Версія для друку Версія для друку

ОТГ – більше повноважень, але й більше відповідальності

Коли заходите у приміщення Арданівської сільської ради, будь-хто, з особистих чи інших питань, Вам неодмінно запропонують чашечку гарячої, запашної кави з шоколадними цукерками чи іншими солодощами, смаколиками. Що особливо актуально зараз, коли надворі похолодало. Тим більше, що багато громадян приходять з Мідяниці навпростець, пішки, що займає не більше 30-40 хвилин ходьби, хоч кожного тижня і ведеться головою прийом як в Мідяниці, так і в Дунковиці, однак все на один день не складеш, є і непередбачувані обставини. Так що кава в цей час теж дуже доречна. Я йшов на прийом до Михайла Михайловича, і мені теж запропонували чашечку гарячої кави. Кажу: «Дівчата, я сьогодні вже пив каву, спасибі». А вони на це: «Що Ви, Іване Івановичу, не гоже відмовляти таким гарячим жінкам». І я змушений був прийняти їхню пропозицію, за що їм гарно подякував і зайшов до робочого кабінету Михайла Михайловича Станинця, де і відбулася наша, така невимушена, розмова напередодні виборів голови Кам’янської ОТГ, де він є одним із кандидатів на цю посаду.
Про успіхи в його роботі на посаді, яку він обіймає сьогодні, я вже писав неодноразово, тому мене цікавило, як і, напевне, жителів тих сіл, що будуть входити до складу ОТГ, адже їх тепер вже буде аж 8.
Я задав запитання: «Михайле Михайловичу, в разі обрання Вас головою ОТГ, з чого розпочнете свою роботу на новій посаді і яку ставите перед собою мету на майбутнє?» На що він відповів, що як вже було вище вказано, вже буде 8 сіл, а не 3, і в кожному з населених пунктів різні наболілі питання і біди, які потрібно буде з допомогою старостів і депутатського корпусу вирішувати в найкоротші строки. Та я впевнений, що такий голова, як Михайло Михайлович Станинець, вирішуватиме успішно і вчасно, звичайно, що буде від нього залежати. Бо на даний час багато чого залежить і від вищестоящих інстанцій.
Розпочинаю свою розмову з ним із того, що зараз дуже, так би мовити, в роботі керівників модно звітувати через 100 днів, що вони зробили, обіймаючи ту чи іншу посаду, що планує за ці перші 100 днів зробити? На що він відповідає: За 100 днів на такій території багато чого не зробиш, бо в кожному конкретному населеному пункті свої проблемні питання. А тому потрібен певний час, щоб поспілкуватися з жителями сіл, почути їхні біди, проблеми, все занотувати, узагальнити, і тоді приймати рішення конкретно по кожному питанню, по кожному населеному пункті.
– На перше місце, – каже, – я б поставив проблемні питання в медицині. Вони дуже наболіли, особливо в селах. Про будівництво амбулаторії, до речі, сучасної в с. Арданово, вже йшла мова, але є села, де швидкій допомозі, чи сімейному лікарю важко дістатися до хворого. Це стосується і доріг, особливо взимку і в негоду, і наявність прохідної техніки. Тому перш за все я б створив комунальну службу, щоб взимку було кому розчищати дороги від снігу, щоб були розчищені кожна вуличка – велика і маленька, кожний провулок, щоб був під’їзд до найвіддаленішої хати в тому чи іншому селі. До речі, в Арданові вже на лінійці готовності на сучасний час напоготові 3 одиниці техніки, заправлені паливом, обладнані мигалками. Так що можуть працювати в день і вночі по ситуації. А ще в мої плани входять вишукати резерви, щоб матеріально допомогти пенсіонерам, інвалідам, багатодітним сім’ям у придбанні ліків, чи продуктових наборів, я б хотів бачити, щоб на мінімальну пенсію у 1564 гривні зміг прожити будь-який чиновник чи олігарх, хоча експерти доводять, що мінімальна пенсія повинна становити 3154 гривні. До речі, коли ми розмовляли з головою села, до кабінету постукала жителька Арданова, яка попросила допомогти зробити операцію по видаленню катаракти ока і назвала суму, яку потрібно за це сплатити. Михайло Михайлович, зваживши всі «за» і «проти», погодився частково оплатити операцію. Бачили б ви, яка задоволена жінка, мало не плачучи, вийшла з кабінету. Ось вам конкретний приклад відношення до простих людей, які звертаються по допомогу до Михайла Михайловича.
На друге місце, каже він, я б поставив інвестиційний клімат, щоб молодь сіл, які входять до Кам’янської ОТГ, залишалася працювати вдома, а не покидали сім’ї у пошуках заробітків за кордоном. Для прикладу, це ТОВ «Чизай», цегельний завод, фундукові плантації, де працюють і робітники, і трактористи, і агрономи, і бригадири, і все це в рідних селах. І я буду продовжувати цю політику, щоб у всіх селах запрацювали інвестори у тих чи інших галузях як народного господарства. Ці питання, в разі обрання мене головою Кам’янської ОТГ, – каже М.М. Станинець, – будуть пріоритетними в моїй роботі і постійно на контролі. Проблемним залишається питання доріг в селах. Дороги – це обличчя села, приклад наяву. Звертаєте з центральної дороги Мукачево – Рогатин на Арданово, і дорога до села нічим не поступається трасі державного значення. А в самому Арданові, хто тут побував, той бачив, які дороги в селі, хто не був, запрошуємо, щоб переконатися в правдивості моїх слів (автор). І це теж входить в плани у всіх населених пунктах, зробити добротні дороги, щоб ними можна пройтися чи проїхатися транспортом в будь-яку пору року.
Не можна оминути освіту і ДНЗ в селах. Звичайно, порівняти їх з міськими не можна, але наблизити сільські до міських потрібно всілякими способами. Бо діти – це наше майбутнє, це майбутнє нашої нації. Тому необхідно для малечі будувати дитячі парки відпочинку, де б могли батьки з дітьми у вільний час відпочивати, дитячі атракціони, фонтани, дитячі кафе і т.д. Ось для цього, мабуть, і створюються ОТГ, щоб громади розпоряджалися надходженнями як грошовими, так і матеріальними і використовували їх на першочергові потреби. В закладах освіти і ДНЗ, звичайно, повинні працювати фахівці – майстри своєї справи. Пам’ятаєте, за часів СРСР молоді спеціалісти мали пільги, якщо їх направляли на роботу в село, а зараз? Тому всілякими методами потрібно вирішувати питання і в цій сфері, бо від висококласного фахівця багато чого залежить, особливо в роботі з дітьми. Яку основу знань закладе дитині в початкових класах, з таким багажем вона і буде просуватися далі. Потрібно знаходити в дітях їх улюблену справу, здібності. Бо чесно кажучи, маємо приклади у великій політиці, у міністерствах, де працюють нефахівці у різних сферах, плюс до всього корупція, тому і маємо такий економічний стан у державі, коли наша прекрасна держава з роботящими людьми багато в чому залежить від інших держав, які диктують нам свої умови.
Дуже хотілося б відродити культосвітні заклади в селах. В кожному селі була своя неповторна, не схожа на інші самодіяльність, працювали різноманітні гуртки, хорові самодіяльні колективи. Під час звіту колективів художньої самодіяльності клуби чи будинки культури були переповнені глядачами. А що зараз? Де зовсім немає приміщень, клубів, а де і є, то на замку з прочиненими вікнами та дверима, обшарпаними вікнами. Хоч я і молодий порівняно, – каже Михайло Михайлович, – але пам’ятаю ті роки, бо батьківська хата була поруч із сільським клубом. Фахівців тоді для роботи в сільських клубах готувало Хустське культосвітнє училище, Хотів би ще створити комунальне підприємство, – каже Михайло Михайлович, в обов’язки якого б входило вивозити сміття і побутові відходи з сіл, розробка і пошук питної води, що теж проблематично в багатьох селах, щоб забезпечити жителів як технічною, так і питною водою, створення на території ОТГ хоча б двох добровільних пожежних дружин, бо іноді вчасне прибуття їх під час пожежі може коштувати людського життя чи значних матеріальних збитків для потерпілих. У належному стані підтримувати території сільських кладовищ, церков, садочків. Також дбати про розчищення і приведення в порядок сільських пасовищ для випасання громадської худоби. Як приклад пасовище зроблене силами інвесторів в с. Мідяниця, його по праву можна назвати культурним. Розпайовано площу 20 га, зорано і посіяно п’ять видів культурних багаторічних трав.
У галузі спорту тут теж багато потрібно зробити, щоб побудувати нові футбольні поля і спортивні майданчики, хоча б два сучасні спортзали, де професійно можна б було займатися всіма видами спорту, хто з молоді який собі уподобає, організувати заняття груп здоров’я, а здібна молодь є, просто її потрібно забрати з вулиці, з барів, із залів ігрових автоматів. І тоді можливо, ми і побачимо когось із наших сіл, олімпійським, світовим чи європейським чемпіонами чи призерами. Хотів би ще, каже М.М. Станинець, розробити декілька туристичних маршрутів, а шанси для цього є.
І на кінець, якщо буде створена муніципальна поліція, добитися максимально ефективної її роботи. Якщо поліціянт повинен дотримуватися сам порядку, то повинен за ним і стежити в селах. Щоб поліція була оснащена сучасними автомобілями і швидко і вчасно могла реагувати на виклики, коли це необхідно. А не так, як це вони роблять в теперішній час, коли кожного дня з новин чуємо про те чи інше правопорушення самими поліцейськими. Щоб поліція захищала права і гідність громади, а не самі порушували закон і залишалися без наказаними. В ряди поліції повинен бути чіткий відбір, туди повинні йти молоді, фізично підготовлені хлопці.
І наостанок, Михайло Михайлович питає мене, як би я зробив відбір кандидатів у голови ОТГ, який би я запропонував їх відбір і реєстрацію. Ось що я відповів:
– При реєстрації кандидатів на цю посаду я б створив обласну комісію із спеціалістів: економістів, політиків, менеджерів і інших, і кожен, хто подає свою кандидатуру, повинен би пройти співбесіду цієї комісії і хто складе іспит, той реєструється, хто ні – бувайте здорові. Бо якщо такі люди з вулиці будуть обіймати такі посади, то порядку і толку з такої роботи буде мало. Та що там говорити: як всі бачимо, що відбувається в державі в цілому. Щоб керувати такою громадою, потрібно мати певний досвід роботи з людьми, вміти управляти персоналом, колись у нас в інституті був такий предмет, бути психологом в кінці кінців і самим не бути зап’ятнаним у різного роду обвинуваченнях.
Як я вже згадував на початку своєї статті будь-якою роботою повинен керувати фахівець – професіонал своєї справи, тоді нам не потрібні будуть ні поміч МВФ, ні китайські, ні італійські чи американські товари. Будуть робочі місця, на належному рівні медицина і освіта, сільське господарство і інші галузі народного господарства. Мені здається, що деякі країни Євросоюзу зацікавлені самі у безнадії, що коїться в нашій державі. Нами керують зовнішні наші вороги, а не друзі. Тому ми й опинилися в такому становищі.
Наостанок я побажав Михайлу Михайловичу успіхів у виборчій кампанії, щоб він у своїй роботі досягнув вищих щаблів у професійній кар’єрі на благо села, району, області і в цілому держави, бо він на це заслуговує.
А жителів сіл Арданова, Дунковиці, Мідяниці, Сільця, Кам’янського, Хмільника, Богаревиці, Воловиці зробити правильний вибір між кандидатами. Зважити всі за і проти.
Удачі Вам, Михайле Михайловичу, у вашій нелегкій роботі, мужності й терпіння, і правда неодмінно переможе.

Іван ЛЕНДЄЛ,
с. Арданово.

Ваш отзыв

Ваш коментар