Версія для друку Версія для друку

ЧИ СПЛАЧУВАТИ ЗА КУБОМЕТРИ ГАЗУ, ДОПИСАНІ ЗА КОЕФІЦІЄНТ ПРИВЕДЕННЯ ДО СТАНДАРТНИХ УМОВ, ЯКЩО НАРАЗІ СТОСОВНО ЦЬОГО ТРИВАЄ СУДОВИЙ ПРОЦЕС?

Квитанції про оплату за газ вже давно стали притчею во язицех. Багато кого вони просто шокують, особливо коли в них значаться суми в кілька тисяч гривень. А про розмір мінімальної заробітної плати у нас, думаю, мало хто не знає. З січня цього року вона становить 4173 гривні. І як після цього виживати? Саме «виживати», бо тут інше слово просто не підбереш. Отже, продовжуючи тему оплати за газ, зазначу, що з початку опалювального періоду 2018-2019 років у квитанціях з’явився коефіцієнт приведення до стандартних умов. Звісно, споживачі на це звернули увагу. Цей рядочок у платіжці викликав чимало запитань. З цього приводу на сайті НАК «Нафтогаз» знайшов цікаву заяву «Нафтогаз закликає споживачів не вірити дезінформації газзбутів та скаржитися у відповідні органи», датовану 6 грудня 2018 року. Так, відтоді вже пройшло два місяці з невеликим гаком, але інформація, яка там подана, на мою думку, варта уваги. Тому наводжу цитату:
«…Зокрема, в листопаді більшість побутових споживачів України отримали від своїх постачальників газу (газзбутів) платіжки з донарахуваннями за жовтень та попередженням про донарахування за три попередніх роки (йдеться про період з 1 грудня 2015 року по 30 вересня 2018 року, який зазначено у квитанціях – ред..) зі значними сумами. Їх причиною газзбути вказали «приведення обсягу газу до еталонних умов вимірювання», начебто на вимогу Нафтогазу. Крім того компанія отримала інформацію, що керівництво облгазів та газзбутів проводить зустрічі з представниками місцевих громад, в ході яких намагається перекласти відповідальність за свої грабіжницькі рішення на Нафтогаз. Наголошуємо, що Нафтогаз жодним чином не причетний до рішення газзбутів вимагати зі споживачів додаткові суми та засуджує такі дії. Відповідні витрати вже компенсуються спорідненим структурам газзбутів – облгазам через механізм виробничо-технологічних втрат. Донарахування ведуть до подвійної оплати тих самих обсягів газу, створюють віртуальні борги, які в майбутньому перешкоджатимуть переходу споживачів до інших постачальників газу…»
Чому в кожній квитанції зазначена інформація щодо різниці в об’ємах спожитого газу в робочих і стандартних умовах за період від 1 грудня 2015 року до 30 вересня 2018 року? За наявною в нас інформацією, в Україні бюджетні установи та всі інші споживачі, окрім населення, за цей період платили за газ з врахуванням коефіцієнта приведення до стандартних умов. У зв’язку з цим начебто в газзбутів з’явилася заборгованість перед НАК «Нафтогаз». Але цікаво, чому за цей коефіцієнт не згадували до вказаного періоду?
Виходячи з цієї заяви, а також враховуючи ще низку нюансів, підготував кілька запитань, які надіслав на електронну адресу Закарпатгазу. Отримав на них відповіді. Це й подаємо нижче.
– Звідки взявся коефіцієнт приведення до стандартних умов і як він вираховується, що впливає на його розмір?
– Відповідь на Ваше питання доступно і чітко подається у матеріалі за цим посиланням: https://zk.104.ua/ua/for-clients/do-uvagi-klijentiv/id/scho-take-koeficijent-privedennja-do-standartnih-u-31726
– Чому для коригування взято саме період з 1 грудня 2015 року по 30 вересня 2018 року?
– Жодних коригувань за вказаний період не проводилося.
– Споживачі газу серед населення часто стверджують, що коли їм встановлювали лічильники, то ніхто не давав рекомендацій, де ставити краще, щоб потім менше платити за цей коефіцієнт приведення до стандартних умов, і взагалі, що таке буде. Як ви це прокоментуєте?
– Рішення про місце встановлення лічильника приймається відповідно до вимог чинного законодавства (наприклад, ДБН, Кодексу ГРМ тощо). Працівники ПАТ “Закарпатгаз” встановлюють лічильники, керуючись технічними умовами щодо приєднання або реконструкції вузла обліку та наявною проектною документацією.
– Наскільки відомо, у тарифі на газ закладаються так звані виробничо-технологічні витрати. Чи не означає введення цього коефіцієнта, що платимо двічі за одну і ту ж послугу?
– Ні.
– Є інформація, що Нацкомісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики, ухвалила рішення, яким заборонила операторам газорозподільної системи проводити донарахування в платіжки за природний газ. Як виконується це рішення?
– Облгазами, в тому числі і ПАТ «Закарпатгаз», оскаржено цю постанову в суді, який остаточно визначить правомірність (законність) цього нормативного акту. До вирішення питання у судовому порядку норми, що застосовуються з 1.10.2018 р, вважаються чинними. А тому квитанції підлягають оплаті у повному обсязі відповідно до показників лічильника з врахуванням коефіцієнта. В залежності від рішення суду ці норми або залишаться, або у майбутньому коригуватимуться.
Важливо: борги минулих періодів (до жовтня 2018 року), які пов’язані з приведенням обсягів газу до стандартних не стягуються. У рахунках вони зазначаються виключно з інформаційною метою, і не включені в суму до сплати рахунку.
Наголошуємо, що у своїй діяльності ПАТ «Закарпатгаз» керується виключно чинним законодавством України.
Зокрема, облік використаного природного газу з приведенням обсягів для всіх без винятку споживачів передбачений Законом «Про ринок газу» та іншими нормативними документами. А саме:
– Закон України «Про ринок природного газу» (п. 31 розділ 1) (природний газ, нафтовий (попутний) газ, газ (метан) вугільних родовищ та газ сланцевих товщ, газ колекторів щільних порід, газ центрально-басейнового типу (далі – природний газ) – суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск – 760 міліметрів ртутного стовпа і температура – 20 градусів за Цельсієм) і є товарною продукцією)
– ДБН (державні будівельні норми) В.2.5.-20-2001 ГАЗОСНАБЖЕНИЕ (п.6.105-6,107 розділ 6) (Умови для визначення приведеного об’єму газу при взаємних розрахунках із споживачами повинні відповідати вимогам ДСТУ 2939)
– ДСТУ 2939-63 «ГАЗИ. УМОВИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ОБСЯГУ»
(Обсяг газу повинен приводитись до наступних умов: температура 20C та тиск 760 мм рт. ст.)
– Кодекс ГРМ, затверджений постановою НКРЕКУ від 30.09.2015р. № 2494 (п.1 розділу IX). Фактичний об’єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об’єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
Об’єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV цього Кодексу.
– Типовий договір розподілу природного газу, затверджений постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015р. (п.5.3 розділу V)
За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.
– Договір купівлі продажу природного газу з постачальником зі спеціальними обов’язками для потреб побутових споживачів та релігійних організацій, затверджений постановою КМУ від 13.07.2016р. № 444 (п.6 договору).
Розрахунковою одиницею природного газу є 1 куб. м., приведений до стандартних умов – температура + 20C, тиск природного газу 760 мм рт. ст.
– Які є варіанти позбутися цього коефіцієнта в платіжці за газ?
– Якщо споживач замінить старий лічильник на такий, що приведений до стандартних умов, це суттєво зменшить коефіцієнт. Числові значення можна подивитися у таблиці 6 “Методики приведення об’єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу”, що прийнята наказом Міністерства палива та енергетики України 26 лютого 2004 року.
Отже, інформація, наведена у вже газетній статті, справді наштовхує на певні роздуми і на те, щоб зробити відповідні висновки.

Іван КОПОЛОВЕЦЬ

Ваш отзыв

Ваш коментар