Версія для друку Версія для друку

Про живу і мертву вощину

Ще однією причиною проблем, які виникли у бджільництві цієї весни стало те, що пасічники почали ставити у вулику вощину невідомого походження. А ще, часто ставлять не вистояну вощину, що також свідчить про їхній низький освітній рівень. Бо якщо вощина вистояна, то вона має покритися нальотом білого кольору. А для того, щоб вона прийшла в нормальний стан, її потрібно всього на всього промити чистою водою (при можливості – дощовою) і виставити на сонце щоб вона прогрілася. Тоді вощина набуває свого справжнього кольору і стає придатною для роботи бджіл.
Якщо ж вощина має жовтий колір, навіть після тривалого зберігання, то це свідчить про те, що в ній є фарбники, а сама вона мертва. Тому її бджоли не відбудовуватимуть, а будуть гризти.
Протягом останніх років у світовому бджільництві дуже гостро стоїть питання якості воску для виготовлення вощини. Нечесні на руку бізнесмени для особистого збагачення не дезінфікують віск, що призводить до різних захворювань бджіл та почали добавляти у віск різні добавки: церезин, парафін та інші замінники воску. А також у великих кількостях добавляють віск технічний. Та якщо можливо обманути машину та людину, то обманути бджіл неможливо. Зараз багато виробників вощини і просто пасічники-любителі пробують застосовувати в своїй практичній роботі замінники вощини.
Не так давно американці розробили штучну вощину, яка уже протягом більш як 10 років проходить випробування, а позитивних результатів поки що немає. І знайти ефективний замінник натуральному воску поки що нікому не вдалося.
Крім того, із застосуванням все більш нових препаратів для лікування бджіл, засмічують віск, а потім і вощину. Наслідком цього стало те, що в найбільш розвинених країнах (США, Канада) уже масово гинуть бджоли. Це явище розпочалося і в Європі. І якщо ми не перестанемо виготовляти неякісну вощину, або її будуть виготовляти люди, далекі від бджільництва (маю на увазі бізнесменів, для яких якість на останньому місці), то і ми можемо через це загубити дуже багато бджіл, а, може, і загубити їх повністю.
При нашому відношенні до живої природи, це може статися і не в такому далекому майбутньому.
Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар