Версія для друку Версія для друку

ПАМ’ЯТЬ ПРО ПО-ЗВІРЯЧОМУ ЗНИЩЕНІ ЛЮДСЬКІ ЖИТТЯ

Тема Голокосту залишається чутливою й понині, однак це не применшує її трагічності в історії людства. У Білках в першій половині ХХ століття з-поміж інших проживала і єврейська громада. Саме у цьому селі була також домівка відомої Лілі Якоб, котра випадково віднайшла фотоальбом концтабору Аушвіц, що став доказовою базою під час Нюрнберзького процесу. Кілька років тому в Білках жертвам Голокосту встановили пам’ятник. Двадцять сьомого січня, коли міжнародна спільнота вшановує пам’ять загиблих від тортур, завданих фашистськими німцями, голова Білківської ОТГ Василь Зейкан та представники громадськості села теж зібралися біля згаданого монумента. Місцеві школярі поклали до підніжжя пам’ятника запалені лампадки та читали вірші. Організатором заходу виступила Ірина Паньканинець – заслужений вчитель України.

SONY DSC

Як розповіла вчителька історії Білківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Вероніка Станко, ця пам’ятна дата запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН 2005 року. Офіційно визнано, що до 6 мільйонів євреїв були вбиті впродовж Голокосту, більше третини з них – на території колишнього Радянського Союзу. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року.
Директор Білківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Петро Чорба, котрий за фахом є істориком, зазначив, що жертв Голокосту вшановують саме 27 січня тому, що цього дня в 1945 році війська 1-ого Українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. Німецькі фашисти полюбляли «ліпити» всюди напис «З нами Бог». У такий спосіб, прикриваючись благородною фразою, вони здійснювали безжальні вбивства. А, як відомо, життя людині дав Бог, то лише він має право відбирати. Петро Васильович наголосив, що людей потрібно засуджувати за їх неправильні вчинки, а не через колір шкіри, приналежність до певної нації тощо. Він також продемонстрував фотографії з альбому, який віднайшла білківська єврейка Лілі Якоб.

SONY DSC

Відтак настоятель греко-католицького храму села о. Віталій Шелемба відслужив за безжально закатованими панахиду.
На завершення заходу керівник ОТГ Василь Зейкан теж поділився власними думками з приводу цієї трагічної дати. Зокрема, він зазначив, що цей один вантажний вагон на пам’ятнику з людьми є символом дороги в нікуди.
Довідка: Голокост з грецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років.

SONY DSC

Іван КОПОЛОВЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар