Версія для друку Версія для друку

ВОЗНЕСІННЯ МАРІЇ І СУЧАСНЕ  ЦИФРОВЕ   МИСТЕЦТВО

Пандемія COVID-19 обірвала давно налагоджені численні зв’язки. Серед них наші дописувачі, постійні автори, герої нарисів, модераторів інформаційних приводів і всіх тих, завдяки кому сторінки районної газети наповнюються живим змістом, повнокровними подіями. Одним із таких є наш земляк у Києві – скульптор, художник Василь Білей.
Одним із митців відповів автору, що художники постійно перебувають у стані самоізоляції, бо інакше – творчий процес і не відбудеться.
Із кількох попередніх сеансів спілкування із маестро Білеєм знаємо, що в останній час практично завершив авторський варіант копії живописного полотна «Вознесіння Марії». Тож перше наше запитання саме про історію цього твору. – Справжня  живописна  творчість на полотні  народжується в  моєму селі Суха, звідки я родом, це рідне Закарпаття. А векторна і цифрова графіка, powerpoint presentation, інформаційна графіка (info graphic), info design – це моя столична бурхлива творчість у  вільний час, між скульптурною і акварельною з натури природи творчістю.
Протягом 2012-го року працюю над першим своїм живописним образом-полотном “ВОЗНЕСІННЯ  МАРІЇ”, техніка виконання – олійні фарби. Декілька приїздів зі столиці в Карпати: взимку, навесні і влітку, – йде активна  творча праця над класичним релігійним образом.
Щодо основної праці. Приходить весна 2013-го року, працюю на папері олівцем над композиційним образом – Вознесіння Діви Марії і архангели Гавриїл та Михаїл.
Другий і основний етап роботи – це виготовлення трьох пірамників, обтягування полотна з льону, процес грунтовки і підготовлення олівцем композиційного графічного зображення образу і основних героїв.
Далі розробляю у верхній частині полотна святий Дух в образі білого Голуба, нижче середній основний композиційний образ Пресвятої Діви Марії, по кругу у небесному просторі – Херувіми і ангели в радісному і хвилюючому пориві вверх до світла.
На полотні з лівої сторони від глядача образ святого архангела Гавриїла “Благовісника“ з квітучою Лілією, як символ Непорочного Зачаття Діви Марії, з правої сторони – образ святого архангела Михаїла з вогняним мечем і щитом, як заступник людства земного.
В різний час приїжджаючи зі столиці, олійними фарбами продовжую працювати над образом Діви Марії, ангелами і архангелами. У процесі роботи тружуся над насиченістю колориту,  чіткістю ліній, зв’язком духовним і матеріальним – простір між пензлем і полотном. Хоча, це найважче передати глядачеві, але духовність в іконописі – найголовніше. Моя основна ціль – вміти передати на полотні скульптурно-живописний матеріальний і в міру знання, особистого досвіду і натхнення – духовний світ.  
– Пане Василю, перша частина нашої розмови стосувалася більше духовного, хоча і втілювалась у матеріальному образі. А чим митець Білей заробляє щодень на хліб насущний?
– Наш матеріальний навколишній світ в рекламно-цифровому і банерному зображенні.
Мистецтво плаката завжди привертало мою увагу, і от, декілька років тому, точніше з 2016-го року, в комп’ютері вивчаю векторну графіку, що дає можливість по-іншому бачити графічність ліній плакатного мистецтва. Дуже мені цікаві скульптурні образи і національні символи – “Статуя Свободи” в Нью-Йорку США, і “Батьківщина-мати кличе” у Волгограді, Росія. Зараз працюю над плакатним образом цих монументів.
Незабаром 75-та річниця з дня Великої Перемоги в Другій світовій війні, і тут є над чим замислитися.
Зараз привертає увагу глядача в бурхливому міському житті – INFO графіка, новорічні і різдвяні свята, також образ зими і холоду в графіці правильних геометричних форм – СНІЖИНКИ, що векторна графіка дозволяє мені безмежно експериментувати. Але, все-таки, в першу чергу це комерційне, м’яко кажучи, мистецтво для інтернет-магазинів – Shutterstock і Adobe  Stock, з якими працюю.
Полотно, фарба і пензлі вже сотні років описують життя людини на землі і релігійний погляд на вознесіння Діви Марії і духовний світ. В той же час, як художник  обдумовує і аналізує над чим працює, тут, можливо, і ближче людина до духовного світу, бо треба залишатись один на один з твором МИСТЕЦТВА, що не скажеш про цифрові екранні банери, хоча зараз це дуже актуально і вивчати хочеться.

Михайло БОРЖАВСЬКИЙ.

Ваш отзыв

Ваш коментар