Версія для друку Версія для друку

РАЙЛІКАРНІ БУТИ ОПОРНИМ МЕДЗАКЛАДОМ?

Кожна тверезо мисляча людина розуміє, які наслідки матиме ліквідація районної лікарні. По-перше, за наданням медичної допомоги доведеться їздити в інші райони, але нас там ніхто не чекатиме з розпростертими руками, бо й своїх хворих у них вистачає. По-друге, в екстрених випадках, коли для порятунку пацієнта буде важлива кожна хвилина чи навіть секунда, практично всі доїзди по допомогу до наших сусідів закінчуватимуться дуже плачевно. По-третє, сотні медиків-професіоналів залишаться без роботи і засобів для існування власних сімей. Можливо, у когось і є певні запитання до деяких наших лікарів, та все ж у цій справі має перемогти здоровий глузд – районна лікарня повинна функціонувати, адже 100 тисяч жителів Іршавщини на це заслуговує. Спроби закрити її вже були на початку грудня минулого року. Тоді на захист медзакладу стали не лише керівники району, а й представники громадськості, депутати різних рівнів, медики. Побачивши, що без шуму і пилу ця справа не минеться, іршавчан в облдержадміністрації заспокоїли, попросили виконати певні умови і пообіцяли, що все буде добре. Та все ж спокій тривав не довго…
У середині січня Кабмін затвердив перелік опорних закладів охорони здоров’я до 2023 року. У цьому документі Іршавської райлікарні не виявилось. Не останню роль тут зіграли і певні бюрократичні хитрощі. Що це означає? Як пояснюють фахівці, райлікарню не закривають, але її, не надаючи статус опорної, позбавляють державних фінансових дотацій, без яких вона просто перестане бути багатопрофільною, будуть масові скорочення медиків.
Днями з цього питання голова райради Віктор Симканинець провів відкрите і розширене засідання президії районної ради. Зібралися депутати різних рівнів, медики, представники громадськості, сільські голови, був присутнім й голова райдержадміністрації Віктор Товстий. Тривали жваві дискусії, лунали навіть певні звинувачення і на адресу керівництва району…
Голова районної ради ознайомив із тими заходами, які вживалися для збереження райлікарні. Зокрема, він нагадав про участь у нарадах в обласному профільному департаменті та в керівника облдержадміністрації, аудит медичного закладу, зусилля довкола його матеріально-технічної бази тощо. Після цього запропонував напрацювати подальші кроки зі збереження медзакладу.
Директор КНП «Іршавська районна лікарня» Сергій Караслай назвав ситуацію доволі критичною. За його словами, мав бути певний чітко скоординований порядок дій. Спочатку створюється госпітальна рада області, до складу якої включають представників Іршавщини. Цей орган на засіданнях напрацьовує і подає свої пропозиції щодо опорних медичних закладів у Міністерство охорони здоров’я України. Вже на основі всього цього Кабмін затверджує відповідний перелік. Натомість про те, що госпітальна рада області створена, керівництво району та медзакладу повідомили вже після того, як урядовці підписали документ, тобто іршавчан поставили перед фактом. Медики району підрахували, що після укладення контракту з Національною службою здоров’я райлікарня зможе за рахунок надання послуг пацієнтам заробити лише близько 60 відсотків від потреби. За таких умов триста медиків, грубо кажучи, доведеться викинути на вулицю. Вони поповнять армію безробітних й подадуться на заробітки за кордон. Хто ж тоді лікуватиме хворих?
Депутат обласної ради Петро Добромільський дивувався, як таке рішення могли прийняти, коли у нас є всі умови для того, щоб мати опорну райлікарню. Запропонував з цього приводу підписувати електронну петицію та їхати до високопосадовців у Київ. Також усіх охочих закликав підготувати офіційні звернення до керівництва уряду.
Депутат райради Станіслав Сухан припустив, що влада прийняла доволі політичне рішення. Вважає, що доречно з цим питанням звернутися до народного депутата України від Іршавщини Віктора Балоги, пославшись на те, що той уже зробив відповідну заяву раніше, а інші нардепи відмовчуються.
Радник голови райради Юрій Фельцан висловив пропозицію заручитись підтримкою сільських голів, а також формувати делегацію і їхати на прийом у профільне міністерство. Його підтримав Ільницький сільський голова Василь Павлище та депутат райради Євгеній Савко, хоча останній переконаний, що з цим питанням треба було бити на сполох ще кілька місяців тому.
Марія Воскобійник та Ірина Паньканинець з Білок обурювалися, чому госпітальна рада так знехтувала думкою іршавчан.
Представники районної громадської організації «Захисники рідної Вітчизни» Микола Вовканич, Михайло Боднар та голова Іршавської ОТГ Степан Бобик, Дубрівський сільський голова Володимир Малиновський констатували факт, що минулого разу про незгоду жителів району із ситуацією довкола лікарні в облдержадміністрації почули лише після того, як іршавчани провели страйки. До речі, Микола Вовканич сказав, що районна влада винна у тому, що дозволила різні державні служби зробити структурними підрозділами сусідніх районів. Зокрема, мова йде про поліцію, прокуратуру, Пенсійний фонд України, податкову інспекцію тощо.
Депутат райради Петро Станко акцентував на тому, що практично у всіх районах, де лікарні зробили опорними, проживає великий відсоток однієї з нацменшин. На його думку, потрібно відмовитись від звинувачень один одного, з проблемним питанням насамперед звернутись до Президента України Володимира Зеленського і, безперечно, їхати делегацією до чиновників всеукраїнського масштабу. Він навіть зголосився очолити цей процес. Також активно агітував за те, щоб працювати над підґрунтям для створення приватних клінік.
Депутатка райради Ольга Чедрик вважає, що ситуація довкола лікарні є одним із сигналів завершення адміністративно-територіальної реформи. Ініціативи своїх колег щодо медзакладу вона підтримала.
Голова райдержадміністрації Віктор Товстий зазначив, що ця проблема тягнеться ще із 2016 року. У вирішенні долі райлікарні можна досягнути позитивних зрушень, дотримавшись певної процедури. Спочатку необхідно звернутись у госпітальну раду області, аби райлікарню запропонували включити в перелік опорних медичних закладів. Відтак клопотати до Міністерства охорони здоров’я України, а після цього – до прем’єр-міністра.
На завершення голова райради Віктор Симканинець зачитав звернення депутатів райради до керівництва профільного міністерства та держави з пропозицією включити райлікарню у перелік опорних медичних закладів й зберегти її багатопрофільність.
Вже наступного дня делегація району на чолі з керівниками району та депутатами обласної ради Петром Добромільським й Іваном Савком зустрілася з виконувачем обов’язків голови ОДА Олексієм Гетьманенком та керівником департаменту охорони здоров’я ОДА Єлизаветою Біров. Представники Іршавщини вимагали погодити включення райлікарні до переліку опорних медичних закладів й заявили про намір з цим питанням їхати до Києва, в профільне міністерство. Виконувач обов’язків голови ОДА попросив кілька днів для консультацій.

Іван КОПОЛОВЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар