Версія для друку Версія для друку

Ви можете врятувати чиєсь життя

З кожним одного разу може трапитися ситуація, коли від наших дій залежатиме чуже життя. Статистика показує, що до 90% потерпілих могли б залишитися живими, якби допомога їм була надана протягом перших 9 хвилин. Однак ніяка система не в змозі забезпечити миттєве прибуття «швидкої» на місце події. Виконати невідкладний алгоритм дій можуть тільки очевидці.
Починаючи з 2000 року, у другу суботу вересня відзначається Всесвітній день надання першої медичної допомоги (World First Aid Day). Неодноразово трапляються випадки, коли перехожим зустрічаються на вулицях люди, які лежать на сходах, десь під деревом чи під будинком. З першого погляду не одразу зрозуміло, цій людині погано чи вона просто випила зайвого. У таких ситуаціях далеко не всі наважуються підійти і поцікавитися, як перехожий себе почуває, і в результаті людина може померти. Тому дуже важливо, щоб кожен володів найпростішими навиками першої допомоги.
Універсальний алгоритм дій включає наступне.
Оглянути місце події та впевнитись у тому, що надання допомоги буде безпечним: забезпечити власну безпеку, а також безпеку потерпілого та людей навколо.
Оцінити стан постраждалого (свідомість, дихання, пульс).
За необхідності викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а також інші екстрені служби  (поліцію, аварійно-рятувальну службу, службу газу тощо).
Оцінити наявність критичних кровотеч та зупинити їх.
Забезпечити прохідність дихальних шляхів.     
Якщо у постраждалого відсутні ознаки життя та немає критичної кровотечі (або ви вже її ліквідували) необхідно розпочати серцево-легеневу реанімацію.
Перевести постраждалого у стабільне положення (на боці, обличчям до себе, рука під головою, нога зігнута в коліні), якщо не йдеться про підозру на травми хребта та кісток тазу і серцево-легенева реанімація була вдалою.
Не залишати постраждалого та контролювати стан його життєвих функцій до прибуття екстрених служб.
«Одного разу повертався додому зі школи, мені тоді було десь 13-14 років, і побачив, як якийсь чоловік лежить на вулиці в канаві. Він не міг нормально розмовляти, ми взяли його телефон і зателефонували дружині, а потім викликали «швидку», – пише в соцмережі іршавчанин Василь.
«Можливо, спека так повпливала, або те, що була втомлена, та йдучи центром міста мені різко почало темніти в очах. Я втратила свідомість і впала. Прийшла до тями вже від того, що продавці із сусіднього магазину обтирали мені обличчя і шию холодною водою. На щастя, все закінчилося добре», – каже Олеся.
Дійсно, подібні випадки – не рідкість. Я теж пригадую одну ситуацію, яка трапилася зі мною в автобусі до Ужгорода. У дівчини розпочався приступ епілепсії, усі пасажири були перелякані. Навіть хлопець, що їхав разом з нею, не розумів, що трапилося. Благо, що в салоні був студент медичного факультету, який і надав першу допомогу потерпілій. При чому, як пізніше казала сама дівчина, що раніше з нею такого ніколи не траплялося. Водій також оперативно спрацював, на найближчій зупинці на пасажирку вже чекала «швидка».
Навички надання першої медичної допомоги є потрібними для кожного, ніколи не знаєш, коли мсаме вони можуть знадобитися. На жаль, нам ще далеко до ідеального суспільства, багато людей просто проходять повз. Через що інші часто гинуть: взимку – замерзають, влітку – вмирають від серцевого нападу, сонячного удару. Але ж необхідна допомога може полягати в двох речах – небайдужості і хоча б дзвінку.
P.S. Іршавський ліцей також не залишився осторонь відзначення Всесвітнього дня надання першої медичної допомоги. Тут відбулася зустріч із волонтерами товариства Чарвоного Хреста.
«Для наших старшокласників (10-11кл.) фахівці екстреної медичної допомоги у Закарпатській області, провели цікаві та пізнавальні практичні навчання з надання домедичної допомоги потерпілим при раптовій зупинці серця та дихання. Учні змогли дізнатися не лише правила надання допомоги, а й спробувати виконати реанімаційні дії на спеціальних навчальних манекенах. У наш час, дуже стрімкий і насичений різними подіями, важливо вміти застосовувати свої знання на практиці. Адже у деяких випадках – це може врятувати комусь життя.
З цікавістю наші учні спостерігали як правильно потрібно користуватися АЗД (автоматичний зовнішній дефібрилятор). І дещо були розчаровані інформацією про те, що такі АЗД є лише у м.Києві. Не злякалися наш учні і вигляду крові (штучної), коли вчилися зупиняти кровотечу та накладати стискаючу пов›язку на рану. У цілому зустріч із фахівцями дуже всім сподобалася і буланадзвичайно корисною. А на майбутнє будемо частіше влаштовувати такі заходи і не лише для старших класів. Велике спасибі за організовану зустріч вчителю Захисту України Я.М. Шафар», – йдеться на сторінці ліцею в Facebook.

Богдана РЯБЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар