Версія для друку Версія для друку

НЕ ТА ТЕПЕР ТУРИСТИЧНА І коли «… аж жити хочеться »

– Повернувшись із рейсу, не був вдома майже два місяці, – ділиться враженнями про рідну вулицю водій міжнародних перевезень, ільничанин Михайло Тюк, – подумав, що проїхав знайомий поворот. Наша вулиця стала впорядкованою і благоустроєною.
Воно й не дивно, що не впізнав. Ще два місяці тому Туристична, а саме про цю вулицю Ільниці ведеться мова, виглядала не як вторований шлях, а двома глибокими коліями, вірніше виярками. Це стало наслідком стихійного виливу зі звичного русла надлишку води із річки Яловий під час паводків 2017-го і 2019-го років.
Острів, що утворює ця річка посеред села, виявився практично відрізаним від усіх комунікацій. Доїхати до цієї місцевості, де розміщені до десятка обійсть, не було реальної можливості. Мова не тільки про наявний автотранспорт мешканців, але й про фактичну недоступність автомобілів екстрених служб у випадку надзвичайних ситуацій.
Таку передісторію розповідали недавно при зустрічі, окрім Михайла Михайловича, його сусіди Людмила Роман, Петро Урста та інші. Всього ж, окрім згаданих уже мешканців, не було під’їзду до осель І.А Капустея, С.М.Шестак, Ю.Ю.Шестак, Н.М.Кирик та І.І.Чепа.
Сама ж історія ремонту вулиці Туристичної виявилася далеко непростою і має заглибленість у кілька років. Тоді влада, звичайно, відреагувала на руйнування місцевої транспортної артерії. Як і завжди, вона пішла второваним шляхом та й по своїй сутності, не виходячи за червоні лінії закону: було проведено необхідне комісійне обстеження, складено належні акти про руйнування дорожнього полотна, запущено механізм виготовлення експертизи та затвердження проекту робіт по ремонту, включення даного проекту у план державного фінансування. Той документ, розроблений та виготовлений за активної участі Ільницької сільської ради та за її кошти. Прийнято рішення побудувати дамбу на водозабірнику річки Яловий.
На перший погляд всі процедурні питання витримали до найменших нюансів. Як виявилося, не врахували чи не найголовнішого – думки переважної більшості людей, мешканців мікрорайону, яких це стосується першою чергою. І, яких по суті, залишили наодинці із руйнівними наслідками повеней.
Ми вже стали не ті. Маніпулювати нашими інтересами без наслідків стало надто складно, якщо не не можливо. Кілька років поспіль найбільш активні представники громадськості цієї частини Ільниці неодноразово зверталися до влади, як то кажуть, – стукали у всі двері: необхідно змінити проект, перенаправити кошти, зокрема, на ремонт дорожнього полотна вулиці Туристична. Звернення, в тому числі і письмові, починаючи від 19 лютого 2016-го року, залишилися без належного реагування: від сільського голови до одного із попередніх голів обласної державної адміністрації. Аж допоки не зібрали велику кількість підписів – від 240 громадян із семи вулиць. Левову частку далеко непростої її складової – організаційної – добровільно взяла на себе громадський активіст Ольга Іванівна Ляшко. У їх числі – половина депутатів сільської ради із двадцяти шести та п’ять членів виконкому, голова ГО «Боротьба з корупцією в Закарпатській області» І.Д.Клим. А жителів Туристичної підтримали ті, хто живе на Коцюбинського, І.Франка, Першотравневій, Затишній, Джерельній, у яких стала реальністю перспектива залишитися без води. На літо Яловий практично пересихає. Тим не менше, на сходах селян прийняли саме таке звернення – провести ремонт вулиці Туристичної, яка була практично знищена багаторазовими паводками.
Червоною ниткою рішення тих зборів стала думка: дамбу на водозабірнику не будувати, а гроші використати там, де більше вони потрібні.
Завдання виявилося далеко не таким простим, як може видатися на перший погляд. Не кожному до снаги.
– Все-таки влада пішла назустріч раціональній думці наших земляків, — говорить сьогодні член виконкому Ільницької сільської ради П.І. Зовдун.
В даному твердженні правда, та не вся. Петро Іванович скромно, як і в житті, віддає перевагу не вдаватися в подальшому глибоко в деталі. Щодо ситуації, про яку ведеться мова, то Петру Івановичу доводилося разом із інціативною групою, під керівництвом О.І. Ляшко, Є. В. Куртинець, М. С. Зихор та І.І.Симканинець звертатися аж у Кабінет Міністрів України. Тільки цей центральний орган виконавчої влади має повноваження поміняти цільове призначення коштів.
Саме у діалозі із членом виконкому сільради П.І. Зовдуном та начальником відділу РДА В.І. Турянином дізнаємося виробничі подробиці про виконаний ремонт вулиці Туристичної. З цим завданням в оптимальні строки, практично в останні грудневі дні 2019-го року, освоїли кошти і на відмінно підсипали полотно вулиці Туристичної робітники підрядника – приватного підприємця В.В. Терпая.
Як виходить із подальшої розмови, зроблене – тільки початковий етап всього задуманого. В перспективі, за словами того ж Петра Івановича, за його ініціативи вже виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво автомобільного містка і поряд – берегоукріплення острів на Яловому стане доступний, а берегоукріплення поряд із ним – убезпечить одну із віток вулиці Туристичної від майбутніх паводків.
При виконанні дорожніх робіт на Туристичній був присутній голова райдержадміністрації В.В.Товстий, який пообіцяв жителям цього мікрорайону відкрити фінансування із першого ж поступлення державних коштів по цільовій програмі, відповідаючи на запитання Петра Івановича про можливість подальшого проведення ремонтних робіт транспортної мережі цього мікрорайону.
До початку проєктних робіт та в ході їх реалізації неодноразово на місці їх проведення на вулиці Туристичній бували як сільські депутати, так і голова райради В.А. Симканинець. В результаті узгодження позицій громадян і влади в найближчій перспективі ільничани, ймовірно, матимуть і асфальтне покриття головної вітки вулиці Туристичної протяжністю 1200 погонних метрів – від вулиці Першотравневої аж до лісу. Така перспектива не тільки підвищить комфортність мешканців цього мікрорайону Ільниці, але й значно підвищить можливість збільшення туристичного потенціалу населеного пункту, позаяк Туристична – головна сільська транспортна артерія до основної туристичної (хай вибачить читач за мимовільну тавтологію) принади – Смерекового Каменю.
Так уже вийшло, що тему ільницької Туристичної почали із слів Михайла Михайловича Тюка, до речі сказаних ним на початку нашого спілкування, а от коли розставалися, то на прощання почув уже від інших співрозмовниць: Єлени Василівни Ратушної і Євгенії Василівни Куртинець:
– Тепер аж жити хочеться.

Михайло ІСАК.

Ваш отзыв

Ваш коментар