Версія для друку Версія для друку

Вчитися у другій школі престижно, так люб’язно говорять іршавчани та жителі навколишніх сіл про Іршавський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 2

Керує школою Педагог з великої літери Ганна Юріївна Гичка. Вона організувала роботу так, що заклад став майстернею думки, яка навчає учнів самостійно критично мислити, а слово вчителя – спонукає до глибоких роздумів. Намагається відчути внутрішній світ кожної особистості, щоб дібрати такі технології навчання, які мотивують учнів до самовдосконалення на користь собі та суспільству. Залучає до співпраці батьків, щоб перетворити їх на однодумців. Як керівник, постійно працює над тим, щоб щодня спонукати педагогів рухатися вперед, думати, творити.
Найперше – у навчальний заклад приємно зайти. Всюди відчувається рука справжнього господаря. Школа потопає у квітах та у екзотичних деревах, які прикрашають територію добротної сучасної споруди.
Ганна Юріївна охоче розповідає про школу, в якій працює з 1993 року та колег по роботі. Керівником педагогічного колективу був Адальберт Адальбертович Нодь. Від нього Ганна Юріївна почерпнула чимало. Він вкладав частину свого серця і душі у розвиток школи та підтримував традиції попередників. А.А.Нодь повсякчас працював над збагаченням навчально-матеріальної бази школи, намагався створити належні умови для навчання своїх вихованців.Саме за час його керівництва перекрито третій корпус школи, замінено водопровід, проведено ремонт актової зали. Як позитив, Ганна Юріївна взяла для себе те, що в ті часи велика увага приділялася позаурочній та позакласній роботі. Постійно організовувалися екскурсії, активно проводилися тематичні вечори, учасниками яких були не тільки учні, а й вчителі.Тут чималу роль відігравала заступник директора школи З.І.Грицак.
Ганна Юріївна з приємністю розповідає також про свою попередницю Наталію Юріївну Сокол. За вісім років свого керівництва вона зуміла зробити чимало. Впорядковано подвір’я та спортивний комплекс, перекрито школу, заасфальтовано доріжки, коридори стали світлими, привабливими, гарно озелениними. По-сучасному обладнані кабінети, відремонтовані шкільні меблі. Свого часу гордістю став комп’ютерний клас з підключенням до Інтернету (створений за допомогою Міжнародного фонду «Відродження» та її рідного брата – директора Інституту біології клітини та генної інженерії, академіка НАНУ та ряду академій країн Європи Юрія Глеби).
У 1998 році вперше в нашому районі були організовані ліцейні класи, учні яких не тільки знайомилися з новою системою навчання – ліцейною, навчалися згідно з графіком у аудиторіях та лабораторіях Ужгородського державного університету, а мали змогу творчо відпочивати. Зокрема, для учнів організовувались екскурсії у Київ, діти відпочивали по десять днів на спортивних базах Труханового острова та на Чорному морі у Ялті.Певний період навчальний заклад очолювала О.І.Гелетей, однак згодом вона була переведена на посаду керівника новоствореної на базі школи Іршавської гімназії. Із першого вересня 2004 року посаду директора школи обіймає Ганна Юріївна.
– Із тих пір промайнуло п’ятнадцять років, – згадує тепер Г.Ю.Гичка. – Першими гімназистами стали учні із достатнім і високим рівнем досягнень знань. Водночас різко зменшилась кількісь учнів у школі.Довелося починати все майже з чистого паперу. Найперше, дбати про збільшення кількості школярів, індивідуально працювати з обдарованими і здібними учнями, поповнювати кадровий потенціал молодими і перспективними вчителями.
Із приходом на цю посаду Ганни Юріївни школа отримала друге дихання. Продовжуючи традиції своїх попередників, вона внесла вагомий вклад в розвиток навчального закладу, який вважається серед кращих в районі. Учні беруть активну участь у різноманітних конкурсах, олімпіадах, спортивних змаганнях, із яких часто повертаються переможцями.
– Педагогічний колектив, – каже Ганна Юріївна, – працює цілеспрямовано, підтверджує весь навчально-виховний процес, побудований так, щоб не лише «нашпигувати» дітей необхідною кількістю знань, а й виробити смак до самостійного навчання, до постійного самовдосконалення, до формування особистості.
На думку Ганни Юріївни, школа є пошуковою лабораторією інтерактивних педагогічних технологій, глибокого осмислення інноваційних процесів у навчально-виховній діяльності, стимулювання ініціативи учнів, формування їх компетенцій, досвіду, інтелектуального розвитку. У цьому дух, творче кредо, філософія школи.
Гордість школи – її випускники. Уже на повний голос заявили про себе кандидат медичних наук Антон Горзов, який в Києві працює лікарем, успішний програміст Михайло Іванишинець, який закінчив Київський політехнічний інститут, свою клініку в Ужгороді відкрив Богдан Булеза, кілька років тому стала членом Національної спілки письменників України Оксана Фулитка, повернулися працювати в рідну школу Ганна Глушко та Андрій Луців, вищу освіту здобуває в Празі Наталія Кинів.
Відрадно зазначити, що вже в традицію увійшло в школі під час студентських канікул проводити вечори – зустрічі з колишніми випускниками. Є про що поговорити, поспілкуватися. Цікаво послухати думки тих, хто ще вчора сидів за шкільною партою, а сьогодні навчається у виші.
Коли мова пішла про колег по роботі, Ганна Юріївна охоче продовжила розмову. На її погляд, працювати у команді однодумців, професіоналів, позитивних і щирих серцем людей – одне задоволення, відчуваєш радість. Інтелектуальні почуття разом з моральними та естетичними належать до категорії вищих почуттів. Навчальний заклад постійно перебуває у процесі змін, зумовлених такими зовнішніми чинниками, як конкуренція, інновація, запити суспільства, що постійно зростають. Відповідно педагогічний колектив постійно розробляє та впроваджує нові стратегії та методи роботи. Адже сучасний заклад – це заклад, який постійно й успішно просувається вперед у розвитку інноваційних педагогічних технологій, учителі якої прагнуть зростати у своїй професійності, підвищуючи у такий спосіб свою конкурентноздатність та отримуючи моральне задоволення від особистісного зростання.
На запитання, як вона ставиться до освітньої реформи, Ганна Юріївна відповіла:
– Освітня реформа, яка тепер розпочата ,якісно відрізняється від попередніх спроб реформування тим, що держава заклала реальні передумови для змін в освіті. Зокрема, йдеться про підвищення кваліфікації вчителя, що передбачає начання всіх педагогів, які працюють у новій українській школі. Водночас це підтримка значним фінансовим ресурсом та придбання меблів, техніки, дидактичного матеріалу. Послідовне здобуття освіти можливе за дотримання принципів перспективності й наступності між суміжними ланками освіти, зокрема, між початковою і середньою,середньою і профільною.
– За реформуванням загальної середньої освіти, – каже Г.Ю.Гичка, – оновлено структуру і змінено зміст освітнього процесу. Дедалі загальнішим стає питання забезпечення цілісного розвитку особистості на всіх рівнях освіти. Нова українська школа визначає побудову освіти на всіх її ланках з максимальним урахуванням індивідуальних особливостей (фізичних, психологічних, інтелектуальних) кожної дитини незалежно від її вікової групи. Формула успішної Нової української школи містить такі ключові компоненти: новий зміст освіти, наскрізний зміст виховання, педагогіка партнерства, дитино центризм та сучасне освітнє середовище. Місія педагогів – бути світлом, освітлювати дорогу для дітей. А місія освіти – відкривати світ. Оскільки світ швидко змінюється, змінюватися повинні також і школа, і педагоги. У 2017 – 2018 навчальному році педагогічний колектив працював над реалізацією V етапу загально шкільної проблеми «Шляхи підвищення навчальних досягнень учнів», який включав у себе методичну проблему «Взаємодії школи, сім’ї та громадськості щодо підвищення рівня навчальних досягнень та виховання соціально-зрілої творчої особистості».
За професією Ганна Юріївна – вчитель математики. Народилася вона в гірському селі Імстичові 7 жовтня 1959 року в родині колгоспників. У сім’ї було четверо дітей – брат Петро і сестри Марія та Єлизавета. Після закінчення Імстичівської восьмирічки продовжила навчання в Ужгородській спеціалізованій школі-інтернаті з математичним нахилом. Потім успішно здала вступні екзамени в Ужгородський державний університет на математичний факультет.
Математика ввійшла в її життя. Вона розвиває розум і логіку, пам’ять і увагу, допомагає у вирішенні життєвих проблем.
– Цифрами я захоплююся з раннього дитинства, – розповідає про свій життєвий вибір Г.Ю.Гичка. – Мені пощастило на вчителів: математику у нас в школі викладала Маргарита Антонівна Русенюк. Вона казала, що математика цікава і необхідна. Її використовують всюди – у будівництві, торгівлі, при складанні різних планів. Дитина вчиться рахувати, визначати час, порівнювати предмети за розміром і формою, зрештою, правильно порахувати здачу в магазині. А хіба не треба вдома було знати, скільки курчат, гусенят… Батько часто любив повторювати: математика – цариця наук. Вона важлива в будь-якій професії. Із цифрами працюють економісти і бухгалтери, інженери і архітектори. Навіть музиканти: вони відбивають ритм.
Після закінчення вузу Ганні Юріївні довелося працювати в багатьох навчальних закладах – у селі Колочаві на Міжгірщині, у рідному Імстичові та Зарічанській восьмирічці. В Іршавську ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 прийшла працювати на початку 90-х років минулого століття. І так по сьогоднішній день. Постійно в творчому пошуку.
Найбільш дієвими та ефективними формами роботи для шкільного закладу, який вона очолює, стали: семінари-практикуми (доповіді, повідомлення із візуальною демонстрацією на уроках, класні години, позакласні та позашкільні заходи); ділові та рольові ігри, уроки презентації, диспути, дискусії; обговорення передового педагогічного досвіду, його впровадження і поширення; обговорення новітніх методик, технологій, досягнень психолог-педагогічної науки; аналіз і обговорення відкритих уроків, заходів; обговорення питань для атестування й анкетування учнів; результатів проведених «зрізів знань».
– Кожна із зазначених форм, – каже Ганна Юріївна, – має свій пріоритетний вплив на досягнення тих чи інших цілей. Загальна результативність залежить від якості поєднання цих форм у безперервному процесі вдосконалення педагогічної майстерності вчителів нашої школи.
…Своє життя Г.Ю.Гичка присвятила школі. Вона навіть живе неподалік школи. І вулиця так називається – Шкільна. Чоловік Петро Іванович теж працював у Іршавській дитячій школі мистецтв. Стежкою мами пішла і дочка Юлія –вона закінчила математичний факультет Ужгородського національного університету. Паралельно здобувала економічну освіту в Закарпатському державному університеті. Дочка Анюта працює в Пряшеві. Внучці Сашці виповнилося два рочки.
Має Ганна Юріївна і хобі – уже десятки літ грає в шахи, неодноразово ставала призером районних та обласних змагань. Має численні подяки, грамоти і дипломи. Нагороджена нагрудним знаком «Відмінник освіти України».
Із першим 60-річчям Вас, Ганно Юріївно!

Василь ШКІРЯ.

Ваш отзыв

Ваш коментар