Версія для друку Версія для друку

МНВК: ПОЗАДУ ДРУГІ ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ, А КОНСЕНСУСУ ПОКИ НЕМА

Як ми вже повідомляли, останнім часом активно обговорюється питання реорганізації міжшкільних навчально-виробничих комбінатів. У нас у районі їх три: у Загатті, Білках та Кушниці. До слова, комбінат у Білках взяв курс на самоокупність і залучатиме різні джерела фінансування. З приводу реорганізації цих закладів районна рада вже минулоріч приймала відповідне рішення, однак його оскаржено в суді і вказано на два недоліки. По-перше, потрібно врахувати думку сільських рад. По-друге, щодо цього питання необхідно провести громадські слухання. Над виправленням цих помилок якраз і працюють. Нещодавно вже відбулись слухання, ініційовані районною радою. А минулого тижня таку процедуру витримав відділ освіти райдержадміністрації.
Відкрив ці громадські слухання керівник апарату РДА Олег Козенюк. Він коротко поінформував про суть заходу, а також зауважив, що участь у ньому бере й громадська рада при райдержадміністрації, яку очолює депутат райради, голова районної організації Української спілки ветеранів Афганістану Володимир Горзов. Останнього й обрали головуючим, а Оксану Сідор – секретарем.
Начальник відділу освіти РДА Єлизавета Яцканич зазначила, що у комбінатів відсутні ліцензії на професійну підготовку. Надають вони тільки допрофесійну. На три міжшкільні навчально-виробничі комбінати на рік потрібно приблизно 4,5 мільйона гривень, без врахування поточних і капітальних видатків. Розповіла Єлизавета Михайлівна й про те, в які заклади і котрих спеціалістів комбінатів нібито уже працевлаштовано.
Ця інформація викликала низку запитань у директорів Кушницького й Загатського МНВК Івана Батрина та Наталії Хряпиної. Вони наголошували, що жодних наказів на звільнення чи переведення своїх працівників не видавали. Також акцентували увагу на необхідності розрізняти основне робоче місце від того, на якому фахівець трудиться за сумісництвом. За їх словами, начебто керівництво району й відділу освіти РДА дало негласну вказівку директорам шкіл не відпускати учнів 10-11 класів на навчання в МНВК, а це є порушенням, адже дитина сама, порадившись з батьками, має обирати собі шлях. Через це, на думку керівників комбінатів, склалася абсурдна ситуація, коли школярі не відвідують згадані заклади, а згідно із законом до завершення реорганізації зарплату всім їх працівникам виплачуватимуть в повному обсязі. Іван Батрин та Наталія Хряпина наголошували й на тому, що їх випускники користуються попитом на ринку праці в районі, а також за кордоном. Говорили вони і про те, що про матеріально-технічну базу комбінатів та інші подібні речі повинні дбати засновники, тобто районна рада й райдержадміністрація. Беручи до уваги наведене вище, запропонували продовжити повноцінну діяльність цих закладів до кінця бюджетного року.
Голова райради Віктор Симканинець відзначив, що про реорганізацію МНВК йдеться вже два роки. При ситуації, що склалася, працівникам цих закладів до завершення реорганізації виплачуватимуть лише частину зарплати. Він зауважив, що ніхто нікому не хоче біди. Турбуються про те, щоб максимально зберегти робочі місця і готові розглядати будь-які законні варіанти функціонування комбінатів, але не за рахунок коштів з районного бюджету.
Голова райдержадміністрації Олександр Горін бідкався, що грошей не вистачає навіть на медицину. З утворенням Іршавської ОТГ надходження коштів до районного бюджету зменшились. І, як відомо, вже є ініціатива з боку кількох населених пунктів створити нові територіальні громади, тобто районна казна знову збідніє, а навантаження на неї залишається теж саме.
Члени громадської ради при райдержадміністрації Михайло Ісак, Василь Коцан та о. Василь Ігнат висловили думку, що потрібно сідати за стіл переговорів і знаходити точки дотику, напрацювати Соломонове рішення. Подібної позиції дотримується й депутат райради та директор КП «Тепло-місто» Ольга Чедрик. Головний спеціаліст відділу освіти РДА Андрій Андрішко сказав, що допомагали доти, доки були кошти, а зараз їх нема. У представника Білківського МНВК Михайла Гереші доцільність подібної реорганізації викликала сумнів. Директор Броньківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Іван Ньорба запропонував опрацювати варіант, щоб змінити комбінатам статус і фінансувати їх за рахунок державних освітніх субвенцій.
Варто відзначити, що на громадських слуханнях іноді брали верх емоції, через що деколи губилася нитка дискусії. Загалом керівництво району та відділу освіти РДА наполягають на реорганізації МНВК шляхом приєднання їх до шкіл, оскільки у районному бюджеті нема коштів. А директори комбінатів відстоюють позицію подальшого функціонування очолюваних ними закладів у нинішньому варіанті бодай до кінця бюджетного року й наводять свої аргументи. Отже, наразі картина виглядає так, що позаду другі громадські слухання, а консенсусу поки нема.

Іван КОПОЛОВЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар