Версія для друку Версія для друку

І нікого й не обходить!

В розмовах із бджолярами, з якими спілкувався, казали, що у кінці лютого на переважній більшості пасік вже у вуликах на одній-двох рамках був розплід. А це свідчить про те, що бджоли вже почали активно працювати.
Перепади температур в довколишньому середовищі можуть призвести до масової загибелі бджіл. Якщо пригадати попередні зими, то переконаємося, що це не погодна випадковість чи аномалія, а закономірність останніх років.
Згідно з нещодавно опублікованими дослідженнями, зараз бджоли знаходяться в серйозній небезпеці. Вони вже багато років стикаються з проблемами екології, появи нових хвороб і застосування пестицидів, які призводять до їх загибелі.
За офіційною статистикою Держпродспоживслужби, у 2018 році в Україні загинуло майже 45 тисяч бджолосімей. В грошовому еквіваленті, за даними Спілки пасічників України, бджолярі зазнали збитків у розмірі понад 130 мільйонів гривень.
За статистикою ООН, за останні 4 роки кількість бджолосімей зросла на 9,2%, а кількість меду в світі – на 60%. Така диспропорція свідчить про те, що на ринку з’явився фальсифікований мед, і світова спільнота стурбована тим, що такі явища відбуваються.
Фальсифікаціями меду займаються як експортери, так і пасічники. Це дуже тривожна інформація, бо з вини фальсифікаторів меду може постраждати репутація українського меду, а там недалеко й до заборони його експорту до Європи та інших країн світу. Ці дані наведені 17 жовтня 2019 року на форумі «Україна медова і світ».
Отруєння бджіл, від яких так страждають українські пасіки, вже має світовий характер. Так, за даними, зібраними у Бразилії за період з грудня 2018-го по лютий 2019-го роки у цій країні загинуло більше 500 млн. бджіл.
Після досліджень мертвих бджіл, тамтешні вчені дійшли висновку, що це наслідки того, що 2018 року влада Бразилії дозволила використовувати майже три сотні нових видів пестицидів. Тому й не дивно, що науковці виявили сліди інсектицидів, які застосовуються проти кліщів та бліх. Проте, на цьому дослідження не закінчилися. Вони продовжуються у Сполучених Штатах Америки. І, ось, саме там і з’ясувалося, що знайдені у бджолах пестициди, канцерогенні і для людини. Страшно подумати, якої шкоди, враховуючи те, скільки бджіл отруєно в Україні за останні роки. Це, здається, перше дослідження, яке науково доводить, що отрутохімікатами, від яких гинуть бджоли, несуть безпосередню загрозу і людям. Із цього приводу закрадається підозра, що вітчизняні науковці не займаються комплексним вивченням цієї проблеми, бо тоді могли б випливти справжні масштаби цього загрозливого явища. А так, потруїли бджіл, ну й потруїли. Комусь із пасічників, котрі ніяк не вгомоняться, і намагаються через суд добитися компенсації своїх збитків, кинуть якусь копійчину з барського плеча. І все стихне. А те, що лікарні переповненні хворими дорослими і дітьми, нікого з владних мужів ніби й не обходить…
Все це веде до того, що через 20 років ми можемо втратити всю бджолину популяцію, і сади, і городину, нікому буде запилювати. Уже зараз втрати такі великі, що навіть якщо прибрати негативні чинники – це мало вплине на збільшення їхньої чисельності.

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар