Версія для друку Версія для друку

батьківські джерела судді Володимира Кампо

Переді мною книжка «Конституція і становлення конституційної демократії в Україні (2014 – 2018 роки)». Її автор – правознавець, кандидат юридичних наук, доцент, заслужений юрист України В.М. Кампо. Ще не так давно його ім’я не сходило з вуст телеведучих українських телеканалів. Та мало хто знає, що батьки колишнього судді Конституційного Суду України із гірського села Климовиця. Тут пройшли його дитячі роки. Потім батьки переїхали жити в Мукачево. Володимир Михайлович неодноразово приїжджав на малу батьківщину, але розголосу цьому не надавав, як тепер модно говорити – не піарився. Хоча розповісти йому є про що. Він – автор понад 450 наукових, навчальних і науково-популярних праць із теоретичних і практичних проблем Конституції України, гідності та прав людини, верховенства права, конституційної демократії, місцевого самоврядування, судово-правової системи. Він – член Асоціації правників України, Асоціації суддів Конституційного Суду України, волонтер, блогер.
Учені-конституціоналісти давно зрозуміли, що все в державі й суспільстві залежить від демократичної Конституції, її ролі у механізмі дії тощо. Така Конституція завжди служить суспільному прогресу, людям, оскільки в ній закріплене головне – загальнолюдські, європейські, спільні демократичні цінності: гідність і права людини, верховенство права й конституційна демократія».
Книжка Володимира Кампа складається із двох роздлів. У ній автор розповідає про становлення конституційної демократії та реформування і функціонування державних інститутів в Україні 2014 – 2018 років та кризові явища у процесі становлення конституційної демократії в Україні та шляхи її подолання.
До вирішення цих питань автор книги підходить із філософських позицій критичного реалізму, що є досить складною й більш суспільно зорієнтованою методологією, яка сьогодні не надто популярна в конституційній науці.
Автор книги не тільки критикує практику конституційних правопорушень, а й пропонує наповнити реалізацію Конституцію України новітньою державотворчою ідеологією конституційної демократії. Це дасть змогу забезпечити чітку конкуренцію політичних органів публічної влади, їхню конституційну відповідальність, а також незалежність органів судової влади та правоохороних органів.
«Однак головне полягає в іншому, – переконаний В.Розвадовський. – Оновлена на засадах конституційної демократії публічна влада повинна повернутись обличчям до народу, який, завдяки системній конституційній просвіті, має стати належним суб’єктом конституційних правовідносин не тільки під час виборів чи референдумів, а й у проміжках між ними. Виборні органи публічної влади, що мають довіру громадян у межах соціологічної похибки, як це не раз було в Україні, не мають права функціонувати, і їх треба переформатовувати – переобирати, перепризначати тощо, незалежно від рівня цих органів.
Володимир Кампо у своїй книзі намагається розширити уявлення читачів про роль Конституції України у становленні конституційної демократії в нашій державі. Ця демократія завдяки своїм якостям повинна стати домінантою суспільно-політичного розвитку держави. Вона є протилежністю не тільки авторитарно-тоталітарним політичним режимам за кордоном та в історії України, а й практиці нинішньої напівстихійної, патерналістської, перехідної демократії, що діє в нашій країні впродовж майже 30 років. Конституція України заклала основи конституційної демократії, але старий політичний клас не бажав, і сьогодні не бажає, її впроваджувати. Проте, з приходом у 2019 році до влади нового політичного класу, ситуація змінюється, і перспективи цієї демократії стають більш очевидними і реальними.
«Конституційна демократія потрібна українському народові, який відвойовував незалежність України саме задля її впровадження й досягнення тих результатів у соціально-економічному розвитку, що й країни Європейського Союзу, – пише у слові «Від автора» Володимир Кампо. – Тому за неї народ бореться й буде боротися у мирному житті й на фронті з російськими агресорами. Без цього, нинішня перехідна демократія – це мікс декларативно праведного на словах із неправедним на ділі – ще довго служитиме старому політичному класові задля збереження його контролю над конституційно-неосвіченої частини народу».
Автор не спроста наголошує: «Чому бідні? Бо дурні. Чому дурні? Бо не вчаться». Наразі це істина українських реалій, на які ми за звичкою киваємо, але не поспішаємо змінювати. Проте, саме зі знання й розуміння своєї Конституції народом і починається шлях до кращого життя.
На сторінках цієї книги читач знайде відповіді на безліч суспільно-правових питань щодо становлення конституційної демократії в Україні, реформи судової влади, особливостей функціонування окремих конституційних інститутів, кризових явищ під час переходу до конституційної демократії й перспектив України на шляху до утвердження конституційних цінностей: захисту гідності й прав людини, верховенства права та інше.
Володимир Кампо у своїх працях завжди представляє науковий погляд із більш ніж однієї точки зору, і він постійно прагне відшукати нові підходи до формування нових кутів бачення. Він засобами друкованого слова спонукає нас вивчати, знати, поважати й дотримуватися Основного Закону.

Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар