Версія для друку Версія для друку

Подарунок ільничанам… самих ільничан

На минулому тижні відбулася презентація книжки про одне із найкрасивіших сіл Іршавщини – Ільницю. Автори – упорядники однойменного видання – Іван та Любов Мудранинці взялися за її написання неспроста. Вони поставили перед собою завдання: виважено підійти до висвітлення історії шахтарського села, максимально уникаючи недостовірних, заполітизованих чи заідеологізованих фактів і явищ. Автори переконані, що сила духу народу й держави народжується у глибині свідомості кожного з мрії, символу, давнього переказу, легенди, звитяг реальних лицарів духу нашого краю, які проявили себе у горнилі воєн і катастроф.
У «Слові від авторів-упорядників» (Івана та Любові Мудранинців – В.Ш.)» «йдеться про те, що ця книжка творилася з надією, що вона зможе на якийсь час заповнити прогалину в такій важливій сфері, як краєзнавство, як локальна історія конкретної людської спільноти, а саме – села, а ще конкретніше – нашої рідної Ільниці. Книжка задумана як збірка нарисів з найрізноманітніших тем, які більш-менш виразно й об’ємно відтворюють картину матеріального й духовного побуту ільничан у різних часових зрізах».
Подружжя Мудранинців добре відоме не тільки в рідному селі, а й далеко за його межами. Іван Васильович проявив себе як мудра, толерантна людина, талановитий раціоналізатор і винахідник, завжди мав потяг до пера. Думка написати книгу про Ільницю визріла в його серці давно. А якщо відверто, це вже третє його видання. Тільки на цей раз вони підготували і впорядкували її спільно з дружиною, Любою Іванівна, якби не стала лікарем – у 1980 році закінчила медичний факультет Ужгородського державного університету, то неодмінно стала б журналістом: її публікації часто з’являються на сторінках районної газети «Нове життя». Так що вони – творчі особистості.
Модератором, натхненником й генератором цього унікального видання став Ільницький сільський голова Василь Павлище. Як корінний житель села він чимало зусиль доклав для того, щоб це унікальне видання побачило світ. Як це не парадоксально, але в наш час легше написати книжку, ніж її видати. Доводилося залучати спонсорів – підприємців і бізнесменів села. Але для хорошої справи фінанси завжди знайдуться.
Про Василя Павлищу кажуть, що він історик за фахом (свого часу закінчив історичний факультет Ужгородського державного університету), проте біолог, еколог та журналіст за покликом душі. Свого часу він став реальним творцем Національного природного парку «Зачарований край». Без його ініціативи та творчої енергії, вважають ільничани, подібне не сталося б ніколи. А розпочинав боротьбу за створення парку разом з активістами – Петром Станком, Василем Дубішком, Василем Комендарем, Василем Бровдієм, Василем Кузаном, Василем Шкірею… Подолавши чиновницький опір та несприйняття, він усе ж свого часу власноруч вручив Президенту України Віктору Ющенку пакет документів на узаконення парку.
Василь Васильович – невтомний і послідовний подвижник захисту букових пралісів району. Його разом із професором Василем Комендарем по праву вважають охоронцями нашої землі від варварського нищення нуворишами від лісу. Саме завдяки йому національний парк став реальністю. А як сільський голова провів велику роботу з благоустрою села, забезпечення водою та електричним освітленням вулиць.
Втім, книжка про Ільницю – колективна праця ільничан. Автори-упорядники висловлюють щиру подяку, крім уже згадуваного Василя Павлищі, художнику Василю Ловскові, підприємцю Михайлу Лендєлу, директору Іршавського історико-краєзнавчого музею Андрію Світлинцю, вірнику Свято-Михайлівської церкви В.Звонарю, фотохудожнику Мирославву Гелею.
Книжка побачила світ в ужгородському видавництві «Гражда».

Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар