Версія для друку Версія для друку

Комбінат професій

Та влітку 1979 року в цьому будинку закипіла робота. За сприяння депутата Верховної Ради колишнього Радянського Союзу Юрія Пітри 23 травня 1979 року було прийнято рішення про створення першого в області Білківського навчально – виробничого комбінату для учнів 9 – 10 класів Білківської та Великораковецької середніх шкіл. Затверджено профілі, за якими мали готуватися фахівці: тракторної, автослюсарної, швейної справи, садівництва та виноградарства, основи тваринництва і механізації в кукурудзоводстві.
До 25 серпня 1979 року проведено поточний ремонт силами радгоспів “За нове життя” та “Виноградар”, обладнано необхідним устаткуванням, приладами та іншим інвентарем. По кожній спеціальності обладнано кабінет-лабораторію. Придбано три автомобілі, чотири трактори, два автобуси, побудували гаражі для зберігання техніки, автотрактородром. Комбінат забезпечено навчальними програмами, здійснено підбір кадрів і вирішено порядок оплати їх праці, затверджено кошторис. Директором призначено досвідченого фахівця Миколу Михайловича Куцика.
Так, 40 років тому, 1 вересня 1979 року почав свою роботу Білківський комбінат. Основи тракторної справи викладали О.Й.Капітан, Г.К.Попович, авто слюсарної М.М.Гереші, швейної – Г.Ф.Коцан, К.І.Любка, садівництва та виноградарства – Н.В.Сенина, художніх народних промислів – Є.М.Ізай.
Майстрами виробничого навчання стали – В.В.Копа, М.Д.Цугорка, М.І.Мателега, П.П.Горзов, І.С.Василець та М.І.Тодавчич.
Спочатку в комбінаті навчались 520 старшокласниів Білківської, Великораковецької та Приборжавської середніх шкіл.
Педагогічний колектив вів велику профорієнтаційну роботу, внаслідок чого за всі ці роки в комбінаті освоювали робітничі спеціальності учні Білківської, Великораковецької, Приборжавської, Імстичівської, Дубрівської, Осійської, Брідської середніх, Ільницької школи-інтернату та Іршавської гімназії.
Фінансування надавалося Білківською сільською радою. Було закріплено спеціально працівника бухгалтерії сільради – бухгалтера Є.О.Анталовську, яка вела фінансові справи, нараховувала зарплатню. Виділялись кошти на різні потреби комбінату.
Згодом комбінат перейшов на самофінансування. Мали свій бюджет, бухгалтерію. Надавали комунальні послуги для населення, заробляючи певні кошти.
В 2000 році комбінат приєднано і передано на баланс Іршавського районного відділу освіти.
Аналізуючи випуски учнів, можна вважати, що за всі 40 років існування комбінату 48 % випускників пішли працювати або навчатися за обраною в комбінаті професією.
Серед одинадцяти міжшкільних навчально – виробничих комбінатів області Білківський комбінат вважався кращим. На його базі проводилися обласні та районні семінари, наради, на яких досвідом роботи ділилися директори комбінатів, інспектори районних відділів освіти області по трудовому навчанню.
Бесіди і розповіді перед учнями проводили Герої праці Ю.Ю.Пітра, М.А.Симканич, передовики виробництва, спеціалісти – М.М.Чорба, М.В.Янтолик, Г.Й.Бокотей, П.І. Воскобійник, П.В.Феннич та інші.
В комбінаті працювали гуртки технічної творчості. Юні картингисти постійно займали призові місця на обласних змаганнях.
Сьогодні Білківський МНВК очолює Петро Петрович Горзов, мудрий керівник, фахівець своєї справи. Він зумів зберегти і значно розширити матеріально – технічну базу, підняти на вищий рівень навчально – виховний процес, пройшовши атестацію та ліцензування з окремих профілів та запровадив нові.
Діяльність Білківського МНВК свідчить, що навчально-виробничі комбінати потрібні не менше, ніж інші нові типи навчальних закладів – гімназії, ліцеї. Адже переважна більшість молоді відразу після закінчення школи не має змоги продовжувати навчання, а безпосередньо стає до роботи. Тому комбінати повинні виступати центром робітничої підготовки у регіоні і охоплювати різними її формами більшу частину старшокласників, подавати допомогу в професійній орієнтації та трудовій підготовці учнів. Таким чином комбінати допомагатимуть у розв’язанні гострої соціальної проблеми зайнятості в умовах формування ринку праці у нашій державі

Петро Пітра,
с.Білки

Ваш отзыв

Ваш коментар