Версія для друку Версія для друку

Невже бібліотека в ХХІ столітті – вже анахронізм?

Бібліотека завжди займала вагоме місце в житті суспільства. Питання «Навіщо вона потрібна?» ніколи не виникало, бо, очевидно, що у відповідь можна було почути інше «А як ми можемо існувати без бібліотеки?». Та в епоху «Гугла», коли більшість інформації можна знайти у вільному доступі в інтернеті, таке питання, все ж таки, з’явилося. Розвиток технологій зовсім не означає припинення традиційної бібліотечної діяльності. Однак передбачає певні зміни, трансформацію.
Любов Бровді, т.в.о. директора КЗ «Публічної бібліотеки» Іршаської міської ради, присвятила роботі 43 роки свого життя: «Найбільше подобається працювати з людьми, надавати допомогу, обслуговувати користувачів, задовільняти їхні запити», – каже жінка. Наразі місцевий заклад обслуговує більше 3000 користувачів різного віку. Тут працює переважно молодий, енергійний і дружний колектив, що прагне змінюватися та вдосконалюватися для свого читача: «Матеріально-технічну базу ми підтримуємо своїми силами, а також залучаємо активних користувачів. Зараз якраз йде поповнення літератури через Український інститут книги. Ми взяли участь в оцінюванні книг і потрапили у програму разом з іншими 600 бібліотеками по цілій Україні. У Закарпатській області лише дві бібліотеки мають поповнення фонду від УІК. Шкода, що не виділяють бюджетні кошти для нових книг. Хотіли б покращити відділ обслуговування. Зараз працюємо над тим, що відбираємо літературу, яка не користується попитом. Інколи один стелаж нових книг залучить більше користувачів, ніж весь фонд старих. Потребуємо комп’ютеризації, щоб усі дані читачів зберігалися не в паперових форматах», – ділиться пані Любов.
Протягом двохсот років книгозбірні мали певний авторитет і постійну затребуваність, оскільки інших можливостей отримати інформацію, переважно в формі друкованої літератури, просто не існувало. Сучасна бібліотека – не просто будівля, де зберігаються книги, це вже цілий культурно-дозвільний центр, який має йти в ногу з часом і відповідати потребам відвідувача. Тут кожен може відпочити, поспілкуватися, попити кави, взяти участь у різних заходах, і не тільки… «Окрім того матеріалу, який можна знайти в мережі, багато людей йдуть доповнювати знання в бібліотеку. Книга з інтернетом повинна йти поряд. Людям старшого віку важко користуватися сучасними гаджетами, при бібліотеці ми їх цьому вчимо і допомагаємо. До прикладу, як зв’язатися із знайомими, зареєструватися в додатку «Дія», оплатити комунальні послуги. Маємо інтернет-центр, відділ, подібному якому немає більше ніде в Закарпатській області. Тим, кому важко пересуватися самостійно, доставляємо книги додому, колись так носили і газети. З утворенням ОТГ, на жаль, уже не маємо періодичних видань зовсім».
У сучасному світі бібліотека повинна постійно розвиватися. Уже недостатньо просто зберігати і видавати книги. Ритм життя сучасного суспільства зараз дуже швидкий і читачеві тепер не просто потрібна література, йому необхідні можливості. По-справжньому сучасні бібліотеки почали впроваджувати інформаційні технології: створюють електронні каталоги, оцифровують матеріали і, навіть, запускають інтернет-аналоги. Любов Бровді запевняє: «Якщо книгу будуть підтримувати керівники, то і через 10 років інтернет її не витіснить». І я повністю з цим погоджуюся. На питання, чи стала бібліотека у ХХІ столітті анахронізмом, можна сказати однозначне ні. Вона нікуди не дінеться, а лише підлаштується під нового читача, і трансформується в покращену версію з інтелектуальним центром і технологічним хабом.

Богдана РЯБЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар