Версія для друку Версія для друку

Михайло Штефко: «З честю світ перейдеш, а з нечестю навіть до сусіди не підеш»

Багато хто з нас вважає, що сільський голова – це цар, який може все. Часто, забуваючи про розподіл повноважень між різними інстанціями в державі, звинувачуємо його у всіх смертних гріхах. Десь труба криво лежить, у дитсадку щось не так, у школі проблеми…І нібито за все це стовідсотково відповідає сільський голова. Ще і його недоброзичливці, як то кажуть, підлиють масла у вогонь. І в таких ситуаціях керівнику села потрібно проявляти неабияку мудрість і наполегливість. Як стверджують ті, хто добре знає Кушницького сільського голову Михайла Дмитровича Штефка, згадані риси характеру йому притаманні. У цьому чоловікові гармонійно поєднані також верховинська щирість і щедрість та збалансований прагматизм.
Штрихами біографії…
М.Д. Штефко народився у сім’ї колгоспників у Кушниці. Змалку знав, що таке важка праця. Так у нього формувалося розуміння, як нелегко заробляти на життя. По закінченні школи пішов працювати у радгосп «Кук» простим робочим. У 1978-1980 роках проходив строкову військову службу. Тут, окрім відповідних навичок, мав можливість відчути, що таке справжня дружба, взаємовиручка і дисципліна. Повернувшись додому, трудився водієм у місцевому радгоспі. Керівництво цієї структури, побачивши, що Михайло Дмитрович доволі комунікабельний і має організаторські здібності, направило його на навчання в Івано-Франківський технікум з підготовки керівних кадрів для колгоспів та радгоспів. Після цього йому в радгоспі доручали важливі напрямки діяльності. Був заготівельником лікарських трав, помічником бригадира, а також бригадиром третьої бригади у Броньці. У 1997 році вирішив зайнятися підприємницькою діяльністю і відкрив дочірню фірму «Закарпатліктраву» у с. Керецьки Свалявського району. З 2003 по 2008 роки він мав чудову нагоду вкотре проявити себе як керівник і очолював ДП «Кук». Відтак подався в органи місцевого самоврядування, де здобутий багаторічний досвід неабияк згодився. 

Прийшов до влади, утримав її та віддано служить громаді
У 2010 році Михайла Штефка вперше обрано Кушницьким сільським головою. Та приступив до виконання обов’язків не одразу. Весь район уважно спостерігав за тими перипетіями, що відбувались у цьому селі. Хоч він і виграв вибори, та проводили перерахунки голосів, робили фальсифікації. Довелося пройти 64 суди, три з яких вищої інстанції, щоб поставити крапку у цій справі. І вже з 10 лютого 2014 року М. Штефко почав працювати на посаді сільського голови.
Через рік вдруге балотувався на цю посаду і переміг, обійшовши на майже сто голосів того кандидата, котрий наступав йому на п’яти. І це враховуючи той факт, що тоді свої кандидатури висунули також Михайло Михайлович Штефко, Іван Дмитрович Павелко та Петро Вікторович Шинкар.
За час перебування на посаді сільського голови М.Д. Штефко зробив дуже багато корисних справ для громади. За кошти сільського бюджету повністю зроблено нічне освітлення усіх вулиць села. Прокладено асфальт 1.2 км на Набережній, понад 2 км на Шкільній, до півкілометра на Шевченка. Відремонтовано дорогу у провулках біля церкви та до кладовища. Разом з депутатами та жителями на 6 вулицях забетонували підйоми. Під час дощів їх постійно змивало водою, після чого не можна було нормально ні проїхати, ні пройти. За рахунок спеціальної державної програми нещодавно відкрили спортивний майданчик із штучним покриттям. На це 629 тисяч гривень було виділено із держбюджету, стільки ж із сільської казни. Варто відзначити, що сільрада допомагала багатьом установам, які надають послуги для жителів Кушниці. Кошти виділяли для потреб лікарні, пожежної частини у Довгому, школи, дитсадків (по 50 тисяч кожному на матраци). Відколи Михайло Дмитрович керує громадою, щорічно спрямовують гроші на потреби малозабезпеченим верствам населення, а також чорнобильцям, учасникам АТО тощо. З сільського бюджету пішло 100 тисяч гривень на асфальтування Монастирської. За державні кошти у межах проекту ремонту дороги Свалява-Липча-Хуст заасфальтували центральну вулицю Кушниці. На жаль, від кінця села до Броньки починається автодром. Будучи на відкритті спортивного майданчика, губернатор пообіцяв, що у 2020 році цей відрізок дороги протяжністю 2,7 км буде капітально відремонтовано.
Останній паводок наробив багато біди. Тому потрібно у першу чергу відновити міст в урочищі Лужок та звести дамбу біля лікарні, вартість якої близько 8 мільйонів гривень. На виготовлення проектно-кошторисної документації депутати сільради кошти вже спрямували. Так само необхідно спорудити дамбу в урочищі Марків лаз. Там навіть може бути зсув грунту. Зрозуміло, що такі стратегічні проекти сільраді реалізувати фінансово не під силу. Засмучує і те, що у наступному році податки від акцизного збору не залишатимуться в селі. А від продажу тютюнових й горілчаних виробів та роботи автозаправки місцевий бюджет отримував близько мільйона гривень.
До речі, у Кушниці є майже 100 підприємців, які суттєво наповнюють сільську казну. Лише троє з них, які зареєстровані там, але працюють у столиці, сплачують на рік до півмільйона гривень податків на розвиток рідної громади.
Кушницькій ОТГ бути?
Як каже М. Штефко, доцільно створити Кушницьку ОТГ з центром у Кушниці. Сюди б увійшли також Лисичово, Бронька та Суха. У Кушниці є для цього вся інфраструктура, школа, лікарня, дитсадки. Новостворені служби можна б розмістити у адмінбудівлі ДП «Кук», яка нині пустує. Свого часу її будували господарським способом жителі Лисичова, Броньки, Сухої та Кушниці. Минулого року Михайло Дмитрович звертався в Кабмін, щоб цю будівлю передали на баланс сільради. Відповідь урядовців полягала у тому, що дане питання розглядатимуть у разі створення ОТГ.
Про ініціативу створення Кушницької ОТГ було заявлено, а відповідне запрошення надіслано у згадані сільради. Однак поки що ні жителі Лисичова, ні Броньки і Сухої не визначилися. Кушницький сільський голова сподівається, що все-таки ці громади змінять свою думку на користь об’єднання, доки ще є трохи часу, бо інакше їх усіх розформують по інших громадах.
Михайло Дмитрович каже, щодо об›єднання поширюють дуже багато міфів. Мовляв, усе буде лише у Кушниці, із населених пунктів знімуть статус гірських, усі документи доведеться оформляти у центрі ОТГ. Все це брехня. Дохідну частину громади ділитимуть пропорційно на кожного жителя цих сіл. У кожному населеному пункті розвиватимуть усі сфери діяльності, які для себе визначить місцеве населення. Документацією у селах займатимуться старости. Депутатів та членів виконкому обиратимуть з усіх сіл.
Справжній боєць
Як зізнається М.Штефко, кожну справу звик доводити до логічного завершення. Він каже: «З честю світ перейдеш, а з нечестю навіть до сусіди не підеш». У своїй роботі керується саме цим принципом. Можливо, у людей до держави є багато запитань, але якщо вони належно сплачуватимуть податки, то все ж громади розвиватимуться краще…

Іван КОПОЛОВЕЦЬ.

Ваш отзыв

Ваш коментар