Версія для друку Версія для друку

Бджілки, де вас шукати?

До написання цієї статті мене спонукала зустріч із пасічником, який розповів про зникнення осінню трьох бджолосімей. Останніми роками на деяких пасіках спостерігається загадкове зникнення бджіл.
Бджолосім’ї зникають із вуликів – наче їх хтось викурює звідти. Залишаються кормові запаси, а комах немає. Деякі пасічники кажуть, що бджоли вироїлися, але насправді ця втеча сімей не має нічого спільного з роїнням.
Втечу бджіл із вуликів спостерігають переважно в осінньо-зимовий період, а роїння – природний поділ сімей на піку розвитку – пізньої весни і влітку. Роїння – це поділ сім’ї навпіл. Частина бджіл вилітає з роєм, а ті, які залишилися у вулику, створюють іншу сім’ю.
Інколи рої вилітають із вулика через брак корму. Хоча здорові й сильні бджолосім’ї дуже рідко покидають гніздо через голод.
Пасічники стикалися з таким явищем у деяких сім’ях. Пізно восени вулики спорожніли. Залишилися тільки щільники і корм, а дно було чистим – за бджолами ні сліду. Можна лише припускати, чому так сталося.
– Бжолосім’я могла покинути вулик через вароатоз. Ця хвороба ослаблює комах і скорочує їхнє життя. Сім’ї, уражені кліщем, більше схильні до всіляких хвороботворних не інфекційних чинників. Тому цю проблему не можна легковажити. Потрібно застосовувати різноманітні методи боротьби з кліщем, щоб зменшити ризик гибелі бджіл.
Через хімізацію сільського господарства та скорочення медоносної бази бджолосім’ї теж можуть покидати вулики. Сучасні технології у рільництві, щораз більша кількість засобів охорони рослин спричиняють систематичне отруєння бджіл. Це впливає на кількість льотних бджіл, які здатні працювати. Зрештою, і на стан цілої сім’ї, життєздатність якої ослаблюється, бо частина робочих не повертається до вулика.
Інтенсифікація сільського господарства, поступова урбанізація та мода на хвойні рослини й трав’яні газони має наслідком скорочення медоносної бази. Систематичний недобір пилку та нектару позначається на розвитку та стані бджолосімей. Щораз частіше в пік сезону – у червні та липні – голод на пасіці. А від кількості корму у вулику залежить і стан сімей, і їхня продуктивність.
У США припускають, що причиною масового зникнення бджолосімей є генетично модифіковані рослини. Деякі їхні складники можуть негативно впливати на систему травлення бджіл, а це призводить до хвороб, зокрема нозематозу. Крім того, американські вчені на сторінках одного із журналів пишуть, що причиною масової загибелі бджіл є, ймовірно, муха Apocephalus borealis. Ці комахи відкладають яйця у черевці бджіл, а після того, як лелечка вилупиться, починають «мандрувати» організмом носія – атакують мозок і через тиждень виходять назовні. Одразу після зараження бджоли покидають вулик і збираються біля джерел світла, щоб там випустити з тіла шкідника і загинути.
Пасічники також припускають, що бджоли зникають там, де повітря забруднене (осінню покрашені вулики олійними фарбами), є станції мобільного зв’язку, з’явилися невідомі віруси тощо.

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар