Версія для друку Версія для друку

БІЛКАМИ ЗАЦІКАВИЛИСЯ АМЕРИКАНЦІ

Білки – квітуче село, яке має чим і ким гордитися. Приємно, що історією цього населеного пункту завжди цікавилися видатні постаті краю. Схоже, що село потрапило й під приціл уваги Сполучених Штатів Америки. Днями у Білках побував Джон Свонсон — професор історії університету Чатануга, штат Теннесі у США. Він приїхав у супроводі доцента кафедри етнології, археології та культурології УжНУ Павла Худіша. Американець викладає історію Голокосту – масового переслідування та знищення євреїв у часи Другої світової війни, а також періоду фашистської Німеччини. Цей поважний чоловік виграв грант і був направлений університетом на три місяці на Закарпаття, аби вивчити тут історію євреїв у 1941-1945 роках та дослідити славнозвісний альбом Лілі Якоб. Мова йде про дівчину, яка народилась у єврейській сім’ї у Білках, пройшла горнило концтаборів і знайшла фотоальбом своїх рідних та інших односельців і знайомих, котрих знищили нацисти. Звісно, знахідку вона зберегла.
У Білках гість зустрівся з директором ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Петром Чорбою, котрий, до речі, за фахом теж історик. Вони поспілкувалися про життя школи, її успіхи, співпрацю. Йшлося і про співжиття білківчан з представниками єврейської громади, відомі родини Абрагама, Якоб, Якубовича та інших. Варто відзначити, що на початку Другої світової війни єврейське населення Білок становило 20 відсотків. Символічно, що раніше ця школа була І ступеня, і будівлю для її функціонування викупили в місцевого єврея Ицьки. Відтак її кілька разів реорганізовували. Петро Чорба показав іноземцю, де в селі колись знаходились три синагоги. Свонсон запропонував, щоб ті люди, які мають фотографії цих будівель, приносили їх для дослідження та копіювання. Американець приїхав у Білки не вперше. Він уже тут бував і спілкувався із відомими людьми села Петром Пітрою, Ганною Шмайович та багатьма представниками старшого покоління, яке пам’ятає згадані часи.
Як відзначив іноземець, зустріччю з директором школи він залишився задоволеним і вважає її чи не найпродуктивнішою у порівнянні з іншими. Пообіцяв обов’язково приїхати у цей заклад ще раз. Планує провести тут уроки історії щодо Голокосту у світі загалом та в Україні зокрема.
Отже, співпраця продовжуватиметься…

Іван КОПОЛОВЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар