Версія для друку Версія для друку

Жити в гармонії з природою

Бджільництво – це не бізнес, а співіснування комахи з рослинним світом, як наслідок – квітучі сади та багаті врожаї.
Які є проблеми? У всіх пасічників України біда одна – кожен самостійно хоче продати свою продукцію. Але більшість пасічників не знають стандартів на мед, або, скажімо, інструкцій щодо обробки бджолиних сімей хімічними препаратами. У результаті наносять непоправної шкоди не лише бджолам, а й споживачам бджолиної продукції, бо хімія залишається в продуктах бджільництва.
Наведу два приклади: в останній час в моду пішли фумігатори. Фумігація походить від латинського слова tumigare, що значить «окурювати», «диміти», як правило, з метою знищення шкідників та збудників хвороб рослин шляхом знищення їх отруйними парами та газами, які називають «фумігаторами».
У нас вони відомі під назвою «Апарат для окурювання бджіл при вароатозі» або «Вароамор», а ще їх пасічники називають «димовими гарматами». Робочий розчин – це очищений керосин та хімічні препарати тактик, біпін, тимол, щавелева кислота. Розчин розігрівається, поки не перейде в пару, яка подається у вулик. Правду говорячи, я теж обробляв декілька разів. Одного разу, десь через 8-10 днів після обробки бджіл «Вароамором», потрібно було подивитися декілька сімей, як йде підготовка до зимівлі. Відкривши вулика, відчув якийсь запах, не надавши ніякого значення цьому, проводив відповідну роботу. Ввечері розболілась голова, відчуття таке, ніби вдихав повітря біля вихлопної труби дизельного автомобіля. Більше ніколи не обробляв бджіл «Вароамором» .
Якщо через 10 днів таке повітря у вулику, хіба ця хімія не всотається в рамки і мед? Хто робив аналізи цьому диму, який виходить з «Вароамору», чи шкідливий він для бджіл і для людини і тим паче, в бджоло продуктах.
Другий приклад – ранньою весною багато пасічників додають в підкормку різні антибіотики для профілактики або лікування хвороб бджіл, антибіотики і продукти бджільництва – поняття несумісні. Підгодівлі з ліками у цей період недоцільні, а ще й доволі шкідливі.
Аргументом є те, що бджоли завжди як нектар, так і сироп, змішують з медом, переносячи їх з чарунки в чарунку для зменшення вологості, доводячи її до норми 18-21%. Навіть без пояснень стає зрозумілим, що забруднення меду неминуче. Навпаки, бджолі потрібно забезпечити природні механізми оздоровлення, націлені на зміцнення імунної системи (тобто наслідувати те, що вона робить сама, коли ми не втручаємося в її життя).
Головним принципом роботи пасічника – жити в гармонії з природою. А всьому необхідному у житті можна навчитися у бджоли.

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар