Версія для друку Версія для друку

Рахуватимемо бджіл по весні?

Незвично тепла осінь принесла пасічникам додаткові проблеми. І пов’язані вони з високими температурами навіть у жовтні. Зрозуміло, що матки відклали яйця ще у вересні та жовтні, скориставшись теплою погодою. Ось тому розплід був в вуликах ще навіть на початку листопада, коли вже настало значне похолодання.
Тому за обставин, що склалися, потрібно було під час формування гнізда для зимівлі всі рамки з розплодом забрати і виставити на край гнізда. А ще розсунути рамки, тоді утворилася б додаткова вентиляція, знизилася б температура, і матка перестала б червити.
А тепер можна порадити тільки уважно стежити за бджолами, аби визначити, як вони підуть у зиму, коли встановиться стійка холодна погода.
Чому це так важливо саме зараз? Знову ж таки через затяжну теплу осінь, коли розплід у вуликах був ще до кінця жовтня. Відповідно, корм використовувався не лише для підтримання життєдіяльності бджіл, які йдуть у зиму, але й для годівлі розплоду. Тому бажано поставити кілька додаткових рамок з якісним медом, якщо у цьому, звичайно, є потреба.
Проблема пізнього розплоду полягає ще й у тому, що клуб сидітиме там, де є розплід. І не формуватиметься він так, як описано у бджільницькій літературі і традиційно відбувається у природі: розмістившись внизу біля задньої стінки, поступово рухається вгору і в напрямку до льотка. Якщо ж є розплід, то буде тільки там, де він є, і рухатиметься тільки вгору. А дійшовши до верхніх брусиків рамок, голодуватиме. У цьому випадку найкраще, звичайно, дати мед, але якщо такої можливості вже немає, тоді потрібно дати пасту не у вигляді перемеленого цукру, розведеного водою, а повноцінну канді, щоб у ній були препарати для зміцнення імунної системи, протинозематозні засоби та ліки від інших захворювань, враховуючи, що бджоли перебувають у стресовій ситуації, і, ймовірність виникнення хвороб значно вища, ніж в умовах звичайної зимівлі.
Щодо годівлі пізнього розплоду, то це окрема тема, яка потребує спеціальних досліджень наших науковців, адже ті бджоли, які брали в ньому участь, уже втратили частину свого жирового тіла, або простіше кажучи, зносилися на вигодівлі розплоду. Добре, якщо молоді бджоли вийшли за умов теплої погоди і змогли нормально облетітися. А якщо ні, то що чекає бджолосім’ї? Якими будуть результати зимівлі? Відповісти на ці запитання можна буде лише навесні.
Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар