Версія для друку Версія для друку

«Серденько моє, дай мені вогню»

Із завідувачкою кардіологічного відділення райлікарні Ольгою Перец ми не були раніше знайомі. Щоправда, чув від пацієнтів позитивні відгуки про її роботу. А нещодавно став свідком доволі промовистої ситуації. Ольга Іванівна спускалася сходами лікувального корпусу. Пацієнт підійшов до неї і почав відразу розповідати про свій стан здоров’я, просив про консультацію. Вона люб’язно на місці надала кілька рекомендацій і попросила після їх виконання зайти до неї, аби вже визначитися із лікуванням. Якось подумалося, що сумлінне ставлення до своєї роботи – це завжди похвально, адже порядок починається із кожного з нас. Враховуючи цей факт, а також те, що серцево-судинні захворювання є одними з найпоширеніших захворювань у світі та Україні, вирішив поспілкуватися з лікаркою.
Як розповідає Ольга Іванівна, до серцево-судинних захворювань зараховують артеріальну гіпертензію, атеросклероз, вроджені та набуті вади серця, тромбоемболію легеневої артерії, серцеву недостатність, дилатаційну (застійну) кардіоміопатію, гіпертрофічну кардіоміопатію, міокардити, перикардити, гострі інфаркти міокарда тощо.
У групу ризику щодо серцево-судинних захворювань потрапляють люди з ожирінням, курці та ті, котрі мають артеріальну гіпертензію (підвищений тиск), цукровий діабет, гіперліпідемію (надмірну кількість холестерину в крові), хронічну хворобу нирок, вік понад 65 років.
Кардіологічне відділення райлікарні розраховане на 35 ліжок. Минулого року проліковано 1402 пацієнтів. З них кваліфіковану медичну допомогу на стенокардію надано 409 особам та виписано їх з покращенням. Лікувальний курс з відповідним коригуванням пройшло 389 жителів району із гіпертонічною хворобою. Середня тривалість перебування хворих на ліжку 10, 1 днів. Тридцять дев’ять пацієнтів з ішемічною хворобою серця направили на реабілітаційне лікування у санаторій «Карпати».
У 2019 році гострий інфаркт міокарда (ГІМ) мали 54 чоловік. Тридцять четверо з них звернулося по допомогу протягом 12 годин з моменту болю в грудях. Усі вони були скеровані в обласний кардіодиспансер для відповідного лікування. На жаль, шестеро хворих померло, троє з яких вдома. Решта пацієнтів з гострим інфарктом міокарда зверталися по допомогу вже після 48 годин від початку болю в грудях. Вони планово проліковані у кардіологічному відділенні райлікарні. Коли їх стан стабілізувався, були направлені на ангіографічне обстеження (комп’ютерну томографію судин). У цьому контексті варто відзначити, що існує «терапевтичне вікно» при ГІМі. Мова йде про те, що до лікарів хворий має звернутись до 24 годин з моменту болю в грудях. Це той час, який дозволяє скерувати пацієнта у спеціалізований обласний заклад для ангіографічного обстеження коронарних артерій і вживляння стента, що значно покращить загальний стан хворого.
Одне з основних завдань, яке ставлять перед собою фахівці кардіологічного відділення райлікарні, — це раннє виявлення симптомів інфаркту міокарда та визначення у пацієнта факторів ризику до серцево-судинних захворювань.
У кардіовідділенні працює 5 лікарів, котрі надають фахову допомогу, за потреби збирають консиліум, співпрацюють із спеціалістами обласного кардіодиспансеру та консультуються з ними. З деяких питань радяться із фахівцями суміжних медичних спеціальностей: неврологами, пульмонологами, гастроентерологами і т.д. При легких формах серцево-судинних захворювань позитивний ефект дає співпраця кардіологів із сімейними лікарями.
Для того, щоб зменшити ризик серцево-судинних захворювань завідувачка кардіологічного відділення райлікарні Ольга Перец радить визначити, чи є схильність до них на основі генетичної спадковості, відмовитися від куріння, вживання жирної їжі та алкогольних напоїв, зменшити кількість солі в раціоні, не забувати про фізичну активність та тісно контактувати із сімейним лікарем.
Також поцікавився в Ольги Іванівни, як бути під час магнітних бур? Каже, що є багато метеозалежних людей. За 2-3 дні до магнітних бур вони відчувають головний біль, мають перепади артеріального тиску, слабкість. Таким рекомендують у цей період зменшити фізичну активність та призначають гіпотензивні й заспокійливі препарати. Лікарка радить цим людям стежити за календарем магнітних бур й відповідно реагувати.
Знаємо, що чимало хворих самотужки для себе визначають, які трав’яні настоянки вживати, особливості їх застосування. Жінка відзначила, що у своїй практиці керується протоколами надання медичної допомоги кардіохворим МОЗ України. Вона вважає, що фітотерапія може бути доповненням до основного лікування.
Під час розмови згадала лікарка і про урядову програму «Доступні ліки». На її основі хворі безкоштовно отримують гіпотензивні препарати, статини, ліки для зниження рівня цукру в крові тощо. Спостерігається позитивний ефект від дії цієї програми, адже кількість гіпертонічних кризів у районі значно зменшилася.
Кожен лікар має свій шлях у медицину. О.І. Перец у дитинстві частенько хворіла. Їй робили внутрішньом’язеві ін’єкції. Тоді, ще маленькою, хотіла в майбутньому лікувати людей без шприца. Так і вирішила стати лікарем, бо зрозуміла, що її покликання – допомагати людям, любити їх, співчувати.
У 2000 році вона закінчила медичний факультет УжНУ. Відтак два роки проходила інтернатуру за напрямом загальної практики – сімейної медицини. Після цього сім років працювала сімейним лікарем в Іршаві. Та вирішила на цьому не зупинятись. Кардіологія завжди здавалася Ользі Іванівні чимось занадто складним і цим вабила. Лікарка захотіла своє життя пов’язати з нею, тому згодом стала кардіологинею. А вже у 2018 році очолила кардіологічне відділення райлікарні. Отже, обов’язків і клопотів у неї додалося.
Впадає в око, що жінка доволі проста у спілкуванні. Цікаво, що обожнює музику. Свого часу навіть закінчила дитячу школу мистецтв та чудово грає на піаніно. Тому про всяк випадок у кардіологічному відділенні райлікарні можна розраховувати й на музикотерапію. Звісно, це вже жарт. Та хотілося б, аби серця жителів району відбивали лише правильні ритми, щоб кортіло заспівати слова з пісні Олександра Пономарьова «Серденько моє, дай мені вогню».

Іван КОПОЛОВЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар