Версія для друку Версія для друку

Подвійне свято на Миколая в Імстичові, або святкує Малий Єрусалим

Куполи трьох Імстичівських церков та модерної каплиці добре видно з дороги, що веде на Іршаву й за те це село має неофіційну назву Малого Єрусалима. По-особливому тут відзначали свято найулюбленішого в народі християнсього святого – Миколая.

Священики всіх трьох церков заздалегідь повідомили, що в село завітають аж 40 Миколайчиків. Зустріти їх зібралося кілька сотень жителів гірського села.

І ось автобус із 40-ма Микалайчиками зупинився на початку села. Із нього висипалися веселі, симпатичні Миколайчики. Чи не в кожного – торба із солодощами. Із піснями-колядками, присвяченими Святому, вони великою колоною попрямували до центру села, де встановлено Новорічну ялинку та облаштовано шопку, яка символізує Різдво Христове. Людей, які виходили зі своїх обійсть та тих, що були на сільській площі Миколайчики обдаровували із своїх чарівних торбинок подарунками.

Керівник проекту  «Парад Миколайчиків» завідуючий кафедрою соціології УжНУ, відомий краєзнавець і телеведучий Федір Шандор розповів:

−Наш проект має на меті відродити свято Миколая в істинно народному, християнському дусі, на противагу зрадянщеним новорічним святом із Дідом Морозом на Снігуронькою. У ролі Миколайчиків – 40 студентів-волонтерів нашого університету із трьох факультетів. Почали ми із мого рідного Довгого і прямуємо вниз по Боржавській долині. Умовно, наша атракція так і називається: «Миколай крокує Боржавською долиною». Імстичово – друге село в яке ми завітали, а ще ми плануємо побувати у Греблі та Вільхівці.

Всі охочі сфографуватися біля Новорчної ялинки та шопки з Миколайчиками на пам’ять.

А ввечері, коли вже стемніло, громадське об’єднання «Центр розвитку Імстичова» запросило його жителів на урочисте запалення Новорічної ялинки. Без перебільшення тут зібралося понад півтисячі людей. А почалося все з молитви, яку відспівали священики трьох церков: Різдва Пресвятої Богородиці – о. Петро Канайло та о. Петро Зейкан, Свято-Михайлівського монастиря – о. Полікарп та о. Михайло, церкви Божого Милосердя – о. Віктор. Два хори – монастирський та Імстичівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, якими керує Вікторія Добра, співали величальні пісні-колядки святому Миколаю. Жителів села привітали настоятель монастиря о. Полікарп та священики двох помісних церков о. Петро та о. Віктор.

А потім почалася світська частина свята. Після урочистого запалення вогнів Новорічної ялинки до присутніх звернулися з привітаннями староста села Михайло Стадник, голова Білківської ОТГ Василь Зейкан, депутат обласної ради Петро Станко, голова сільського осередку ветеранів України Михайло Ціцак. Найбільш уважно присутні слухали вітання найстарішого серед чоловіків села Амброзія Сенини, якому пішов 92 рік:

−Я ще не пам’ятаю, щоб у центрі нашого села зібралося так багато людей. Молодці наші молоді активісти із громадської організації. Вони показують усім, як треба любити своє село не словом, а ділом!

Ведучим святкової церемонії був активіст громадського об’єднання, депутат Білківської ОТГ Мирослав Зейкан. Лідером цього руху є Марина Білинець.

В окремій розмові з головою Білківської ОТГ Василем Зейканом вдалося почути такий коментар:

−У нас уже відбулися майже всі організаційні моменти: утворено виконком, призначено старост. Щодо планів стосовно розвитку Імстичова я і моя команда прикладаємо всіх зусиль, щоб воно розвивалося, бо останніми роками тут був справжній застій. Будемо підставляти своє плече під усе хороше, задумане активістами громадського об’єднання. Для цього ми маємо можливості, адже ми єдина в області громада яка має аж трьох представників в обласній раді. Це присутній тут Петро Станко, а також Петро Добромільський та Іван Савко. Маємо і трьох депутатів Хустської райради: Михайла Станка, Еріку Роман та Єлизавету Яцканич. Михайло Станко, як відомо, обраний заступником голови Хустської райради. Мені здається, що із таким представництвом у вищих ешелонах влади успішно буде розвиватися як наша об’єднана громада так і Імстичово зокрема, бо я тут бачу великий сплеск ентузіазму, любові до свого села.

До пізнього вечора в центрі села панувала святкова атмосфера. Хто хотів, міг скуштувати боґрач, приготований сільськими активістами, порозважатися у барах. Від обох святкових дійств, які відбулися в Імстичові на Миколая задоволеними залишилися всі.

Автор та редакція газети вдячні директору Імстичівської ЗОШ І-ІІІ ступенів І.П. Зейкану за надану світлину.

Михайло ЦІЦАК. 

 

Vivat Імстичово, vivat! 

 

Дивлюся із гір твоїх зелених

На плин Боржави з висоти,

Тут тільки б крила, тільки крила –

І в даль лети собі, лети…

В польоті вільнім добре видно:

Село моє усе в садах

Розкинуло своє розкрилля.

Усіялось твердо на горбах

Моє Імстичово, мій рай,

Колиска роду ясенова

Як передати всю любов

З глибин душі і серця свого!

Святих церков високі бані

Каскадом тягнуться увись,

Якщо душа твоя заспрагла

Зайди до храму, помолись!

І вознеси свої молитви,

Похвалу Богу і святим

Всевишній жертву твою прийме,

Бо тут Малий Єрусалим.  

Живи Імстичово, живи,

Село любиме і кохане

Здавна приваблюють усіх

Твоїх церков високі бані!

***

Vivat, Імстичово, vivat,

На світі ти одне – єдине.

Мойого серця ти смарагд,

Душі моєї ти перлина!

Моє Імстичово, живи!

Колиски роду ясенова

Як передати всю любов

Зглибин душі і серця свого.

 

Михайло ЦІЦАК.

Ваш отзыв

Ваш коментар