Версія для друку Версія для друку

Осінні турботи на пасіці

Для пасічників осінь розпочинається дещо раніше, ніж для інших. Уже в другій половині серпня потрібно підготувати бджіл на зиму, завершити вирівнювання сімей. Від того, як ці роботи будуть виконані, прямо залежить результат зимівлі і, відповідно, доля пасіки. А ще – успішність наступного сезону.
Якщо пасіка невелика, підготовку до зими можна розпочати на тиждень-два пізніше, з огляду на теплі осінь і зиму. Насамперед, треба визначитися з кількістю щільників, які будуть зимувати. Я роблю це так: кількість рамок у вулику на початок підгодівлі ділю на два. Наприклад, у сім’ї 12 щільників. У зиму під 5-6 щільників. Ця кількість може змінюватись залежно від того, якого віку у бджолосім’ї матка. Торішня, втомлена за сезон, буде працювати на підгодівлі не так інтенсивно, як цьогорічна, особливо якщо з’явиться на світ у другій половині літа. Такі сім’ї мають бути на посиленому контролі. Визначившись із кількістю рамок у бджолосім’ї на зиму, треба відібрати ті, які будуть підгодовуватися. Серед них обов’язково мають бути заздалегідь залишені, не відкачані упродовж сезону щільники з весняним чи літнім медом. Це попередить можливі неприємності під час зимівлі. Підгодівлю треба розпочинати після осінньої ревізії і комплектування гнізда на зиму. Підгодівлю треба проводити малими порціями по 1,5-2 л сиропу.
Забирати рамки з гнізда на зиму треба відразу під час ревізії. Ті, які підуть на зиму, ставляться навпроти льотка, а маломедні ставляться за заставну, мед бджоли перенесуть у гніздо. Зрозуміло, що рамки, які в зиму не йдуть, і на яких є розплід, треба вилучити після виходу бджіл.
Після згодовування лікувального препарату від нозематозу треба провести обробку від кліща. Це десь у середині вересня. До того часу мед має бути закритим восковими кришечками, клуб сформований.
Після обробки від кліща розбирати гніздо без великої потреби не варто. Вирівнювання сімей бджолами, а також рамками з кормом треба завершити до середини вересня. Бджоли у вулику вкриті по-літньому і утеплювати їх слід з настанням холодів.
Остання важлива осіння «операція» − це жовтнева ревізія рамок з кормом, якщо є – видалити.
Вони знадобляться потім, коли пасічник в лютому буде проводити ревізію кормових запасів. Льотки у вуликах восени мають бути скорочені до мінімуму. Зробити це потрібно перед початком підгодівлі і постійно за цим пильнувати. Особливо – за відводками і слабими сім’ями. Це попередить можливі нальоти чужих бджіл, які часто призводять до знищення невеликих сімей.

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар