Версія для друку Версія для друку

У Довгому популяризували народні ремесла Боржавської долини

Палац графів Телекі – унікальна споруда в бароковому стилі, історична пам’ятка Іршавщини. Саме тут, у Довгому, відбулися майстер-класи з традиційних ремесел, які започаткував «Dovhe Castrum Art». Проєкт реалізує громадська організація «Простір молоді» за фінансової підтримки «Українського культурного фонду». Мета – створення нового туристичного бренду Закарпаття через популяризацію пам’ятки архітектури національного значення  палацу-фортеці графів Телекі. Робота осередку та проведення фестивалю дасть змогу наповнити простір культурною та інформаційно-просвітницькою  програмою для місцевих мешканців, сприятиме відродженню та пропаганді різноманітних видів народних ремесел, зокрема, як унікального явища культури закарпатців.
18 квітня на території Довжанського палацу зібралися майстри з різних куточків Іршавщини. У кожній зоні відбувалося щось надзвичайно цікаве. Перше, що бачиш, коли потрапляєш всередину – стіл із зразками різних монет, купюр, військових значків, а також книг місцевих авторів. Зліва розмістився великий ткацький верстат, біля нього бачимо справжні українські атрибути – вишиванки, весільні та пасхальні рушники, серветки та ,навіть, краватки з національними узорами. Майстриня Ілляна Войнарович з Іршави радо розповідає про свої вироби, ділиться схемами узорів, показує книгу, де опубліковані фото її творінь. На одну роботу жінка в середньому витрачає тиждень-два. Каже, що займається вишивкою вже 45 років, для хорошого результату радить запастися шовковими нитками та терпінням.
Трохи далі – лозоплетіння, де кожен охочий мав змогу власноруч змайструвати таця або кошик до Великодня. По центру розмістилися майстрині з розпису по дереву. Любов Бабинець охоче вчила діток розфарбовувати крашанки, створювати унікальні тарілки та дощечки для різьби з петриківським розписом. Далі помічаємо глиняні та керамічні вироби, які демонструвала Надія Вербищук. Надзвичайно цікаво було спостерігати за майстер-класами з бісероплетіння та виготовлення ляльок-мотанок. Як для ляльок, так і для декорування пасхальних яєць наші пращури використовували підручний матеріал. Усе, що траплялося в домі з текстилю і було не потрібне,  йшло в діло: шматки старої сорочки, постелі, одяг, який залишився з діда-прадіда, стрічки, намисто тощо. Для оздоблення брали макарони, мак, ягоди, сухоцвіти, крупи. Не дивно, що саме тут збирався найбільший натовп, адже такий процес розслабляє, заспокоює і, крім того, не потребує великих затрат.
Окрім різних майстер-класів, відвідувачі мали змогу погуляти територією палацу, на якій, до речі, ростуть липи віком від 150 до 600 років – пам’ятки природи місцевого значення, а також познайомитися з унікальною туристичною атракцією – замками Закарпаття в мініатюрі. Тут представлені Мукачівська, Квасівська, Ужгородська, Чинадіївська, Виноградівська та інші фортеці. Варто наголосити, що міні-об’єкти створювали з такого ж каменю, як і оригінал. Розміри усіх мініатюр однаково зменшені, тобто можна порівняти, якими ж були замки в добу їх найбільшого розквіту.
У рамках реалізації проєкту було встановлено світлові інсталяції, проведено екоакцію, продезінфіковано 1000 кв. м парку, упорядковано територію, обрізано 10 дерев. Організатори зазначають, що незабаром буде розпочато пленер художників, у якому візьмуть участь 20 митців Народного об’єднання художників та майстрів народної творчості «Колорит Боржави», коледжу мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв. Разом вони створять експозицію «Історія палацу в полотнах». У травні планують провести фестиваль історичної реконструкції, де відвідувачі зможуть подивитися на лицарські поєдинки, опанувати стрільбу з лука та середньовічні танці.

Богдана РЯБЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар