з бази вакансій поданих роботодавцями, з Інтернет-порталу Державної служби зайнятості, з різноманітних інтернет-сайтів з підбору роботи. Також пропонується самостійний пошук роботи з допомогою вільного доступу до мережі Інтернет.   І, якщо з метою працевлаштування на вільну вакансію необхідна перекваліфікація, підвищення кваліфікації або здобуття іншої професії, тоді служба зайнятості сприяє цьому безкоштовно, і безробітний після завершення навчання працевлаштовується до роботодавця. Безробітним надаються послуги з техніки пошуку роботи та професійної орієнтації при виборі професії, в т.ч. учням випускних класів. Проводяться семінари та тренінги з техніки пошуку роботи: навчають вмінню проведення співбесіди з роботодавцем, складати резюме та відео резюме, опрацьовувати різні джерела пошуку роботи, вмінню розмістити свою пропозицію шукача роботи в різних ЗМІ, складати план самостійного пошуку роботи.
Наша соціальна місія в суспільстві  одна з найважливіших, найвідповідальніших. Нести добро, світло і надію в чиюсь долю, допомогти тим, хто потрапив у нелегку життєву ситуацію (втратив роботу), знайти своє місце в житті – це і обов’язок і покликання працівників районної служби зайнятості.
Служба зайнятості України реформується, змінює підходи в роботі з клієнтами, використовує інноваційні методи роботи. Поряд з цим змін зазнає і сама структура апарату. Реформування в першу чергу передбачає скорочення адміністративно-господарського персоналу та збільшення кількості осіб, які будуть безпосередньо надавати послуги населенню та роботодавцям. Служба працює, розвивається та удосконалюється. Підтвердженням цьому є тисячі громадян, що отримали в скрутний для себе час підтримку в службі зайнятості та були працевлаштовані, здобули нову професію чи отримали матеріальну допомогу, а також роботодавці, чиї вакансії були оперативно заповнені.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.12.21р. № 1121 та затверджено Порядок реалізації експериментального проєкту щодо впровадження нової моделі надання клієнтоорієнтованих послуг центрами зайнятості. Метою запровадження нової моделі надання клієнтоорієнтованих послуг є поглиблення співпраці Державної служби зайнятості з роботодавцями та іншими учасниками ринку праці, прискорене працевлаштування, сприяння поверненню до легальної зайнятості та інтеграція до ринку праці зареєстрованих безробітних та осіб, які шукають роботу, встановлення контакту з економічно неактивним населенням та його активізація, підвищення культури обслуговування клієнтів та довіри суспільства до Державної служби зайнятості.
Роботу служби зайнятості визначають спеціалісти, їх відданість справі, високий рівень відповідальності у вирішені поставлених завдань, творчий підхід, командний дух, прагнення до самовдосконалення. На сьогодні, колектив налічує 16 кваліфікованих і працелюбних фахівців на чолі з директором філії, серед яких: С.П. Панасюк, К.В.Лисичко, О.І. Половка, М.Ю. Симчера, М.І. Юрочко, М.В. Янтолик, О.І. Мошкола, Г.В. Бобіта, Г.М. Вовканич, І.В. Кюкало, В.Ю. Туряниця, М.А. Балега, В.І. Половка, В.І. Лацко, Н.М. Матьола, С.В. Вовканич.  Усі вони спрямовують свої зусилля на покращення ситуації щодо зайнятості, надання якісного та повного комплексу послуг у сприянні працевлаштуванню безробітних громадян. Працівники районної філії, які працюють  сьогодні, відносяться з повагою до людей. Переважна більшість із них стояли у витоків створення Іршавського районного центру зайнятості (зараз філії), і віддали  становленню та  його розвитку певну частину свого трудового життя.
Для прикладу, трохи статистики. Станом на 1 грудня 2021 року в Іршавській районній філії Закарпатського ОЦЗ перебувало 314 безробітних. З початку року їх налічувалось 1758 осіб, всього послугами служби зайнятості різного спрямування скористалось 1837 громадян, працевлаштовано – 705 шукачів роботи, з них 626 безробітних. За цей же період 267 роботодавців подали вакансії, всього вільних робочих місць в базі районної філії налічувалось 832 одиниці. За рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування 106 безробітних проходили професійне навчання, 76 – брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, стосовно 12 осіб прийняті рішення про виплату компенсації витрат роботодавців у розмірі єдиного соціального внеску. Відшкодовано роботодавцям компенсації єдиного соціального внеску на суму 60708 грн.
У поточному році роботодавці та соціальні партнери служби зайнятості брали участь у 7 міні-ярмарках вакансій, 31 презентаціях роботодавця, 5 семінарах з вивільнюваними працівниками, 28 семінарах з роботодавцями, керівниками підприємств та представниками кадрових служб та 3 вебінарах, 270 робочих зустрічах (відвідування ПОУ), 64 робочих зустрічей в об’єднаних територіальних громадах.
На виконання ст. 47-1 «Закону України «Про зайнятість населення» протягом 2020 та поточного років на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID -19 спричиненої коронавірусом SARS – CoV -2 були спрямовані кошти у сумі 7942852 грн.(в 2020 році) та 1578490 грн. (в 2021 році). Кількість роботодавців, щодо яких були прийняті позитивні рішення про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину – 63 (юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю), кількість працівників, по яких прийняте позитивне рішення щодо отримання такої допомоги склала 379 осіб та 576 СПД без найманої праці. Крім того, у поточному році 23 роботодавцям (юридичним особам) виплачена одноразова матеріальна допомога у сумі 805877 грн. для збереження робочих місць з метою виплати найманим працівникам в період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Напередодні професійного свята – 31-ої річниці створення Державної служби зайнятості, хотілося б привітати усіх працівників, які наполегливо і невтомно вже багато років працюють в службі зайнятості, за їх самовідданість, творчий підхід до обраної справи, чуйність до людей, що є твердою запорукою успішного вирішення проблем безробіття. Бажаю всім міцного здоров’я, натхнення, нових творчих здобутків, щасливої долі, миру, тепла і добра. Хай будуть мудрими ваші рішення, а дії наповненні турботою про людей.

Михайло Гецко,
директор Іршавської районної філії Закарпатського ОЦЗ.

Ваш отзыв

Ваш коментар