Версія для друку Версія для друку

Важко заробити, легко «профукати»

Проблема грального бізнесу не оминула і наш район.Протягом останніх років в соцмережах час від часу з’являлися повідомлення про виявлення підпільних залів із гральними апаратами.Ось кілька з них. «Працівниками служби по боротьбі з економічними злочинами Іршавського райвідділу поліції в ході перевірки ряду підприємців на предмет дотримання вимог законодавства при зайнятті господарською діяльністю виявили три гральні апарати. Вони не просто знаходилися у залі, а були ввімкнуті, і на одному з них грав відвідувач. Даний факт вилучення ігрових автоматів занесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. За цим фактом відкрите кримінальне провадження за ознаками ст.203 (Зайняття забороненими видами господарської діяльності) Кримінального кодексу України.»
Або таке: «Сьогодні у центрі міста Іршави працівниками поліції було виявлено підпільний зал з гральними апаратами. Ззовні будова виглядає як Інтернет-кафе, та як з’ясувалося,у одному з приміщень знаходилися гральні апарати, які заборонені чинним законодавством. Як повідомляють очевидці, усю техніку вилучено. Варто зазначити, що це не перший випадок, коли дана техніка вилучається з цієї зали. Власник приміщення здає його в оренду і не несе юридичної відповідальності за роботу закладу, але це не звільняє його від моральної відповідальності перед жителями міста, рідні яких програють гроші у гральних автоматах».
Викликала обурення у користувачів соцмереж і інформація про те, що свого часу правоохоронці здійснили санкціонований судом обшук у місцевому кафе, де виявили і вилучили два системні блоки, які незаконно використовувалися з метою здійснення гри. Вилучену апаратуру направлено на експертизу. До речі, цей злочин було розкрито завдяки співпраці поліції з громадськістю. За даним фактом було розпочато кримінальне провадження за ст. 203-2 Кримінального кодексу України. Такі дії караються штрафом в розмірі від десяти до сорока тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією грального обладнання».
Таких прикладів на Іршавщині було чимало. Прикро лише, що жодного разу не було поінформовано читачів, яких заходів вжито до порушників законодавство. А це б слугувало позитивним прикладом для тих, хто лише мріє або вже займається гральним бізнесом.
І все це здійснювалося попри прийняття у 2009 році Закону «Про заборону грального бізнесу в Україні». Прикро тільки, що жодного разу в соцмережі не було оприлюднено міру покарання зловмисників, яку відповідальність перед законом вони понесли. Ігрова залежність для багатьох наших сімей – це зруйновані мрії, плани та сподівання на щасливе життя. За чашкою кави у барі чи ресторані неодноразово доводилося чути, як засмоктує в свої тенета цей вид «господарської діяльності». Спочатку людина починає з маленької суми – 50, 100 чи 200 гривень, яких, на перший погляд, не шкода, зате, мовляв, ти можеш виграти солідний куш. І звісно, перші невеликі виграші радують, приносять задоволення, гра починає подобатись. Із кожним новим відвідуванням гральної зали «доза ставок» починає рости. Це вже може бути і 1000, і 2000, і 3000 гривень. І навіть більше. Чоловік спочатку, потайки від дружини, програє зарплату, потім ліві прибутки. Доходить до того, що починає брати з дому дорогі речі. Звісно, диму без вогню не буває. У сім’ї починаються сварки, доходить навіть до розлучення. Куди й поділася ще вчора щаслива сім’я, в якої з’явилася купа боргів і десятки проблем. Замість того, щоб чимскоріше зав’язати з ігроманією, вони думають, як відігратись. Насамкінець усе закінчується плачевно.
Скажу більше: заборона грального бізнесу, яка діяла з 2009 року, звісно, ні до чого хорошого не призвела, а лише вивела гральний бізнес в тінь. На думку спеціалістів, обсяг нелегального азартного бізнесу перевищує 1 мільярд доларів на рік. Це все, звісно, супроводжується ненадходженням до Державного бюджету податків і зборів, які мали б сплачуватися за нормальних умов функціонування бізнесу. Саме тому легалізація потрібна. Тільки вона повинна бути розумною та в інтересах людей.
Днями Верховна Рада України прийняла новий закон про гральний бізнес, який, на думку фахівців, несе великі загрози та корупційні ризики. Замість зростання економіки, урядовці намагаються наповнити держбюджет за рахунок… самих же громадян України, які їх, себто гроші, програють. І часто ці гривні в них можуть бути останніми
Тепер гральні автомати дозволяється розміщувати не тільки в 5, а й в 3-4 зіркових готелях. А таких готелів у великих містах повно на кожному кроці. Правда, заборонено відкривати гральні зали ближче, ніж за 500 метрів до закладів освіти. Позитивом є і те, що власники гральних закладів, які дозволили грати особі до 21 року чи визнано залежній від ігор людині, відшкодовують родині 10-кратну вартість програшу. Водночас закон вводить кримінальну відповідальність за організацію азартних ігор без ліцензії. До речі, казино можуть бути включно у 5-зіркових готелях певного номерного фонду.
Як буде насправді, покаже час. А час – великий вчитель. До тих, хто найчастіше долучається до азартних ігор, належать в першу чергу наші заробітчани. А вони нелегкою працею заробляють євро і долари в Польщі, Чехії, Італії, Іспанії, Америці… Як кажуть, гроші важко заробити, та легко «профукати». Краще не попадатися на гачок організаторів азартних ігор. Бо це до добра не приведе.

Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар