Версія для друку Версія для друку

Правила поводження з піротехнічними виробами

Найбільш очікуваними святами в році є Новий Рік та Різдво Христове. І, як правило‚ вони не обходяться без піротехнічних виробів.
Адже, часто хлопавки, петарди‚ салюти, ракети, феєрверки та інші піротехнічні засоби громадяни купують не у спеціалізованих магазинах, а, здебільшого, у непристосованих закладах торгівлі, на ринках тощо – у місцях, де продавці не несуть відповідальності за якість товару. Тож придбавши в них піротехніку, зазвичай несертифіковану, люди наражають на небезпеку життя та здоров’я своє й оточуючих!
Потрібно пам’ятати:
під час придбання у торговельній мережі піротехнічної продукції необхідно:
вимагати у продавця представлення копії сертифіката якості даного товару;
перевіряти наявність на піротехнічному виробі інформації про термін придатності виробу або його гарантійний термін;
до кожного піротехнічного виробу в обов’язковому порядку має бути інструкція із застосування (експлуатації), що містить інформацію про небезпеку піротехнічного виробу та обмеження за віком щодо його застосування.
Основними небезпечними факторами при використанні піротехнічних засобів є:
Полум’я або високотемпературний струмінь продуктів згоряння. Цей фактор характерний для феєрверків і небезпечний можливістю загоряння легкозаймистих речовин та предметів, які знаходяться поряд з працюючим виробом.
Небезпечний склад продуктів горіння. При горінні піротехнічних продуктів у великій кількості утворюються речовини, шкідливі для здоров’я людини.
Звуковий вплив. Велика гучність при розриві піротехнічних виробів може викликати у глядачів відчуття дискомфорту або травмування органів слуху.
До найбільш небезпечної піротехнічної продукції слід віднести ракети.Стабілізатори, які виконують у них роль направляючої частини, виготовлені з дерева. Через погодні умови, а іноді неякісну, не просушену деревину, яка деформується, виникає загроза травмування під час застосування виробу. Окрім того, при неправильному зберіганні або простроченому терміні використання ракет є небезпека, що вони можуть змінити напрямок польоту.
Категорично забороняється:
розбирати, ремонтувати піротехнічні вироби, а також використовувати їх не за призначенням або в умовах, непередбачених експлуатаційною документацією;
запускати піротехнічні вироби з рук (крім хлопавок);
нахилятися над виробом під час запуску;
находитися після підпалу вогнепровідного шнуру (сповільнювача) у небезпечній зоні;
направляти або кидати піротехнічний виріб у бік людей, ударяти по них будь-якими предметами;
кидати приведені в дію піротехнічні вироби під ноги перехожих з вікон та балконів, запускати феєрверки з дахів будинків та проводити інші дії, від яких можуть постраждати люди або майно;
носити піротехнічні вироби у кишенях одягу;
запускати піротехнічні вироби з видимими механічними пошкодженнями;
залишати побутові піротехнічні вироби без нагляду та у місцях вільного доступу до них неповнолітніх дітей;
використовувати побутові піротехнічні вироби особам, які знаходяться у нетверезому стані;
використовувати піротехнічні вироби, які створюють світлові та шумові ефекти, на відстані ближче 100 м від будинків, лікарень, дитячих закладів тощо;
проводити запуск виробів при сильному вітрі.
Також необхідно уникати можливості випадкового спрацювання піротехнічних виробів унаслідок використання відкритого вогню, куріння, дії нагрівальних приладів тощо.
Правила поводження із найбільш популярними піротехнічними виробами:
Хлопавки. Це одна з найулюбленіших новорічних забавок. Але варто пам`ятати, що не можна направляти хлопавку в обличчя або освітлювальні прилади, застосовувати її поблизу полум`я свічок або розпечених спіралей. Дітям можна користуватися хлопавками тільки в присутності дорослих.
Петарди. Категорично забороняється носити їх у кишенях і без упаковки, не можна розбирати їх, затримувати в руках після підпалу. Слід одразу кинути запалену петарду від себе на відстань 5-6 метрів.
Бенгальські вогні рекомендується використовувати тільки у великих приміщеннях з вентиляцією або на вулиці. При використанні цих і багатьох інших феєрверків необхідно пам`ятати, що неправильне поводження з ними може спричинити пожежу або завдати шкоди здоров`ю.
Нагадуємо, що дотримуючись цих правил, ви уникнете багатьох неприємностей, вбережете своє здоров`я та не наражатимете на небезпеку оточуючих, а свята неодмінно принесуть задоволення та багато приємних вражень.
Іван Мошкола,
начальник Іршавського РВ УДСНС України у Закарпатській області, полковник служби цивільного захисту.

Ваш отзыв

Ваш коментар