Версія для друку Версія для друку

Довжанський палац-фортецю «взяли штурмом»

Минулої неділі у Довгому біля входу до палацу-фортеці у певний момент можна було спостерігати стовпотворіння людей. У якійсь метушні чулися ледь розбірливі крики чоловіків і жінок, котрі бігли у різні сторони із підручними прототипами списів у руках. Окремі з них, натягнувши тятиву луків, запускали стріли у бік палацу. Враз гарматні постріли розірвали післяобідню кількахвилинну тишу. Хмарки порохового диму затулили всякий просвіт…

SONY DSC

Ні, на щастя, це не війна зі Сходу країни дісталася до нас, на Іршавщину, а організатори “Dowhe Castrum Fest” захоплююче відтворили історичні події XV століття. Як відомо, у ті часи в селі мав владу рід Довгаїв. Вони вважалися одними із найбільш знатних і багатих феодальних сімей усієї Мараморощини. Угорський король Матяш Корвін навіть дозволив Амбрушу Довгаю вимурувати у селі кам’яний будинок, але той звів усе-таки замок. Згодом він скоює вбивство родича, що і стало приводом для покарання, попри істинну причину – непослух суверена перед сюзереном.

Також було прийнято рішення Національних зборів Угорщини протягом 25 днів зруйнувати замок Амбруша. Вже дещо згодом руїни цієї історичної будівлі знищили повсталі селяни. Нам дісталися лише її залишки. От якраз багато із перерахованих вище подій взялася відтворити креативна команда фестивалю.

SONY DSC

Як розповів голова туристично-інформаційного центру району Михайло Штефаньо – ініціатор і натхненник цього цікавого дійства, спочатку на базі палацу-фортеці хотіли «перенести» відвідувачів заходу у XVIII століття. Логічно, адже ця будівля якраз і була зведена саме у цей час графом Телекі. Згаданий чоловік зробив це на землях, які на знак подяки за його посильну допомогу тодішній владі у придушенні національного угорського повстанського руху під керівництвом Ференца ІІ Ракоці, отримав у подарунок від австро-угорського імператора. Та, зрештою, організатори фесту вирішили показати всім, хто захотів стати учасником заходу, події, які відбувалися на кілька століть раніше, адже все ж перший кам’яний замок у Довгому був збудований саме за часів панування роду Довгаїв. 

SONY DSC

Відтворити картину тодішніх часів взялися учасники клубу історичної реконструкції «Орден святого Миколая» з Ужгородщини й Мукачівщини, професор УжНУ Федір Шандор та місцеві жителі. Відвідувачі фестивалю не могли також відірвати очей від поєдинків лицарів. Останні щосили й ефектно наносили один одному удари мечами. Раз-у-раз чувся глухий подзвін від ударів по сталевих обладунках. Все виглядало навіть дуже реалістично. Єдине, що мечі для поєдинків не були загостреними, адже інакше вважалися б холодною зброєю. Та тільки уявімо собі, як легко було хлопцям відстоювати честь хороброго лицаря у сонячний день, маючи на собі спеціальні обладунки, які важать більш ніж 20 кілограм. Гості фесту теж могли спробувати власні сили у змаганнях. Їх нагороджували символічними дерев’яними мечами. Охочі мали можливість долучитися й до середньовічних танців, постріляти з лука, споглядати за фаєр-шоу, що в сукупності передавали атмосферу тієї епохи.

SONY DSC

М. Штефаньо каже, що, організовуючи цю пізнавальну у плані історії й середньовічної культури акцію, хотіли привернути увагу якомога ширшого кола людей до проблем дещо занедбаного, але поки ще майже незруйнованого палацу-фортеці. Насамперед будівля потребує реконструкції. І вона, і сам фестиваль стануть ще одним потужним маховиком, який повнокровно розкручуватиме розвиток туризму в районі.
Відрадно, що ідею проведення такого фестивалю схвально зустріли громадськість та сільський голова Довгого. Віктор Симканич зізнається, що залюбки підтримав й активно долучився до важливої і корисної справи. Він не може стояти осторонь будь-якого питання, яке стосується розквіту рідної громади. Чим тільки міг, тим допоміг, аби дати життя цьому заходу.

SONY DSC

Багато кому муляє око, що в палаці ще й дотепер знаходиться тубдиспансер. Слід зазначити, що до згаданої історичної будівлі та території, на якій вона знаходиться, вже років з 30 хворі не мають жодного стосунку. Буквально за кілька кроків від палацу розташований храм. Там часто збирається чимало довжан. Слава Богу, ще ніхто не захворів. Хоча над тим, аби забрати звідти цей медичний заклад, все-таки варто попрацювати.
На святі не було перших керівників району, а такі заходи якраз мали би проводитись за всілякої підтримки районної влади. Це перший на наших теренах фестиваль такого креативного плану, який виходить за межі звичних етногурманних фестів. Поза всяким сумнівом і такі святкові видовища мають право на життя. Правду кажучи, вони вже застовбили свою нішу. “Dowhe Castrum Fest” – фестиваль із явно заслуженою претензією на оригінальність, свіжість і новизну серед культурно-масових акцій у районі, які претендують на масштаб обласного чи республіканського рівня.

SONY DSC

Свого часу Довге мало честь започаткувати такі фестивалі, як імені Михайла Машкіна, «Довжанська фіра», які, на жаль, не прижилися на малій історичній батьківщині. Отже, хоча б номінальна участь перших осіб району у цьому заході аж ніяк не була б зайвою.
Того недільного дня у Довгому витав дух Середньовіччя. Майстерності відтворення тих подій позаздрили б, мабуть, навіть найбільш маститі історики. Коли ініціатори цієї історичної, культурної й туристичної акції розповідали про неї ще на стадії зародку, то всі інші в основному сприймали це як казку. І все-таки мало вірили, що вона колись стане реальністю. Та вже багато хто з відвідувачів фестивалю казав, що він має навіть дуже непогану перспективу. Отже, нехай так і буде. Тим паче, що організатори наразі мають чимало планів щодо його вдосконалення.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Михайло ІСАК,
Іван КОПОЛОВЕЦЬ.

Ваш отзыв

Ваш коментар