Версія для друку Версія для друку

ВІД ТОВАРНОЇ ПРОДУКЦІЇ – ДО ТУРИЗМУ І РЕКРЕАЦІЇ

За декілька останніх років розмови напередодні Дня працівника лісу із директором державного підприємства «Довжанське лісомисливське господарство» В.І.Леднеєм непомітно увійшло у звичне русло традиції. Як і будь-який звичай, дещо хибує на деякий повтор, проте, як показала попередня практика, щоразу дає читачеві свіжу інформацію. Як це вийшло тепер, пропонуємо читачам судити по наступних рядках.
– Василю Івановичу, як і завжди, почнемо із того, чим живе колектив держпідприємства?
– Без мінімуму цифр нам ніяк не обійтися. На початок вересня 2019 року підприємством заготовлено 24,263 тисячі кубічних метра, що складає 62 відсотки від запланованого. У порівнянні з минулим, 2018-им роком, кількість заготовленої сировини зменшилася на 2842 кубометри. Реалізовано продукції на загальну суму 28566,8 тисячі гривень.
Ці дані свідчать про господарську діяльність лісівників. Для нас – це вимушений захід. Так склалися обставини впродовж останніх років, що для того, аби мати можливість займатися своїми прямими функціями – охороною зеленого золота Карпат– ми вимушені для цього заробляти кошти. У свою чергу ця сфера діяльності нерідко стає приводом здебільшого, не завжди обумовленого огульного звинувачення лісівників у незаконній діяльності. Так звані громадські активісти, які самі далеко не проти поживитися лісовими ресурсами, не гребують безпідставними звинуваченнями. Але факти твердіші за деревину та камінь: голослівні заяви ніяким чином не підтверджені в судовому порядку, а ми, що не казати, живемо в правовій державі.
Для нас головна увага була, є і буде сфокусована в роботі на відновленні лісу. В цьому році вже проведено лісовідновлення на площі 32 гектари. Із них – 13,4 гектара посаджено, а на 18,6 га – відбулося природне поновлення. На 31,1 гектара силами наших працівників проведено доповнення лісових культур, а догляді за лісокультурними ділянками – на 200 гектарах.
– І все ж, твердити, що в галузі немає правопорушень, мабуть, буде перебільшенням?
– Ніхто не ідеальний. Ми так само постійно загострюємо увагу наших працівників на виявлення лісопорушень. З початку року запротокольовано три випадки самовільних рубок – 4,4 метра кубічних, – за яких державі відшкодовано 13,8 тисячі гривень.
– Василю Івановичу, Ви вже згадали за пильну «увагу» до лісівників зі сторони різних громадських представників. Але і залишатися поза контролем…
– Ми абсолютно не проти контролю. Лісівники, як і всі професіонали, готові сприймати поради, зауваження і навіть конструктивну критику. Тільки за однієї умови – діалог із охоронцями лісових ресурсів має будуватися предметно, на професійних засадах.
Нашу діяльність моніторять, і вже не один рік, міжнародні організації. Про це ми систематично повідомляли як на сторінках районної газети, так і на нашому офіційному сайті. Минулого літа вийшло так, що саме на нашому державному підприємстві представники акредитованого органу із сертифікації самі потрапили під аудит. Assarance Services International (ASI) проводила FSC FM/CoC оцінку спостереження акредитованого органу з сертифікації компанії SGS South Africa (Pty) Ltd. Представником компанії ASI був Maris Zudraqs – провідний аудитор, технічним експертом виступив Іван Лакида . Представники FE SGS UKRAINE – Андрій Головко – аудитор SGS, лідер команди та Володимир Ковалишин – ведучий аудитор-тренер SGS, член команди. Їх спільна оцінка нашої діяльності підтвердила відповідність практичної діяльності колективу державного підприємства «Довжанське лісомисливське господарство» міжнародним нормам Європейського Союзу.
Тільки сертифікована продукція із України може бути експортована.
– Різні види контролю є. А як оцінюють лісівники самі себе?
– Важливий аспект у тому плані, що саме в цьому році проводиться аерофотозйомка наших угідь Це перша стадія робіт базового лісовпорядкування, тобто обліку лісового фонду, а потім планування та організація робіт на десятиліття в частині ведення лісового господарства. Це перший етап. За ними наступлять польові роботи із визначенням і обміром ділянок, площ насаджень. Завершальним етапом стануть камеральні роботи – формування документації, таксація – розподіл лісів за категоріями, по стиглості та заходах, які слід проводити на тих, або інших ділянках.
Це роботи найвищого рівня складності і вони доволі дороговартісні в лісовій галузі. Їх проводить ВО «Укрдержліспроект».
Зауважу, що до цього часу завжди ці роботи оплачувалися державою. Вперше такі витрати держава переклала на наші плечі, що не забарилося позначитися на ціні метра кубічного.
– Суто виробничі питання звичайно важливі. І все-таки не лише вони в полі зору лісівників?
– Саме так. Дедалі більше уваги колектив приділяє іншим важливим питанням, що входять у сферу нашої діяльності. До таких найперше слід віднести туризм, рекреацію. Серед серйозних об’єктів – відновлено функціонування кількох мисливських будинків у віддалених урочищах, які водночас можуть служити притулком для туристів, особливо, в зимових умовах. Ці будинки знаходяться на Грушаниній, Вазі, Широкому, Корондяку Річанського лісництва, а в Лисичівському – У Продана – на перехресті Запереділля і Репинного. Зведено так само кілька альтанок У Клубуці, Задницькій Бистрій – Білківського лісництва та інших.
– Увага до потреб туристів, яких дедалі більше стає на лісових стежках, актуальна. А яким є Ваш колектив?
– Колектив у цілому заслуговує високої оцінки у своїй професійній діяльності та ділова і морально-психологічна обстановка така сама. Середня заробітна плата на підприємстві є однією із найбільших у районі, і ми є водночас одними із основних наповнювачів бюджету району та місцевих сільських рад.
Працівники держпідприємства відповідальні перед колективом і перед своєю професією. Свідченням цьому є їх постійне підвищення своєї фахової кваліфікації. По 6 працівників пройшли перепідготовку на базі навчального центру «Центркадриліс» у м. Боярка і у Карпатському регіональному навчальному центрі в м.Івано-Франківську і троє – в Закарпатському навчальному центрі.
Троє головних спеціалістів вирішили в цьому році здобувати другу вищу освіту і поступили на навчання в Ужгородський національний університет.

Михайло ІСАК.

Ваш отзыв

Ваш коментар