Версія для друку Версія для друку

ПІДПАЛИ ТАК ПРОСТО НІКОМУ З РУК НЕ ЗІЙДУТЬ

Другу половину вересня та жовтень можна сміливо назвати сезоном спалювання сухої рослинності та сміття. Їдкі клубки диму, наче хмари, скупчуються то в одній частині села, міста, то в іншій. Іноді просто нема чим дихати. І ефективно цьому зарадити поки не вдається. Майже всі люди, які займаються підпалами, глибоко переконані, що вони «роблять добро». Звісно, кожен наводить свої аргументи для спалювання сухої рослинності. Одні вважають, що в такий спосіб стимулюють ріст нової зеленої трави. Дехто думає, що таким чином збагачує грунт добривом у вигляді золи. Інші ж гадають, що ось так зекономлять на паливі, адже не треба буде переорювати землю. Є також і прихильники гіпотези, що завдяки таким діям знищують личинки кліщів, шкідників тощо. Звісно, не обходиться і без любителів просто похуліганити, граючись із сірниками чи запальничкою.
Насправді, користі від підпалів практично ніякої нема. Як стверджують науковці, при високій температурі знищується верхній родючий шар грунту. Під впливом вогню гине багато насіння рослин. Підпали завдають великої шкоди мікрофлорі грунту. Також збіднюються види трав, адже після штурму полум’я мало котрі з них продовжують навесні рости, їм потрібен більш тривалий час для відновлення. Неодноразово через таких паліїв потерпали ліси. Безперечно, їдкий дим негативно впливає й на здоров’я людини. Ці всі речі, думаю, змушують замислитись кожного.
Погоджуюсь, що таку поведінку не варто залишати безкарною. Самими закликами отямитися і не спалювати суху рослинність не обійтися. Згідно із чинним законодавством з 4 березня цього року значно посилено відповідальність за спалювання трави (листя, очерету, стерні). Тепер порушників можуть оштрафувати на суму від 1530 грн. до 153 тис. грн. (в залежності від санкції статті). За ті самі дії, вчинені на території заповідників, паліям загрожуватиме штраф, що стартує від 6120 гривень. Вони також можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності з позбавленням волі.
Не можу оминути ще одне болюче питання в цьому контексті, про яке останній тиждень не говорив, як то кажуть, хіба що лінивий. Мова йде про пожежу на Дубрівському сміттєвому полігоні. На жаль, таке явище відбувається вже не вперше. Всім зрозуміло, що сміття не самозаймається. Його все ж таки хтось підпалює. Мотиви у цих людей можуть бути різні. Можливо, хтось по-хуліганськи отримує задоволення, вчиняючи такі дії. Може, в когось просто є бажання перекреслити наші старання з вивозу сміття. Не варто виключати і такий варіант, що комусь в такий спосіб цікаво нагнітати обстановку довкола цієї теми чи ще щось… Незалежно від того, чим керувалися палії Дубрівського полігону, вони однозначно не поважають ні себе, ні інших. Після підпалу вдихати той сморід доводиться всім. А працівникам нашого підприємства та пожежникам додається клопоту.
Особисто дуже ціную потуги кожного, хто щиро вболіває за долю жителів Іршавщини, хто робить свій внесок у розбудову краю. Але паліїв сміттєвого полігону до когорти будівничих зарахувати я, як і всі інші свідомі люди, точно не можу. Своїми діями вони не допомагають, а лише заважають та все ускладнюють. Всьому цьому має бути дана належна оцінка відповідними органами. Ми зі свого боку теж зробимо висновки і продовжуватимемо й надалі працювати так, як того вимагає законодавство. До різних зрежисованих кимось і безпідставних побоювань людей ставимося з розумінням та враховуємо адекватні й об’єктивні думки.
Загалом підпали трави та сміття можна вважати своєрідним злочином проти людяності. Давайте поважати себе та інших!

Іван Бровдій,
 товариство «Еко Ір»

Ваш отзыв

Ваш коментар