Версія для друку Версія для друку

ОЛЕСЯ СОВТАН: «Якщо на «Жигулі» почепити значок «БМВ», все одно це суті не змінить»

Коли хтось себе дуже добре зарекомендує у тій чи іншій сфері, а потім з різних причин зникає з горизонтів, то багато хто згодом невгамовно задає собі запитання: «А куди ж поділася ота відома постать?». Щось подібне виходить і з талановитою співачкою Олесею Совтан з Дешковиці. Ця багатогранна творча натура і тексти пісень пише, і музику для них, і сама ж виконує. Також любить жартувати, мандрувати, займатися декором, туризмом і ще багато чого. Її зірка доволі яскраво спалахнула на пісенному небосхилі, та через приємні сімейні обставини свою енергію довелося спрямувати у дещо інше русло. Тим часом шанувальники її таланту почали думати-гадати, чим же займається молода жінка, закинула сцену чи просто зробила перерву тощо. Ось ми нещодавно і зустрілися з Олесею й словесно трохи погортали сторінки її творчої біографії. Вона захоплено розповідала, іноді жестикулювала, щоб підсилити висловлювання, натхненно ділилася думками і судженнями про пісенно-музичне мистецтво, деколи її погляд застигав десь у висоті, робила певні паузи, підшуковуючи більш влучні слова. Коротко кажучи, у її інтонаціях та емоціях відчувалося, що людина музикою просто живе.
Те, що в один прекрасний момент Олеся Совтан просто взяла до рук мікрофон і заспівала, могло би бути хіба що сюжетом для гарної казки. Вона йшла до своєї мети крок за кроком. Будучи школяркою, частенько на запитання вміла дати римовану відповідь. Все це виходило якось легко і невимушено. Згодом навіть зошит завела, в якому нотувала вірші різних авторів, які сподобались. Отак і сама взялася творити. Коли почала співати у шкільному хорі, то вчителька ще тоді порадила працювати над собою у цьому напрямку, адже має усі шанси стати співачкою. Цим вітром-порадою занесло дівчину в дитячий ансамбль «Кирниченька» під керівництвом Едіти Токар-Канчій. Тут сповна відчула смак народного пісенного колориту. Та їй закортіло й естрадних мотивів. Це й стало основним поштовхом до того, що пішла займатись у студію «Коло друзів». Зрозуміла, що до естрадного співу її тягне все-таки більше. Дещо згодом почала займатись у студії «Ліра» Ельвіри Гавацко в Ільниці, в якій здобула досить непоганий досвід. Між іншим, відвідувала й уроки Тетяни Сочки з Іршави, котра вчила грі на фортепіано.
Варто відзначити, що Олеся почала серйозно займатись співом уже після закінчення школи. Часто виступала бек-вокалісткою в народного артиста України Івана Поповича. Брала участь у різноманітних конкурсах, зокрема займала призові місця в конкурсах дитячо-юнацької творчості «Весняний бал», що проходив в Ужгороді, «Іван Попович збирає таланти», «Співак Закарпаття». До речі, на останньому свого часу перемогла як автор-пісняр. Звісно, спочатку виконувала пісні відомих зірок естради, а потім і власні. Коли назбиралося достатньо матеріалу, презентувала свій альбом «Я для тебе». Щоправда, він мав назву, а також низку пісень російською мовою. Практично всі твори про любов. Як пояснює авторка, цей альбом вийшов ще до початку російської агресії в нашій країні. Та й тоді ще люди по інерції більше сприймали російськомовну естраду, бо були на ній, так би мовити, виховані. Співачка почала багато виступати по області, їздила на концерти у Львів, Чернігів, Житомир, Київ. Її пісні можна й зараз почути по радіо «Закарпаття ФМ». Київські продюсери навіть запропонували підписати контракт на 5 років про співпрацю. Цей період можна назвати піком успіху і слави Олесі Совтан. Та вона вирішила створювати сім’ю із майбутнім чоловіком В’ячеславом. Їх стосунки ознаменувалися романтикою, глибиною почуттів. Цей період також був дуже плідним у творчості. Нині співачка – мама двох донечок: Евеліни та Каріни. Як сама піджартовує, готує собі майбутніх бек-вокалісток. Хто знає – дівчатка тягнуться до співу, а старша ще й вірші пише. Та й загалом можна сказати, що у цій родині «прижилися» творчі гени. Батько Олесі вміє прекрасно грати на гітарі. Цьому він навчився сам. Колись був і діджеєм на місцевій дискотеці. Його троюрідний брат Юрій Сідор – теж відома особистість у музичних колах. Найцікавіше, що жінка здобула вищу освіту, яка не має нічого спільного із музикою. Вона закінчила Тернопільський національний економічний університет, але це не заважає їй творити мистецтво. Мама бачила співачку або економістом, або юристом, але донька зупинила свій вибір на економіці. Відучилась і забула, а тепер просто займається улюбленою справою.
Зайшла мова із співрозмовницею і про можливості реалізувати свій талант на Іршавщині. Вона стверджує, що естрадному напрямку у нашому краї затісно. Краще свій творчий потенціал можна б конвертувати у пісні в Ужгороді. Вважає: щоб досягти певних висот, потрібно над собою багато працювати і приділяти величезну увагу саморекламі. Вона спочатку сама просилася на різні вечори, заходи, концерти. Коли її помітили, то тоді вже почали й запрошувати. Зізнається, що до своєї творчості ставиться достатньо критично. Завжди рівнялася на кращих, бо коли артист таким себе визнає, то з того моменту перестає професійно рости. Сформувала власний стиль, в якому має все працювати на те, аби виникало шалене бажання ефектно та з душею заспівати. Зрештою, її фанати кажуть, що вміє відчути пісню кожним нервом, клітинкою серця, що є дуже важливим, подеколи й визначальним.
Спокусився запитати, а як вона ставиться до різних звань та нагород артистів? На думку співачки, до звання «заслужений» чи «народний» потрібно дорости. Мусить бути народне визнання. З цього приводу сказала доволі образну думку: «Якщо на «Жигулі» почепити значок «БМВ», все одно це суті не змінить». Серед достойних називає Софію Ротару, Івана Поповича. У дитинстві просто божеволіла від Ані Лорак. Подобається їй і творчість Світлани Лободи, Насті Каменських, Йолки, а також Ренати Штіфель з Ужгорода. При виборі орієнтується на зміст пісні, специфіку мелодії, розкритті певного образу тощо.
Нині Олеся Совтан займається донечками, котрі потребують її прискіпливої уваги та опіки. Поміж цим реалізовує свою мрію дитинства – має справу з декором, подеколи розважає гостей на весіллі жартами, співає. Та вже незабаром має намір повернутись на сцену. Наразі назбиралося досить багато пісень, які могли би лягти в основу свіжого альбому. Мріє створити і власний гурт естрадного спрямування. Отже, з нетерпінням чекаємо на неповторне повернення цієї співачки на сцену…

Іван КОПОЛОВЕЦЬ.

Ваш отзыв

Ваш коментар