Версія для друку Версія для друку

Грати в шашки почав із п’яти років. Тепер про школу Анатолія Вайди знають далеко за межами України

Із Анатолієм Вайдою знаємося вже понад тридцять років.Він часто навідується в редакцію газети «Нове життя», щоразу приносить свіжі матеріали про вдалі виступи своїх вихованців на обласних, республіканських та міжнародних змаганнях. Ось і днями повернувся із смт. Кирилівка Запорізької області, де проходив всеукраїнський турнір із шашок-64. Завдяки блискучій грі першорозрядниця Катерина Мойсей виборола перше місце в основній групі, в якій виступали спортсмени першого розряду і кандидати в майстри спорту України, а Вероніка Терпай здобула третє місце в групі третьорозрядників.
–Турнір тривав понад тиждень, – розповідає Анатолій Йосипович. – Але ми готувалися до нього заздалегідь. Головне – налаштуватися до нелегкого поєдинку психологічно. Бо на змагання такого рівня приходять досвідчені спортсмени. Гра в шашки – це життя в мініатюрі. Діти дістають мікротравми психологічного плану. Щоб грати в шашки, часом потрібно змінювати характерні риси особистості, а деякі слід набувати. Тут ти не тільки проявляєш творчість, а й показуєш потяг до знань. Постійно треба вчитися, вдосконалювати свою професійну майстерність.
Поділився Анатолій Вайда ще однією приємною новиною – в цьому році у десятку кращих в Україні з різних видів шашок входили: Ігор Гуляна, Вероніка Терпай, Володимир Погоріляк, Богдан Юрченко, Богдан Роман, Марта Юріна, Анастасія Панич, Катерина Мойсей – чемпіонка області з шашок-64 серед юнаків, віце-чемпіонка області з шашок-64 серед чоловіків, чемпіонка України з шашок -100, віце-чемпіонка України з блискавичних шашок-64 серед дівчат 13 років.
Народився Анатолій Вайда 5 вересня 1953 року.Батьки будували Каховську ГЕС. Через чотири роки повернулися в село Лозу. У сім’ї було троє дітей. Крім Анатолія, у них появилися на світ дві донечки – Катерина і Марина. Росли дружніми і працьовитими. У сина появилася любов до шахів і шашок. Першим вчителем у нього був Михайло Рега. Це була на диво унікальна людина. Він вільно розмовляв кількома мовами – угорською, чеською, російською, українською, майже без словника робив переклади з німецької. Михайло Михайлович свого часу закінчив Мукачівську реальну гімназію, усе трудове життя працював на ниві фінансів. Анатолій Вайда познайомився із Михайлом Михайловичем за шаховою дошкою. Уже із перших хвилин гри досвідчений спортсмен запримітив велику любов хлопця до шахів і шашок. Пророкував йому велике майбутнє. Із тих пір почав запрошувати Анатолія Вайду на районні і обласні змагання. До того ж, хлопець почав брати участь у шашкових турнірах через листування, які свого часу проводила редакція газети «Нове життя». Анатолія дуже зацікавило те, що у Михайла Реги була власна домашня бібліотека, де зібрано чимало літератури з шахів і шашок. Хлопець неодноразово побував у нього вдома, зачитувався книгами, які приносили йому не лише душевне задоволення, а й давали відповіді на питання, які турбували його. Скоро й сам зрозумів, що без книг йому не обійтися. А ще Анатолію Йосиповичу запам’яталося те, що у Михайла Михайловича усе було педантично упорядковано. У кожнй людині він бачив промінчик добра.
Першою настільною книжкою Анатолія Вайди стали роздуми колишнього чемпіона Радянського Союзу П. Романовського «Міттельшпіль. Комбінація і план в шаховій партії». Вониприсвячені теорії важливій стадії шахової партії – середині гри. Автор книги закликає тих, хто сідає за шахівницю, бути зосередженим, далекоглядним, сміливим і холоднокровним. Винахідницька фантазія і точність розрахунку дозволяють науковий процес шахової партії зробити творчим, перетворити її на мистецтво. Саме ці якості й допомогли Анатолію Йосиповичу створити свою школу, несхожу на інші. На запитання, що це власне таке, він відповів: це – романтичний стиль гри, де визначальну роль відіграють розуміння позиції і уміння знаходити оригінальне продовження. Фахівець по партії визначить по грі, представник якої школи за шахівницею. Він гордий з того, що в Ураїні є дві школи – харківська і іршавська, тобто школа Анатолія Вайди. По деяких категоріях гри є діти, які не уступають харківським, борються на рівних. А це вже визнання.
Зацікавився я ще одним питанням: за яким принципом Анатолій Вайда підбирає своїх вихованців.Виявляється, усе дуже просто. Кожен тренер має якісь уподобання і нахил.Кожен, хто приходить в клуб, повинен виразити себе, свій характер через гру в шашки. Вигравати хочуть всі, а залишаються лише ті, хто працелюбний і наполегливий. Ці риси характеру дуже важливі, бо допомагають добитися того, що задумав. Отже, продовжують займатися в гуртку ті, хто пересилює самого себе.Звісно, важко всім, але найбільш важко лідерам, бо то є спорт.Витримати 4 – 5 годинну боротьбу протягом однієї партії – справа не з легких. Не кожен спроможний на таке.
Після закінчення Лозянської загальноосвітньої школи Анатолій Вайда продовжив навчання в Іршавській середній школі. Потім була робота на Іршавській бавовняно-ткацькій фабриці та на заводі «Іршавремверстат». Водночас заочно навчався в Івано-Франківському технікумі фізичної культури і спорту,який успішно закінчив.
Десь на початку сімдесятих років минулого століття Михайло Рега із нагоди 25-річчя колгоспу «Дружба» провів шашковий турнір. У змаганнях вирішив взяти участь і Анатолій Вайда. Ситуація склалася так, що вчитель і учень зустрілися у фіналі. Фортуна посміхнулася Анатолію. Це був перший його виграний турнір. Михайло Михайлович позитивно поставився до своєї поразки. Мовляв, так і повинно бути: учні мають продовжувати справи навчителів. 

– Грати із Михайлом Михайловичем було одне задоволення, – згадує тепер Анатолій Йосипович. – За шахівницею він ставився до мене не як до підлітка, а як до рівноправного партнера. Це радувало і надихало на нові творчі пошуки. Водночас мене вражала його вимогливість до себе і до своїх вихованців. Михайло Рега – це приклад людини, яка жила не лише для себе, але й для людей. Він охоче ділився своїми знаннями з шахово-шашкового мистецтва і по-батьківськи навчав нас цієї цікавої гри. Казав, що дитячий тренер повинен насамперед любити дітей і розуміти їх. Тоді й робота не буде тягарем. У 1994 році Анатолій Вайда був прийнятий на роботу керівником спортивних гуртків з шашок та шахів районного будинку дитячої творчості. Він замінив небезвідомого в районі Віктора Лисанова. За цей час виховав понад 50 розрядників з шахів та понад 95 спортсменів розрядників з шашок. Це Василь Медулич, Володимир Мигалець, Сільвія Марковці, Петро Боршош. Та чи не найбільшого успіху добилася Сільвія Марковці. На першості України з шашок-64 та шашок-100 вона здобула 25 золотих медалей. Крім того, вона – віце-чемпіонка Європи і світу з шашок-100 і шашок-64. Катерина Мойсей, Богдан Роман, Богдан Юрченко, Сергій Скоблей стали призерами чемпіонату України, а Ольга Павляк і Сергій Скоблей у складі збірної України – бронзовими призерами чемпіонату Європи.
– Цей рік теж розпочався з приємного, – не без задоволення каже Анатолій Йосипович. – У Всеукраїнському дитячому турнірі з шашок -64 «Диво шашки в сніжних Карпатах» наша команда виборола перше місце. Блискуче виступили Богдан Юрченко, Катерина Мойсей і Анастасія Панич. У чемпіонаті Угорщини серед школярів не мав собі рівних шестирічний Володимир Погоріляк. Він виборов чемпіонське звання у віковій групі юнаків 10 років. Катерина Мойсей удостоїлася права виступати за збірну України в чемпіонатах Європи і світу з шашок-100, які відбудуться в серпні і жовтні цього року.
Анатолій Вайда добре знана особистість не лише в районі та області. Завдяки його вихованцям про Іршаву знають у багатьох містах України та за кордоном. Він –багаторазовий чемпіон області з шашок-100 та призер Закарпаття із шашок-64, чемпіон Угорщини з шашок-100, кандидат в майстри спорту України, суддя першої категорії, заслужений працівник освіти України. Найзаповітніша мрія – виховати чемпіона світу з шашок.
Попри роботу дбав і про сімейне життя. Разом з дружиною Одаркою виховали і виростили троє дітей – сина Володимира і двох донечок – Ірину і Наталку. Сім’я для нього – понад усе. У цьому бачить сенс свого життя. Цьому вчить і своїх вихованців.

Василь ШКІРЯ.

Ваш отзыв

Ваш коментар