Версія для друку Версія для друку

Дистанційне навчання: успіхи та нюанси

Поширення вірусу COVID-19 поставило перед учасниками освітнього процесу складне завдання. З одного боку – всі повинні перебувати в ізоляції, а з іншого – навчальний процес не має бути порушеним. Організація дистанційного навчання стала викликом для педагогів всієї України, зокрема і нашого району. Відсутність досвіду у проведенні уроків віддалено, невміння учнів самоорганізуватися, нерозуміння батьків, відсутність технічних умов для проведення уроків через навчальні платформи – з такими проблемами зіштовхнулися педагоги у перші ж дні карантину.
Зрозуміло, що основними принципами дистанційного навчання є інтерактивна взаємодія у процесі роботи між усіма учасниками освітнього процесу, надання учням можливості самостійного освоєння досліджуваного матеріалу, а також консультаційний супровід у процесі дослідницької діяльності. Та педагоги розуміли: мотивувати учня до навчання важко і під час особистої зустрічі в класі, а віддалено це зробити, здавалося, нереально. Саме тому на перших етапах організації навчання на відстані класні керівники почали створювати закриті групи за допомогою застосунку-месенджера Viber для близького спілкування з учнями та їх батьками. Це дало можливість налагодити зв›язок із учнями та пояснити їм, що карантин – це не канікули, а тому потрібно щоденно працювати над поставленими вчителями завданнями. На допомогу вчителям прийшов Інтернет. Колеги ділилися напрацюваннями у рамках дистанційної роботи, на різних навчальних платформах проводилися вебінари, наради з метою дати розуміння вчителям, як краще організувати роботу зі своїми учнями. У результаті учасники освітнього процесу почали працювати на навчальних платформах Google Classroom, Сlassdojo та ін.. Вони допомогли вчителю подати навчальний матеріал,  провести оцінювання учнів.
Для забезпечення проведення уроків на належному рівні педагоги активно використовують онлайн – матеріали з навчальних платформ «На урок», YouTube, grigorenko–sv.pp.ua, «Всеосвіта», «Освіторія», «Нова школа», «Вчи.юа», «Мій клас», «Світ довкола» та ін.. Звичним стала онлайн – трансляція уроків у вигляді спільної конференції через додаток Zomm, Telegram, Skype, Viber. Навчальний матеріал подається у різних форматах (текст, аудіо, презентація, відеоматеріал, голосові повідомлення, тестові завдання тощо). Великою допомогою для педагогів стала організована Офісом Президента та МОН України Всеукраїнська онлайн-школа. Учні та батьки мають можливість прослухати інформацію, законспектувати її, а вже потім проконсультуватися із власним вчителем щодо цього питання. Педагоги постійно перебувають на зв’язку із учнями та батьками (телефон, електронна пошта, Viber, Telegram, Fаcebook, Instagram).
Окремим етапом для педагогів стала робота із учнями щодо підготовки до ЗНО. Вчителі організовують окремі години підготовки, використовуючи різні мобільні додатки, навчальні платформи, зокрема і рекомендовані МОН України.
Оцінювання учнів проходить після проведення тестування, усної відповіді під час проведення онлайн-уроків, виконання учнями завдань, анкетування, в яких учень сам оцінює результати навчання. Активно використовується можливість записати відео- та аудіо файли для перевірки техніки читання, виконання учнями уривків напам’ять тощо.
Дистанційна робота допомогла учителям мобілізуватися, вийти із зони комфорту, активно вчитися працювати у новому форматі, розвиватися. Та, звичайно, така робота спрямована на свідомого учня, який вміє працювати самостійно, розуміє значимість навчання, хоче вдосконалюватися. На жаль, таких учнів не дуже багато. Тому часто мотивувати до навчання учнів мають батьки. Стрічка Fаcebook рясніє нині проблемами, з якими стикаються батьки під час дистанційного навчання. Це і велика кількість інформації, і необхідність ставати вчителем для своєї дитини (особливо для молодших школярів), і елементарна необхідність примушувати дитину виконувати завдання, надіслані вчителем. Сьогодні більшість батьківської громадськості, яка нерідко нівелювала досягнення вчительства та вважала вчительську працю легкою, розуміє важливість і складність роботи педагога, а особливо у таких умовах.
Загалом всі учасники освітнього процесу погоджуються, що сучасні інформаційні технології допомагають вийти із ситуації, що склалася, переможцями. Та яким би організованим не було дистанційне навчання – особисте спілкування учня і вчителя у класі дає можливість дитині отримати ґрунтовні знання, соціалізуватися, навчитися працювати в команді, налагоджувати відносини, визначити власні цілі, зрозуміти цінність життя.

Мар’яна ГУДЬ,
завідувачка районного методкабінету відділу освіти РДА.

Ваш отзыв

Ваш коментар