Версія для друку Версія для друку

У Білках Джон Свонсон із США провів екскурсію

В останню неділю липня у центрі села Білки за ініціативою американського професора історії Джона Свонсона проведено вільну екскурсію, присвячену жертвам Голокосту. В акції взяли участь мешканці села, історики, школярі, вчителі місцевих шкіл, студенти та гості.
Джон Свонсон – професор історії університету Чаттануга, який вже кілька років проводить науково-дослідницькі роботи по вивченню Голокосту. Під час досліджень ним було зібрано багато архівних матеріалів щодо угорських євреїв, які проживали на території Закарпаття і в період Другої світової війни були депортовані в нацистські концтабори.
Місце проведення екскурсії Джон Свонсон вибрав не випадково, а саме у селі Білки, де народилась Лілія Якоб. Це єдина людина із села, якій «пощастило» пройти чотири концтабори та «Дорогу смерті» і при цьому вижити. Через деякий час Лілія Якоб стала головним свідком та надала беззаперечні докази «Альбом-Аушвіц» у процесі проти есесівців, які вчиняли злочини в концтаборах «Аушвіц». Загалом із села Білки до концтаборів було вивезено більше 1000 євреїв.
Екскурсію Джон Свонсон розпочав у центрі села біля пам’ятника жертвам Голокосту, де розповів про долю закарпатських євреїв у період Другої світової війни та мужню дівчину Лілі Якоб із Білок. На початку 1940-х років Білки населяли одна із найбільших єврейських громад у районі.
Другу частину екскурсії професор провів неподалік сільської бані біля місця, де колись знаходилась синагога, у якій молились євреї та проводили навчання для хлопчиків.
У селі були три синагоги, дві у центрі села та одна у присілку Ковбасово.
Завершальну частину екскурсії Джон Свонсон провів на території колишньої фабрики дитячого трикотажу, де теж колись знаходилась синагога. Саме на цьому місці збирались євреї, звідки їх вивозили до Берегівського гетто, а потім вони зникали безслідно.
В ході екскурсії професор показував копії архівних документів, які засвідчували реальні події тих часів та місцезнаходження будівель єврейської громади. Також спеціально для учнів Білківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 привіз копію «Альбому Аушвіц», яку вручив директору Петру Чорбі.
За цікаву розповідь присутні на екскурсії надзвичайно вдячні професору Джону Свонсон, адже деякі історичні факти та документи із життя мешканців села були озвучені вперше.

Віта Горзов,
с.Білки.

Ваш отзыв

Ваш коментар