Версія для друку Версія для друку

СМІТТЄВЕ ЦАРСТВО, У СПАДОК НАЩАДКАМ?

Неодноразово сам бував за кордоном і на власні очі бачив, як там чисто. Звісно, європейці більше заробляють, але у них й культура та підхід до вирішення проблеми зі сміттям інші. Часто ставав свідком розмов, як земляки захоплюються чистотою в європейських країнах. Та вдома, напевно, про все це забувають і запросто можуть викинути недопалок, обгортку з цукерки чи чогось іншого будь-де. Найбільше дивує такий вчинок, коли смітник може бути під самісіньким носом.
Безперечно, відпочивати на природі – це дуже круто і незабутньо. Та якщо після такого відпочинку пройтися стежками у лісі, то часто від побаченого настає шок і не віриться, що на таке здатна саме людина. Аналогічна ситуація можлива і на берегах річок. Там красуються шалені купи непотребу. А якщо так задуматися на хвильку, то скільки часу потрібно, щоб усе це розклалося?! І від інформації спеціалістів стає лячно. Наприклад, щоб розклалася шерстяна шкарпетка, потрібно від 2 до 5 років. Шкіряний черевик може самознищитися за 25-40 років. Пластикові пляшки, які в нас часто-густо є «окрасою» зон відпочинку, розкладаються 450 років. Приблизно така сама ситуація із одноразовими підгузниками, які ми звикли бачити в різних несанкціонованих місцях.
Думаю, над цим варто задуматися, адже за подібне ставлення до сміття може наставати відповідальність. Відповідно до статті 17, 35-1 Закону України «Про відходи» юридичні та фізичні особи зобов’язані укладати договори зі спеціалізованими підприємствами на вивіз побутових відходів, здійснювати оплату таких послуг та забезпечувати роздільне збирання сміття. Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафів. Згідно із законодавством справи про адміністративні порушення розглядаються адмінкомісіями при виконкомах селищних, сільських та міських рад, виконкомами цих рад, районними судами, органами внутрішніх справ та державних інспекцій тощо. Це, як то кажуть, одна сторона медалі. З іншого боку, має ж залишатися і якийсь сором за вчинення подібних правопорушень, якщо в нас є щось людське.
Хочеться наголосити, що наше підприємство – єдине з подібних, яке має на території колишнього Іршавського району паспортизоване сміттєзвалише, а також у нас наявні транспорт та все необхідне для вивезення сміття. Варто відзначити, що при в’їзді на полігон ТПВ у Дубрівці, біля прохідної, поставлено тракторний причіп, в який можна викинути непотріб. Мова йде про невеликі об’єми, аби людям із-за кількох кульків сміття не доводилося доїжджати аж до самого тіла сміттєзвалища.
Та за багаторічну практику роботи стикаємось з дуже серйозною проблемою – небажанням жителів громад платити за надані послуги. Стараємось йти на різні поступки, але це все одно поки не дає бажаного результату. Шановні земляки, багато хто з вас працював чи просто їздив на відпочинок у європейських країнах або ж робить це і зараз. Ви бачили, як там чисто. Невже ми не можемо так зробити вдома? Вірю, що нам це під силу, адже ми точно нічим не гірші від жителів країн-членів ЄС.
Особисто мене непокоїть ще одне невігластво. Думаю, не лише мене одного. Мова йде про підкидне сміття. Ось зібрала людина його гарненько в кульок і викинула на дорогу, де просто нема будинків і ніхто не побачив. Або так само зробила у лісі чи на березі річки. Вважаю, що такі дії – це просто неповага до самих себе. Знаючи, що певний непотріб розкладається десятки, а то й сотні років, час вже отямитися. Якщо вже грубо припустити, що хтось може начхати на сусіда, підприємця, чиновника, хоча це аморально та й, зрештою, антизаконно, то варто бодай задуматися над майбутнім, бо таке «пофігістичне» ставлення може повернутися дуже болісним бумерангом. За кілька десятків років на цій землі житимуть наші нащадки. Що залишимо їм у спадок? Сміттєве царство? Любімо уже хоча б самих себе і наведімо лад зі сміттям!

Скільки потрібно часу щоб повністю розклалися…
Паперова серветка 15-20 днів Пачка цигарок 5-7 років
Бананова шкірка 20-30 днів Недопалок 10-12 років
Паперовий пакет 4-5 тижні Шкіряний черевик 25-40 років
Газета 6 тижнів Пінопластиковий стакан 50 років
Качан від яблука 2 місяці Гумова шина 60-80 років
Картон 2 місяці Пластиковий контейнер
Апельсинова шкірка 6 місяців Алюмінієва банка 200 -500 років
Фанера 1-3 роки Пластикова пляшка 450 років
Шерстяна шкарпетка 2-5 роки Одноразовий підгузник 500 років
Пакет з молока 5 років Пластиковий пакет 200 -1000 років
БЕРЕЖІМО ПРИРОДУ!

Іван Бровдій,
товариство «Еко Ір»

Ваш отзыв

Ваш коментар