Версія для друку Версія для друку

Щоб весною не підраховувати збитки…

Злітання бджіл бувають не тільки на пасіках починаючих бджолярів, але і бджолярів, які займаються цією справою багато років професійно.
То в чому ж причина такого стану пасік?
Всіх причин зліту бджіл і сильного ослаблення сімей, мабуть так і не вдасться дізнатися. В різних місцях вони можуть бути різними. Та одною із головних причин є особливості варроозної інвазії. А особливо, в попередніх бджолярських сезонах 2016 – 2017 роках в липні місяці на пасіках виявлено досить високу закліщеність бджіл, трутневого і бджолиного розплоду. А це не характерно для літнього періоду, бо ступінь розвитку кліща до серпня може зрости до 30 – 35 %, а це приведе до значного ослаблення зимового покоління робочих бджіл, що негативно позначиться на результатах зимівлі.
Ті бджолярі, які через певні причини не змогли зменшити розвиток кліща в літній період, вимушені були в кінці жовтня – початку листопада в терміновому порядку вживати заходи, щоб врятувати своїх бджіл: часто ослаблених сімей доводилось об’єднувати, щоб хоч так зберегти їх під час зимівлі. А спрогнозувати, як перезимують такі бджолосім’ї, в яких бджоли були сильно закліщені, сьогодні не візьметься ніхто. Бо навіть середньої сили бджолосім’ї, які закліщені, більше хворіють інфекційними хворобами, бо кліщі є активними переносниками різних хвороб.
Та не потрібно у всіх бідах винуватити кліща Варроа. Останні дослідження вчених показують, що зліт бджіл часто відбувається в результаті неправильного використання ліків та попадання в зимові кормові запаси пестицидів і гербіцидів. Бджолярі самі уже не раз виявляли що в вулику з якого злітали бджоли, злодійства не буває. А якщо використовувати медові рамки із цих вуликів для підгодовування інших бджолосімей весною, то такі сім’ї розвиваються дуже повільно.
Всі ліки, які сьогодні застосовуються у бджільництві приносять велику користь тільки виробникам та продавцям ветпрепаратів. В різних найменуваннях ліків − одна і та ж речовина, на що пасічники не звертають увагу. Тому виробники ветпрепаратів придумовують різні назви ліків в гарних упаковках аби пасічники купували їхні ліки.
От через це, як говориться, підрахуємо бджіл весною…

Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар