- Нове життя - https://nz-ir.com -

Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних

Свята Православна Церква навчає нас часто звертатися до святих ангелів Божих з молитвою про допомогу у справі нашого спасіння та спасіння всіх віруючих людей. Зокрема, у Символі віри говориться, що Бог є Творцем «неба і землі, всього видимого і невидимого». Все «видиме і невидиме» створив Бог, і ніщо не може існувати без Бога. Слово Боже прямо вказує нам на віру Церкви в існування невидимого світу – ангелів. Слова Символу віри взято зі Святого Письма: «На початку Бог створив небо та землю» (Бут. 1,1). Усе, що існує і створено Богом, згідно вчення Церкви, вказує на існування невидимого світу «Небесних духів і світу видимого». Небо – це вся безмежність духовних світів, що обіймають наше земне буття, це незліченні ангельські сфери. Ціла низка Святих Отців  Церкви у своїх творіннях стверджують, що по-перше, біблейське слово «небо» вживається у якості синоніма «небожителів», тобто «ангелів» (3 Цар 22,19; Цар 18,10), а по-друге «небо» відділяється від «землі» і навіть протипоставляється їй у якості довершеного, невидимого, горнього ангельського світу «Іова 38,4-7; Колос 1,16). А це означає, що ангели створені раніше ніж видимий світ, як сказано у книзі Іова, що, коли Бог творив світ, вони раділи і прославляли Творця: «Хто поклав наріжний камінь її (тобто землі) коли разом раділи ранішні зорі, коли всі сини Божі (тобто Ангели) радіючи вигукували!» (Іова 38,6-7). Бог створив ангелів ще до створення видимого світу, до створення людини.

Собор Архістратига Михаїла є головне із свят, присвячене Св. Ангелам. Воно присвячене святому Архістратигу Михаїлу, начальнику воїнства небесного. Ім’я Михаїл в перекладі з єврейської мови означає «хто, як Бог». За стародавнім переданням, сатана, колись світліший від усіх духів небесних і тому названий Люцифером, впав у самолюбство, гордість і злобу і спокусив багато інших духів. Михаїл та його Ангели виступили проти сатани. Диявол, а з ним і його слуги були скинуті з неба (Апокал. Х,7-9).

Саме найменування «ангел» зустрічається у Святому Письмі досить часто і в перекладі з грецької мови означає «вісник». Це найменування вказує не на природу,  а на їх служіння. Служіння ангелів полягає, по-перше у славослів’ї Господа Бога і Творця, які прославляють Пресвяту Трійцю піснями «Свят, Свят», «Свят, Господь Саваоф»… Цю ангельську пісню слухали апостол Іоанн Богослов,  пророк Ісаія, святий апостол Павло і віфлеємські пастухи. А по-друге – у служінні роду людському, все, що ангели сповіщали людям, завжди було непохитною правдою: «Через ангелів сповіщене слово було певне» (Євр. 2,2). У Святому Письмі є безліч прикладів свідчення про допомогу і участь небесних сил у справі спасіння. Зокрема, воно свідчить, що Бог посилає ангелів сповіщати людям Свою волю.  

А особливо Бог посилав на землю Своїх ангелів, коли настав час справдитися обітниці Божій, яку було дано Адамові і Єві про пришестя на землю Месії. Як тільки наблизився цей час, то вже був посланий архангел Гавриїл у місто Назарет до Пречистої Діви Марії сповістити Її, що саме Вона удостоїлась великої ласки в Бога, і від Неї народиться обіцяний Месія, Ісус Христос, і Вона стане Матір’ю Сина Божого (Лк 1,26-38).  Ангел Божий з’явився також Йосифу Обручнику і розвіяв його сумніви, пояснивши, що саме на Діві Марії справдиться пророцтво древнього Ісайї (Іс. 7,14), що Вона народить Сина від Духа Святого, Який спасе людей Своїх від гріхів їхніх (Мф. 1,20-23). А коли народився Предвічний Син Божий в Віфлеємі у вертепі, то цієї святої ночі з’явився ангел Господній пастухам на віфлеємських полях і сказав їм, що «сьогодні народився вам у місті Давидовому Спаситель, Котрий є Христос Господь» (Лк. 2,17). І раптом з’явилося численне воїнство небесне, яке почало славити Бога словами: «Слава на небі Богові, і на землі мир, в людях благовоління» (Лк. 2,14).  

Коли лукавий цар Ірод, замислив убити новонароджене Дитя Боже, ангел Господній з’явився уві сні Йосифу і сказав, щоб він взяв Дитя і Матір Його і біг до Єгипту і перебував там поки скажу тобі, бо: «Ірод шукатиме Дитя, щоб Його погубити» (Мф. 2,13).  Після смерті жорстокого царя Ірода ангел Господній знову явився у сні Йосифу в Єгипті і сказав, щоб Свята Родина поверталась назад у землю Ізраїльську, бо вже померли ті, що шукали душі Дитяти (Мф. 2,19-20). 

Традиційно в православному богослов’ї та службових текстах Святої Церкви святих ангелів називають розумними силами, небесним воїнством, силами небесними, а також – другими світлами. Про це говорять святі Отці Церкви Христової. Зокрема, святитель Григорій Богослов називає ангелів «вторинними світлами». А преподобний Іоанн Дамаскін говорить, що «ангели – другі світла, розумні, що запозичають своє світло від першого і безначального Світла». Така назва ангелів другими світлами вказує на їхній зв’язок із «Першим світлом – Богом, від Якого як і інші створені істоти, вони отримують буття і благодатне освячення». З цього приводу сучасний богослов, протоієрей Сергій Булгаков  говорить, що «їхня природа полягає в тому, щоб жити за благодаттю, як дзеркала, як другі світла». І тому ангельське служіння має величезні значення, бо воно полягає у прославленні свого Творця Бога та у сповіщенні Божої волі, в допомозі людині, цілим народам, або їх покаранні.

Говорячи про характеристику ангельської природи, слід торкнутися питання безтілесності ангелів. Безперечно, ангели не мають грубих тіл – плоті, адже Святе Письмо їх називає «невидимими» (Кол. 1,16), тобто такими, які не мають у собі нічого, що було б доступне для зору. Сучасний відомий богослов, який нещодавно був прославлений і причислений до лику святих Українською Православною Церквою, єпископ Сильвестр (Малеванський) зауважив: «Тут, що неважко помітити, абсолютно прямо заперечується в природі ангелів тілесність у тій її грубо чуттєвій формі, якою вона є в людей за теперішніх обставин їхнього земного буття, хоча не можна сказати, щоб так само прямо заперечувалася в їхній природі тілесність в її вищому, або прославленому стані». Більшість святих Отців Церкви вважають, що можна говорити про певну тонку тілесність ангелів. Зокрема, вже згадуваний мною, преподобний Іоанн Дамаскін пише: «Безтілесною ж і нематеріальною вона називається в порівнянні з нами. Бо все в порівнянні з Богом, єдиним тільки незрівнянним, виявляється і грубим і матеріальним ,тому що одне тільки Божество в строгому розумінні є нематеріальним і безтілесним».

Світ ангелів побудований ієрархічно. У Святому Письмі згадуються престоли, господства, начала (Кол. 1,16); влади, сили, господства (Єф. 1,21), ангели начала, сили (Рим. 8,38; 1 Пет. 3,22). Також згадують Херувими, Серафими, Архангели. У Православній традиції ангельська ієрархія поділяється на дев’ять чинів або три тріади. Перша – Серафими, Херувими, Престоли; друга – Господства, Сили, Влади; третя – Начала, Архангели і Ангели.

З числа семи вищих духів Свята Церква визнає Михаїла, тому і свято це називається Собором архістратига Михаїла і інших небесних сил безплотних. Друге місце в ряду архангелів приналежить Гавриїлу, що в перекладі з єврейської мови означає «сила Божа». Він є провозвісником і служителем Господа. До семи вищих  духів відносяться також Рафаїл, Уриїл, Селафиїл, Ієгудиїл та Варахиїл. Ці 7 архангелів представлені як особливі вісники волі Божої, як найбільш наближені до Престолу Божого. 

Ближче всіх до кожного з нас є ангел-хранитель. Він при Хрещенні дається кожній людині, як наш охоронець. Про це в молитві чину таїнства Хрещення говориться про ангела світлого, який дається тому, кого хрестять: «… сопрязи животу єго ангела светла, избавляюща єго от всякого навета, сопротиволежащаго, от сретения лукаваго, от демона полуденного, и от мечтаний лукавих». 

На підставі деяких текстів Святого Письма та вчення багатьох Отців Церкви вважається, що Ангел-хранитель є не тільки у християнина, але й у кожної Церкви, а також країн. 

Ось і сьогодні, святкуючи день святого Архістратига Божого Михаїла, ми, люди ХХІ століття, оточені різними досягненнями сучасної техніки, які живуть в суспільстві, з якого намагаються і сьогодні знищити віру в Бога, знищити Істину Божу, Якою є Сам Христос, покликані твердо зберігати цю святу православну віру і пам’ятати, що все те, що Бог відкрив людям, є незмінна і абсолютна істина, яка відкрита кожному у Святому Письмі, в Церкві Христовій. І ми віримо і в Боже існування і в існування ангельського світу, рівно як віримо і знаємо, що існує світ бісовський, диявольський, адже цей світ лежить у злі, а значить – служить темним силам зла – гріху та дияволу. І в боротьбі християнина з диявольськими спокусами сьогодення на нашій стороні завжди світлий ангельський світ. Тому і молитва наша до Архістратига Божого Михаїла, до всіх Небесних Сил безплотних – це молитва, яка просить про допомогу у важкій боротьбі, у важкій битві, яку проводить християнин з багатьма спокусами і соблазнами, яку на нас намагається накинути темна диявольська сила. І віримо, що Ангели Божі, які з нами, підтримують наші немічні руки у нашій боротьбі зі злом і неправдою, які є володарі сьогоднішньому світу. Бо саме зло, брехня та гординя правлять у сьогоднішньому світі.

Нехай святий великий Архістратиг Михаїл і все небесне воїнство покривають нас своїми невидимими крилами, допомагаючи нам відрізняти добро від зла і будувати своє земне життя за Божим законом.  Не можна забувати про наших небесних покровителів, станемо усердно з молитвою звертатися до них, і вони допоможуть нам здобути чистоту душі, а на кінець життя – досягнути райських обителі Царства Небесного. А поки в цьому світі будемо сміло призивати Святого Архістратига Божого Михаїла на допомогу і разом з ним перемагати всіх ворогів.

Нехай оберігає Господь кожного з нас від всякого зла і допоможе в моральному і духовному зростанні для слави Церкви, для слави Божої.

 

о. Василій ІГНАТ, протоієрей.