Версія для друку Версія для друку

Як зберегти свої зуби здоровими: 5 питань до стоматолога

Гарна посмішка – окраса будь-якої людини, та без здорових зубів вона неможлива. Як часто ви відкладаєте похід до стоматолога на місяць, а то й два? А раптом через пару днів все пройде? Щоб розвіяти страх лікування, та біль в зубах турбувала значно рідше, ми підготували для вас відповіді на найактуальніші питання від провідного спеціаліста Івана Буковецького.
Як підготуватися до прийому до стоматолога?
Мене часто питають, чи можна їсти перед прийомом або пити каву після – їсти потрібно! У ситих людей виділяється менше слини, а це значно полегшує процес роботи стоматолога. Обов‘язково перекусіть перед прийомом, адже потім декілька годин потрібно буде себе обмежити в їжі. Від кави треба буде відмовитися на деякий час тільки у випадку процедури відбілювання зубів.
Не бійтеся ставити питання стоматологу – ви повинні розуміти, в якому стані ваші зубки і що потрібно зробити, аби покращити ситуацію. Заборон не багато, але треба про них знати: алкоголь – не варто вживати за добу до прийому, він послаблює дію анестезії; знеболюючі препарати – вони також можуть приглушити дію анестезії, яку буде вводити стоматолог.
Як часто відвідувати стоматолога?
Рекомендую відвідувати стоматолога кожні пів року. Навіть, якщо у вас красиві і здорові зуби від природи, невід’ємною процедурою, вважається консультація стоматолога, що дозволяє не тільки переконатися в здоров’ї порожнини рота, але й своєчасно виявити виникнення захворювання, запобігти їх подальшому розвитку, що супроводжується ускладненнями
Основними перевагами консультації є:
-огляд ваших зубів на предмет наявності карієсу або інших стоматологічних проблем.
-оцінка стану ваших ясен та вразливість ротової порожнини до захворювань ясен і зубів.
-можливість отримання індивідуальних рекомендацій по догляду за ротовою порожниною, складання плану лікування, виходячи з конкретної клінічної картини.
-можливість заздалегідь дізнатися вартість стоматологічного лікування.
І пам’ятайте, що регулярна консультація стоматолога — запорука міцного здоров’я зубів та Вашої красивої посмішки
Як побороти страх перед стоматологом?
Почуття страху можна порівняти з епідемією. Страх прийому у стоматолога крадеться по коридорах поліклінік =) Відкиньте! Це все відлуння радянської медицини. Стара бормашина, незручне крісло (обов’язково навпроти відчиненого вікна) і таке ж «не дуже» освітлення. Зараз же все інакше. Зручний світлий кабінет, сучасне обладнання, позитивний настрій.
Чого ж боїться пацієнт?
-болю (зараз вже не залишилося маніпуляцій, які робляться без знеболення);
-невідомості і підозри, що лікар зробить щось не так;
-незручності від необхідності демонструвати комусь свій небездоганний рот;
-побоювання з приводу рахунку за лікування.
Щоб уникнути всього цього:
1. Вибирайте стоматолога-професіонала і бажано за рекомендаціями.
2. Запишіться на прийом і попередьте, що ви боїтеся стоматологів і в перший візит хочете обійтися без лікувальних маніпуляцій.
3. Вибирайте хорошу клініку і заздалегідь ознайомтеся з прайс-листом. Обговоріть вартість лікування до його початку
Чи шкідливі жувальні гумки?
Сьогодні важко знайти людину, яка б ніколи не куштувала жувальну гумку. Ставлення до неї неоднозначне: хтось вважає її корисною, а хтось шкідливою для зубів. Однак, як і у будь-якого продукту, у жуйки є свої плюси і мінуси.
Користь жувальної гумки:
Усуває неприємний запах з рота і робить дихання свіжим. При її жуванні в роті виділяється слина, яка має такі властивості, як нормалізація кислотно-лужного балансу. Вона сприяє нейтралізації шкідливої для зубів кислоти, яка з‘являється під час їжі. Однак, такий ефект досягається в тому випадку, якщо жувальна гумка не містить цукру. Слина рясно виділяється при жуванні жувальної гумки, змиває з поверхні зубів залишки їжі, в результаті чого знижується ризик появи карієсу зубів. Ксилітол, який міститься в багатьох жувальних гумках, знижує кількість накопичених в роті шкідливих бактерій, які викликають карієс.
Шкода жувальної гумки:
При тривалому жуванні гумки зубна емаль може змінити колір. Це також стомлює щелепи і може привести до перенапруження жувальних м‘язів та хворобливих змін в скронево-нижньощелепному суглобі. При частому використанні жувальної гумки слинні залози, що виділяють слину, перенапружуються. Якщо постійно жувати гумку, то з часом зміниться склад слини, може з‘явитися сухість у роті, дискомфорт при пережовуванні їжі і ковтанні.
Як обрати зубну пасту і щітку?
У пасті НЕ МАЄ БУТИ:
1. SLS (сушить слизову, викликає алергічні реакції, стоматити, всмоктується в кров та внутрішні органи).
2. Триклозану, хлоргексидину (сильні антибактеріальні компоненти, які призначає лікар на короткий період при показах до лікування).
3. Парабенів (мають гормоноподібну дію, особливо, у дитячих пастах зверніть увагу на цю складову)
4. Абразиву RDA високого ступеню (при щоденному використанні такої пасти max показник 80 у дорослих, 30-40 у дитячій пасті). Шукаємо з найнижчим індексом RDA.
Хороші компоненти в пасті:
-активні сполуки кальцію, типу лактату кальцію, цитрату кальцію, наногідроксиапатиту, гліцерофосфату, просто карбонату кальція недостатньо, шукайте кращий склад.
-фториди, а ще краще пасти з амінофторидами, вони дуже важливі для емалі зубів.
-ксиліт 10% класно працює в дитячих пастах, знижує утворення зубного нальоту та пригнічує ріст бактерій у ротовій порожнині. Це натуральний цукрозамінник, якому варто надавати перевагу.
-якщо в вашій зубній пасті є лактофферин або лактопероксидаза тоді браво, бо вони позитивно впливають на загальну мікрофлору, скажімо, «імунітет» порожнини рота, розчиняють наліт, чим трохи висвітлюють та м‘яко відбілюють зуби, прикладом такої пасти є Curaprox — мій фаворит.
Вибір зубної щітки. За ступенем жорсткості щетинок розрізняють:
– ДУЖЕ М’ЯГКА. Рекомендується при високій чутливості, захворюваннях ротової порожнини, захворюваннях ясен.
– М’ЯГКА. Для діток до 12 років, при проблемах з яснами або емаллю зубів, для вагітних, для людей, які страждають на цукровий діабет.
– СЕРЕДНЬОЇ жорсткості. Найпоширеніша, рекомендується для людей з нормальними яснами, без патологій.
– жорстка і ДУЖЕ жорстка. Використовується для чищення знімних протезів. В окремих випадках для людей, у яких є схильність до утворення зубного каменю. Використовується тільки за призначенням лікаря, так як може травмувати слизову і псує емаль.
При чищенні зубів в нормі ясна не кровоточать. Однією з причин кровоточивості може бути неправильний підбір зубної щітки. Щодо електричної зубної щітки, вона створює вібрацію щетинок, спрямовану від низу до верху. Чистка відбувається дуже легко, але є ризик пошкодження зубної емалі і слизової. Результатом такої чистки може стати і потрапляння бактерій під ясна, де вони будуть продовжувати руйнуючі дії.
Тож, бережіть свою посмішку, і почніть це робити прямо зараз, бо профілактика захворювань – завжди легше і менш затратно, ніж саме лікування.

Богдана РЯБЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар