Версія для друку Версія для друку

«Наркоманія – ворог майбутніх поколінь»

Наркоманія – це захворювання, яке виникає в разі систематичного вживання речовин, які включені до списку наркотиків та проявляються психічною та фізичною залежністю від них. В той же час – це не просто хвороба у звичайному розумінні цього слова. Наркоманія – це тотальне враження всіх сторін внутрішнього особистого світу та кругозору, взаємовідносин з іншими людьми, зміна особистості на фоні ускладнень з боку фізичного здоров’я. Це значить, що людина, яка стала на шлях наркоманії, поступово вбиває в собі свої кращі якості, якими володіла раніше, залишається без роботи, гублячи свої професійні навики, втягується в злочинне середовище, губить своїх друзів, сім’ю, приносить масу неприємностей собі та оточуючим і насамкінець, поступово, але безповоротно руйнує своє тіло.
За останні роки спостерігається швидке зростання наркоманії та її омолодження. Вживання наркотиків поширюється все більше і більше на молодь та підлітків, набуваючи характеру епідемії, щороку забираючи життя мільйонів молодих людей, викликаючи турботу в тому, чим це загрожує всьому світу.
Саме в підлітковому віці, як правило, вперше вживаються наркотичні речовини, тому дуже важливо вміти помітити та розпізнати ранні ознаки вживання наркотиків, коли проблема ще не набула хронічного характеру та значно легше піддається корекції.
Ранніми ознаками вживання наркотичних речовин, незалежно від їх виду, можуть бути такі зміни у поведінці, характері та фізіології підлітків: безпідставне зникнення з дому на досить тривалий час, пропуски занять у школі та зниження успішності в навчанні, зникнення з дому грошей, цінних речей, різні зміни в поведінці, що не були властивими раніше, необгрунтована агресивність, злобність, замкнутість, зміна кола друзів, «часті звернення до аптеки, виникнення боргів, втрата зацікавленості до навчання, праці, захоплень, наявність слідів від ін’єкції у будь-яких частинах тіла, особливо на внутрішній стороні передпліччя, розлади сну та апетиту, знаходження у підлітків шприців, голок, гумових джгутів, коливання розміру зіниць (різко розширені або звужені)».
Наявність у підлітків однієї або декількох з вищевказаних ознак не дає підстав для ствердження того, що підліток вживає наркотики, однак це повинно спонукати батьків, вчителів та його близьких вжити запобіжних заходів, більш пильно ставитись до поведінки дитини, звернутись за порадою до лікарів.
Навіть перші пробні дози швидко підпорядковують волю людини – викликають бажання знов і знов «зловити кайф». Починаючи вживати наркотики, підлітки не усвідомлюють страшних наслідків руйнівної дії цих речовин на психіку, організм в цілому і здоров’ї у тих, хто продовжує вживання наркотиків, розвивається психічна залежність, яка появляється найбільшими бажанням продовжити вживання даної речовини, здобуваючи її будь-яким шляхом, не зважаючи на неприємні чи навіть небезпечні наслідки. Фізична залежність розвивається, коли речовина, якою зловживали, стає постійно необхідною для підтримання нормального функціонування організму. У разі припинення вживання наркотиків виникає хворобливий стан – абстинентний синдром, який припиняється після вживання чергової дози наркотиків. Тому наркотики стають необхідними не для отримання задоволення, а для боротьби з важкими симптомами, які постійно дошкуляють людині.
Нарешті наркоман стає рабом своєї звички і являє собою важку соціальну небезпеку, бо потреба в прийомі наркотиків настільки нездоланна, що він здатен здійснити будь-який негативний вчинок, навіть злочин, щоб дістати наркотик. Для здобуття грошей на наркотики наркоманам доводиться красти, продавати наркотики, займатися проституцією або займатися більш серйозними злочинами – пограбуванням, розбоєм і насильством.
Людина, що всерйоз захоплюється наркотиками, потрапляє до злочинного середовища і тому часто опиняється в полі зору правоохоронних органів.
В Україні, як і в більшості країн світу, виготовлення, придбання, зберігання і розповсюдження наркотичних засобів знаходиться поза законом і згідно Кримінального кодексу України карається позбавленням волі на строк від 3-ох до 8-ми років.
Що стосується «рейтингу» наркотиків в нашому краї, найпопулярнішим серед підлітків є марихуана, хоча останнім часом в нас з’являються і синтетичні та напівсинтетичні наркотики – амфетаміни та метамфетаміни.
Діагноз наркотичного сп’яніння може бути виставлений тільки лікарем наркологом, а діагноз – наркоманія – лікарсько-консультативною комісією після попереднього стаціонарного обстеження. Якщо у батьків виникають підозри на рахунок того, що дитина вживає наркотичні засоби слід перш за все звернутися до лікаря – нарколога. Самостійно батьки можуть пересвідчитись у вживанні наркотичних засобів їх дітьми і вдома, за допомогою швидких експрес-тестів для визначення наркотичних засобів сечі, придбати які можуть в будь-якоому аптечному закладі району. Але ті, хто вже втягнувся, і ті, кого наркотики зробили своїм рабом, без медичної допомоги майже нікому не вдається вибратися з цього ганебного кола, уникнути страшної прірви наркотичної залежності.
В будь-якому районному центрі на базі лікарень функціонують наркологічні кабінети, де ви зможете отримати кваліфіковану консультацію лікарів наркологів, і чим раніше отримаєте спеціалізовану медичну допомогу, тим у вас є більше шансів вирвати вашу дитину з обіймів хвороби, назва якої – наркоманія.

Михайло Бунча,
райнарколог

Ваш отзыв

Ваш коментар