Версія для друку Версія для друку

Особливий талант керівника

Іршавщина славиться багатьма людьми, які внесли значний вклад у розвиток району, області, держави. Ми, кооператори, гордимося тим, що з нами працює засновник споживчої кооперації Марта Михайлівна Ханас − директор підприємства споживчої кооперації «Коопунівермаг» Іршавської райспоживспілки, яка майже все своє життя −74 роки присвятила роботі в споживчій кооперації. Народилася вона 20 червня 1931 року.
ІЦе до 1938 року, при тодішньому Чехословацькому уряді в нашому краї існувала мережа кооперативів під назвою «Єдність» та «Потребительское дружество». Після Європейського переділу, згадані кооперативи були ліквідовані, а з 1939 року угорський уряд створив кооперативи «Гондя», які проіснували до жовтня 1944 року. Після визволення Закарпаття виникла потреба працювати по-новому і забезпечувати населення в товарах і послугах. У кінці 1945-го, початку 1946 року були створені структури управління споживчою кооперацією, низинною ланкою яких стали споживчі товариства.
Після закінчення 7-го класу Марта Михайлівна у 1947 році влаштувалася на роботу в Іршавське споживче товариство помічником бухгалтера. Із травня 1951 року вона працює в райзаготконторі, яка займається заготівлею овочів, фруктів, інших лишків сільськогосподарської продукції від населення та сільськогосподарських підприємств, частина якої відправлялася у свіжому виді аж до Владивостока.
У червні 1955 року правління районного споживчого товариства направляє Марту Михайлівну на посаду старшого (головного) бухгалтера в Іршавський коопунівермаг. Працюючи в універмазі, вона в 1961 році закінчує Мукачівський кооперативний технікум по спеціальності «Бухгалтерський облік». У вересні 1963 року Марта Михайлівна була призначена на посаду директора підприємства споживчої кооперації «Коопунівермаг» в м. Іршава, яке вона очолює вже 58 років. Особливий талант керівника розкрився на згаданій посаді. Невелике селище, а згодом місто у 9 тис. населення з одноповерховими будинками, могло лишитися і далі малопривабливим, якби споживча кооперація потужно не розпочала будівництво закладів торгівлі, які зараз є окрасою міста і місцем торгівлі, ресторанного господарства.
За майже 25 років було побудовано і введено в експлуатацію 3-поверховий торговий комплекс, 2-поверхові магазини «Техніка», «Дитячий світ», «Сучасне домашнє господарство», меблевий магазин та ряд інших об’єктів. Крамниці були наповнені вітчизняним та імпортним товаром, можна було оформити кредит під 1,5-2 % річних.
На підприємствах споживчої кооперації трудилися молоді випускники Мукачівського кооперативного технікуму та Виноградівського кооперативного училища. Було дуже престижно працювати у закладах торгівлі, колектив на 90% був жіночий, у ньому працювало понад 150 працівників. Різні були періоди по відношенню до кооператорів, але ніхто не був засуджений, не потрапив за грати.
Роботу колективу і її керівника високо оцінили держава і споживча кооперація. Марта Михайлівна Ханас нагороджена орденом «Трудового Червоного прапора», трудовою відзнакою «Знак Пошани», іншими медалями, грамотами, подяками «Укоопспілки», облспоживспілки, райспоживспілки. Вона була занесена на Дошку пошани «Укоопспілки», облспоживспілки, неодноразово обиралася депутатом міської ради, делегатом з’їздів споживчої кооперації області, України. Марта Михайлівна шанована і знана в районі, області людина, користується заслуженим авторитетом, має дітей, внуків, правнуків.
Правління райспоживспілки, трудовий колектив ПСК «Коопунівермаг», кооператори, ветерани споживчої кооперації вітають Марту Михайлівну з мудрим ювілеєм і бажають їй здоров’я, бадьорості, успіхів у праці та довголіття.

За дорученням кооператорів,
С.А.Лупак, голова правління Іршавської райспоживспілки

Ваш отзыв

Ваш коментар